Na antenie: Radio eM
em.kielce.pl
online button
Jesteś tutaj:Radio eM»KOŚCIÓŁ»Marsze dla Życia i Rodziny w diecezji kieleckiej

Na antenie: Radio eM
em.kielce.pl

bobik 750x200

DIECEZJA KIELECKA WIADOMOŚCI

Marsze dla Życia i Rodziny w diecezji kieleckiej

05 czerwca 2018 / Tekst

"Polska rodziną silna" – pod takim hasłem odbywają się tegoroczne marsze dla życia i rodziny organizowane w całej Polsce. W Kielcach, podobnie jak w wielu innych miastach  to wydarzenie odbędzie się 10 czerwca. Tego samego dnia w marszu przejdą mieszkańcy Włoszczowy.

- Chodzi o promowanie wartości, które są bardzo potrzebne w dzisiejszym życiu. Mowa o wartości ludzkiego życia. Kościół uczy, że jest to dar Boży, który musimy pielęgnować i chronić. Każdy ma prawo do godnego życia od poczęcia do końca  - mówi ks. dr Mirosław Cisowski, rzecznik Kurii Diecezjalnej w Kielcach.  Kapłan przypomina jednocześnie, że z życiem wiąże się rodzina. -  Małżeństwo kobiety i mężczyzny jest tym miejscem, gdzie to życie się rodzi i powinno się kształtować. Takie wartości chcemy promować - uzupełnił ks. dr Cisowski.  

Tegoroczne hasło marszu wiąże się z obchodzoną w tym roku setną rocznicą odzyskania przez Polskę niepodległości. - W Polsce, podobnie, jak w wielu miejscach na świecie rodzi się coraz mniej dzieci. Dlatego chcemy zachęcać, by małżeństwa nie odkładały decyzji o dziecku ze względu na karierę czy inne okoliczności. Dzieci to nasza przyszłość - powiedział rzecznik Kurii.

Władysław Burzawa, kielecki radny podkreśla, że celem marszu jest także promowanie prawidłowych postaw w rodzinie. - Wiele osób zapomina o tym, co najważniejsze. Rodzice nie mają czasu dla swoich dzieci, jest coraz więcej rozwodów i destrukcyjnych rodzin. Ten marsz ma pokazać, że to właśnie rodzina powinna być w życiu najważniejsza - powiedział Władysław Burzawa.

Tomasz Bogucki radny Miasta Kielce dodaje, że marsz ma na celu także przekonać społeczeństwo, że wielodzietne rodziny to także coś normalnego i bardzo wartościowego.

Marsz dla Życia i Rodziny w Kielcach odbędzie się w niedzielę, 10 czerwca i rozpocznie się Mszą św. w Bazylice Katedralnej o godz. 13.00. Następnie uczestnicy marszu wyruszą z Placu Najświętszej Maryi Panny ulicami: Czerwonego Krzyża, Wesołą, Mickiewicza, przez Plac Wolności, Ewangelicką i Sienkiewicza do Placu Artystów, gdzie odbędzie się Festyn rodzinny.

- Będzie to świetna okazja, by pokazać to, że każde życie jest dla nas bardzo cenne i najważniejsze. Każdy ma prawo do godnego życia od poczęcia do naturalnej śmierci – informuje Włodzimierz Rybczyński ze wspólnoty "Domowy Kościół", która wspólnie z między innymi Stowarzyszeniem Rodzin Katolickich organizuje to wydarzenie.

W Kielcach marsze dla życia i rodziny są organizowane od 2011 roku. Początkowo funkcjonowały one jako Marsze życia. Pierwszy odbył się pod hasłem "Życie jest piękne".

W gronie miejsc organizujących Marsze dla Życia i Rodziny po raz pierwszy pojawi się w tym roku Włoszczowa. Marsz odbędzie się 10 czerwca, czyli w tym samym terminie co kielecki. Rozpocznie go o godzinie 14. Msza święta w Kościele Wniebowzięcia Najświętszej Maryi Panny, a po niej o godzinie 15. nastąpi przemarsz uczestników na boisko szkolne I Liceum Ogólnokształcącego im. gen. W. Sikorskiego. Gościem specjalnym odbywającego się tam pikniku rodzinnego będzie raper Wieczny. Nie zabraknie też rozgrywek sportowych. Na murawie boiska zmierzą się drużyny piłkarskie księży i strażaków.

W organizację włoszczowskiego marszu włączyła się Wspólnota Matki Bożej Opiekunki Rodzin "Miriam", a także małżeństwa należące do Domowego Kościoła i miejscowa młodzież. Wydarzenie promujące życie będzie połączone ze zbiórką pieniędzy na rzecz miejscowego hospicjum.

W 2018 roku w całej Polsce zgłoszonych zostało 121 Marszów dla Życia i Rodziny. Daty, godziny, osoby kontaktowe i inne szczegóły o każdym z nich można znaleźć na stronie internetowej www.marsz.org

 

ZOSTAW KOMENTARZ