Na antenie: Radio eM
www.em.kielce.pl
online button
Jesteś tutaj:Radio eM»KOŚCIÓŁ»Ministerstwo wspiera remont obiektów sakralnych. Na liście m.in. kościół w Skalbmierzu

Na antenie: Radio eM
www.em.kielce.pl

DIECEZJA KIELECKA WIADOMOŚCI

Ministerstwo wspiera remont obiektów sakralnych. Na liście m.in. kościół w Skalbmierzu

Diecezja Kielecka / 10 lipca 2019 / Tekst

Dwie świątynie w Wodzisławiu i Skalbmierzu, elewacja zabytkowego kościoła Trójcy Świętej w Nowym Korczynie oraz kapliczka w Świętej Katarzynie – te obiekty sakralne diecezji kieleckiej otrzymają wsparcie na remont i konserwację dzięki wsparciu Ministerstwa Kultury i Dziedzictwa Narodowego.

Jednym z beneficjentów programów ministerialnych będzie kościół św. Marcina w Wodzisławiu. Barokowe wnętrze świątyni pochodzi z okresu między XVII a XX w.. Zobaczymy tam m.in. klasycystyczny nagrobek Antoniego Lanckorońskiego i Macieja Lanckorońskiego.

Drugim obiektem ze wsparciem ministerstwa jest kościół św. Jana Chrzciciela w Skalbmierzu, będący przykładem średniowiecznej architektury. Jego wyposażenie pochodzi z końca XVI wieku i jest jednym z ważniejszych nowożytnych zespołów tego typu w Małopolsce. Unikatowy jest zwłaszcza obraz „Pokłon Trzech Króli” z 1640 roku.

Wyremontowana zostanie również kapliczka przy klasztorze sióstr bernardynek w Świętej Katarzynie oraz elewacja gotycko-renesansowego kościoła Trójcy Świętej w Nowym Korczynie, zbudowanego w latach 1610-1634.

420 tysięcy złotych otrzyma Pokamedulski Zespół Klasztorny w Rytwianach w diecezji sandomierskiej. Tam przeprowadzony zostanie remont tzw. Eremu Tęczyńskiego. Ze środków skorzysta także klasztor w Beszowej w powiecie staszowskim oraz kościół w Mroczkowie. Łączna kwota wsparcia dla obiektów z naszego województwa to 820 tysięcy złotych.

(źródło: ekai)

ZOSTAW KOMENTARZ