Na antenie: Radio eM
www.em.kielce.pl

online button
Jesteś tutaj:Radio eM»KOŚCIÓŁ»Nocne zwiedzanie kolegiaty, koncert i kremówka

Na antenie: Radio eM
www.em.kielce.pl


DIECEZJA KIELECKA WIADOMOŚCI

Nocne zwiedzanie kolegiaty, koncert i kremówka

Skalbmierz / 12 października 2018 / Tekst

Nocne zwiedzanie kolegiaty w Skalbmierzu z koncertem organowym i kremówką to propozycja parafii św. Jana Chrzciciela z okazji przypadającego w najbliższą niedzielę XVIII Dnia Papieskiego. Hasłem przewodnim wydarzenia jest "Promieniowanie ojcostwa".

 

Parafia św. Jana Chrzciciela w Skalbmierzu zaprasza na wieczorne zwiedzanie kolegiaty po remoncie posadzki, z możliwością ucałowania relikwii św. Jana Chrzciciela. Zostanie otwarty skarbiec z monstrancjami, kielichami i relikwiarzami. Zainteresowani zobaczą romańskie schody w wieży południowej kościoła, a także kilka ornatów. Oprowadzenia połączone będzie z koncertem organowym w wykonaniu Roberta Basiaka.

Szczególną wartość historyczną, a także artystyczną, prezentuje ornat z końca XVI lub początku XVII wieku z bardzo dobrze zachowaną kolumną z haftem metalowym z nicią srebrną i złotą kładziony. Na uwagę zasługuje również kapa, która została wykonana z użyciem pasów kontuszowych, niegdyś popularne, dziś niewiele z nich zachowało się w muzeach, zaś niemal nie występują w posiadaniu parafii.

Warto zwrócić także uwagę na ornat i kapę z II połowy XVIII wieku z bardzo dobrymi, efektownymi haftami wypukłymi z nicią srebrną, naśladującymi ornament rocaille. Ważnym i cennym ze względu na niewielką liczbę zachowanych przykładów jest ornat wykonany z perskiej tkaniny pod koniec XVII lub na początku XVIII wieku. Szczególne miejsce w całym zbiorze zajmuje z kolei ornat z zachowaną inskrypcją fundacyjną, podarowany w 1700 roku przez kanonika Stanisława Józefa Humińskiego.

Większość szat jest zachowana w dobrym stanie, jednakże pewna jej część, szczególnie szaty najcenniejsze pod względem historycznym i artystycznym, wymagają szybkiej konserwacji.

Po zwiedzeniu kościoła będzie można udać się do kawiarenki "Przystań" na papieską kremówkę. Początek zwiedzania o godzinie 18. Wstęp jest bezpłatny.

 

ZOSTAW KOMENTARZ

ZNAJDZIESZ NAS

WYSZUKIWARKA

TYGODNIK EM

FACEBOOKSŁUCHAJ ONLINE

online button

TVS

Pobierz aplikacje radia eM

appstore

googleplay

banner edukacja ekonomiczna