Lotto extra pensja

Na antenie: Radio eM
em.kielce.pl
online button
Jesteś tutaj:Radio eM»KOŚCIÓŁ»Niedziela Palmowa rozpoczyna Wielki Tydzień

Na antenie: Radio eM
em.kielce.pl

DIECEZJA KIELECKA WIADOMOŚCI

Niedziela Palmowa rozpoczyna Wielki Tydzień

Kielce / 14 kwietnia 2019 / Tekst

Dziś w Kościele Katolickim obchodzimy Niedzielę Palmową, która rozpoczyna Wielki Tydzień i upamiętnia uroczysty wjazd Jezusa do Jerozolimy. Na pamiątkę tego wydarzenia wierni przynoszą do kościoła do poświęcenia kolorowe palmy, a podczas mszy czytana jest pasja. Uroczystej Eucharystii w katedrze kieleckiej przewodniczył biskup Jan Piotrowski.

Nabożeństwo rozpoczęło się procesją z palmami, w której uczestniczyli wierni. Po poświęceniu kolorowych gałązek odbyła się Msza święta pod przewodnictwem biskupa kieleckiego Jana Piotrowskiego. Podczas Eucharystii chór Wyższego Seminarium Duchownego odśpiewał pasję.

Duszpasterz naszej diecezji tłumaczył, że opis męki i śmierci Jezusa ma za zadanie wprowadzić nas w zbliżające się Triduum Paschalne.  - Juz od wieków Niedziela Palmowa jest tym dniem, który wprowadza nas w tajemnice paschalne Jezusa. Szukamy odpowiedzi dzięki łasce wiary na to wszystko, co się wydarzyło w historycznym czasie dwa tysiące lat temu w Jerozolimie, ale jednocześnie poprzez tę liturgię odkrywamy też Bożą miłość. Ojciec święty Franciszek w adhortacji "Jezus żyje" pyta nas, czy wiemy, za jaką cenę zostaliśmy odkupieni. To jest miłość Boga w Jezusie, która oddała się na krzyżu, a patrząc na śmierć Jezusa rozumiemy też lepiej tajemnicę wcielenia. Pan Jezus posługując się samym sobą, miłością i ofiarą, staje się kapłanem i tą ofiarą. Myślę, że dla wszystkich, którzy będą mieli czas i siłę i którym wiara pozwala uczestniczyć głębiej w tych tajemnicach przez cały Wielki Tydzień, na pewno znajdą wiele radości, a przede wszystkim nadziei, bo Chrystus, którego spotykamy na Drodze Krzyżowej, tak jak słyszeliśmy dziś podczas śpiewanej pasji, nie zatrzymuje się, ale prowadzi nas ku nowym horyzontom do źródła nowego życia i nadziei. Tak trzeba patrzeć na dzisiejszą uroczystość i tę perspektywę, jaką one nam otwierają aż do dnia Wielkanocy - mówił biskup Jan Piotrowski.

Podkreślił również, że w dzisiejszej liturgii jest wiele symboli. - Wiążą się one z konkretnym historycznym wydarzeniem. Może gdyby Pan Jezus był w innej rzeczywistości, nieślibyśmy w rękach coś innego niż palmy. Wjazd do Jerozolimy też świadczy o tym, że nie wystarczy tylko entuzjazm, bo na drodze ludzkiego życia potrzeba wytrwałości. W każdej formie wyznawania wiary potrzebna jest wierność Panu Bogu i tę przysłowiową palmę wjazdu do Jerozolimy powinniśmy nieść wiernie przez całe życie - dodał biskup.

Niedziela Palmowa to także Światowy Dzień Młodzieży, który ustanowił papież Jan Paweł II. Jest on obchodzony w parafiach diecezji kieleckiej. Zbierane w tym dniu ofiary do puszek przekazane zostaną na rzecz młodzieży z diecezji kieleckiej, która pojedzie na Światowe Dni Młodzieży do Lizbony w 2022 roku.

ZOSTAW KOMENTARZ