Na antenie: Radio eM
www.em.kielce.pl

online button
Jesteś tutaj:Radio eM»KOŚCIÓŁ»Międzynarodowy Dzień Godności Osoby z Niepełnosprawnością Intelektualną w Kielcach

Na antenie: Radio eM
www.em.kielce.pl


DIECEZJA KIELECKA WIADOMOŚCI

Międzynarodowy Dzień Godności Osoby z Niepełnosprawnością Intelektualną w Kielcach

11 maja 2018 / Tekst

Już po raz piętnasty w Kielcach odbyły się obchody Międzynarodowego Dnia Godności Osoby z Niepełnosprawnością Intelektualną.  Uroczystości rozpoczęła wspólna Msza święta w kieleckiej Katedrze. 

Eucharystii przewodniczył ks. biskup Marian Florczyk. Homilię wygłosił ks. dr Jan Jagiełka, diecezjalny duszpasterz niepełnosprawnych. Kapłan podkreślał, że wobec Boga wszyscy jesteśmy równi. - U Pana Boga wszyscy są wielcy. Nie ma u Niego ludzi mniejszych i większych, wszyscy są bardzo ważni - mówił ks. dr Jagiełka.

Posłuchaj homilii:

Podczas rozmowy z mediami, ks. biskup Marian Florczyk apelował do społeczeństwa, by nie było obojętne na losy osób chorych i niepełnosprawnych. - Ważne, aby wyrobić  w sobie wrażliwość na ludzkie cierpienie. Warto to uczynić nawet dla samego siebie, bo nigdy nie wiadomo kiedy nas może dotknąć choroba czy ból. A kiedy pojawia się cierpienie i choroba, człowiekowi odchodzą siły i potrzebuje on innych. Nie zapominajmy o tym - prosił biskup.

I właśnie po to, by społeczeństwo uwrażliwiało się na  sytuację  osób niepełnosprawnych i chorych organizowane są takie wydarzenia. - Z roku na rok, podczas Dnia Godności Osoby z Niepełnosprawnością Intelektualną jest nas coraz więcej. To co cieszy, to fakt, że społeczeństwo reaguje na nas bardzo pozytywnie, kiedy maszerujemy - ludzie machają do nas, uśmiechają się. I o to nam chodzi. Chcemy, żeby odbiór społeczeństwa był pozytywny, żeby ludzie byli świadomi tego, że osoby niepełnosprawne mają takie same prawa jak wszyscy, że też chcą pracować, kochać i być szanowanymi - powiedziała  Joanna Błońska, wiceprzewodnicząca zarządu Polskiego Stowarzyszenia na rzecz Osób z Niepełnosprawnością Intelektualną Koło w Kielcach.

Po Eucharystii uczestnicy przemaszerowali do Parku Miejskiego, gdzie odbył się piknik. Z niepełnosprawnymi i chorymi był w tym dniu m.in. Tomasz Zbróg, radny sejmiku województwa świętokrzyskiego.  - Każdy z nas potrzebuje akceptacji, zwłaszcza osoby chore i niepełnosprawne.  Ja sam mam dziecko niepełnosprawne - z zespołem Downa, dlatego też w pełni utożsamiam się z tymi osobami i ich rodzinami. Cieszę się, że co roku możemy się wspólnie spotkać i pobyć razem. To jest bardzo ważne, bo wszyscy stanowimy jedno  społeczeństwo i wspieramy się nawzajem - powiedział radny.

O tym, jak ważne są takie uroczystości mówił także wiceprezydent Kielc - Andrzej Sygut. - Osoby niepełnosprawne i chore tak naprawdę edukują i wychowują nas zdrowych.  Pokazują, że wszyscy jesteśmy tacy sami, bo przecież nikt z nas nie jest  idealny i dlatego musimy  razem  solidarnie żyć - powiedział wiceprezydent.

Kolejne, ważne dla osób niepełnosprawnych i chorych odbędzie się w Masłowie 4 czerwca. Rozpocznie je Msza święta o godz. 11.

Zobacz więcej zdjęć. Kliknij TUTAJ

 

ZOSTAW KOMENTARZ

ZNAJDZIESZ NAS

Na żywo

WYSZUKIWARKA

TYGODNIK EM

Oglądaj nas na żywo!

FACEBOOKSŁUCHAJ ONLINE

online button

TVS

Pobierz aplikacje radia eM

appstore

googleplay

banner edukacja ekonomiczna