Lotto extra pensja

Na antenie: Radio eM
em.kielce.pl
online button
Jesteś tutaj:Radio eM»KOŚCIÓŁ»Nie wszystko w nauce jest zmienne. Dyskusja naukowców w WSD

Na antenie: Radio eM
em.kielce.pl

DIECEZJA KIELECKA WIADOMOŚCI

Nie wszystko w nauce jest zmienne. Dyskusja naukowców w WSD

Kielce / 22 maja 2019 / Tekst

Jak zmieniają się poszczególne dyscypliny naukowe? – na to pytanie odpowiadają przedstawiciele różnych dziedzin naukowych podczas konferencji w Wyższym Seminarium Duchownym w Kielcach. Okazuje się, że w badaniu rzeczywistości nie wszystko jest zmienne.

Spotkanie zgromadziło specjalistów z zakresu nauk humanistycznych i ścisłych. – Przyglądamy się historii, teologii, filozofii, ale także biologii, astronomii i fizyce. Mamy dziesięć referatów i każdy z nich podejmuje, często specjalistyczn, fragment danej dziedziny pod kątem jej zmienności. To bardzo cenne, że łączymy wiedzę z różnych sfer. W każdej nauce mamy pewne niezmienne kryteria pozwalające ją wyodrębnić od innych dziedzin życia – tłumaczy ks. dr Paweł Tambor z WSD w Kielcach. – Dzielimy naukę na przedmioty ścisłe i humanistyczne, ale trzeba pamiętać, że astronomia czy fizyka są również niezwykle humanistyczne, ponieważ odpowiadają na pytania dotyczące naszego pochodzenia i organizacji współczesnego świata materialnego. One się zmieniają, są bardziej dostępne, ale to co pozostaje niezmienne, to pewna pokora wobec rzeczywistości – mówi prof. Jacek Semaniak, rektor UJK.

Wśród prelegentów znaleźli się przedstawiciele Uniwersytetu Jana Kochanowskiego w Kielcach, Katolickiego Uniwersytetu Lubelskiego, Uniwersytetu w Cambridge, Uniwersytetu Kardynała Stefana Wyszyńskiego, Uniwersytetu Papieskiego Jana Pawła II oraz Wyższego Seminarium Duchownego w Kielcach, które reprezentuje m.in. ks. dr hab. Roman Kuligowski z wykładem „Zmiana paradygmatu to nie zmiana zasad i wartości moralnych”. – W moralności zasady i wartości moralne nie podlegają zmiany. Natomiast sposób ich ujęcia, prezentacji i przeżywania jest zmienny na przestrzeni wieków – zauważa kapłan.

Naukowcy dotykają zarówno problemów z zakresu astronomii i biologii, jak i historii i teologii. Konferencję zakończy dyskusja prelegentów. Organizatorem wydarzenia jest Wyższe Seminarium Duchowne w Kielcach i Uniwersytet Jana Kochanowskiego w Kielcach.

ZOSTAW KOMENTARZ