Na antenie: Radio eM
www.em.kielce.pl

online button
Jesteś tutaj:Radio eM»KOŚCIÓŁ»Marsze dla Życia i Rodziny w diecezji kieleckiej

Na antenie: Radio eM
www.em.kielce.pl


DIECEZJA KIELECKA WIADOMOŚCI

Marsze dla Życia i Rodziny w diecezji kieleckiej

05 czerwca 2018 / Tekst

"Polska rodziną silna" – pod takim hasłem odbywają się tegoroczne marsze dla życia i rodziny organizowane w całej Polsce. W Kielcach, podobnie jak w wielu innych miastach  to wydarzenie odbędzie się 10 czerwca. Tego samego dnia w marszu przejdą mieszkańcy Włoszczowy.

- Chodzi o promowanie wartości, które są bardzo potrzebne w dzisiejszym życiu. Mowa o wartości ludzkiego życia. Kościół uczy, że jest to dar Boży, który musimy pielęgnować i chronić. Każdy ma prawo do godnego życia od poczęcia do końca  - mówi ks. dr Mirosław Cisowski, rzecznik Kurii Diecezjalnej w Kielcach.  Kapłan przypomina jednocześnie, że z życiem wiąże się rodzina. -  Małżeństwo kobiety i mężczyzny jest tym miejscem, gdzie to życie się rodzi i powinno się kształtować. Takie wartości chcemy promować - uzupełnił ks. dr Cisowski.  

Tegoroczne hasło marszu wiąże się z obchodzoną w tym roku setną rocznicą odzyskania przez Polskę niepodległości. - W Polsce, podobnie, jak w wielu miejscach na świecie rodzi się coraz mniej dzieci. Dlatego chcemy zachęcać, by małżeństwa nie odkładały decyzji o dziecku ze względu na karierę czy inne okoliczności. Dzieci to nasza przyszłość - powiedział rzecznik Kurii.

Władysław Burzawa, kielecki radny podkreśla, że celem marszu jest także promowanie prawidłowych postaw w rodzinie. - Wiele osób zapomina o tym, co najważniejsze. Rodzice nie mają czasu dla swoich dzieci, jest coraz więcej rozwodów i destrukcyjnych rodzin. Ten marsz ma pokazać, że to właśnie rodzina powinna być w życiu najważniejsza - powiedział Władysław Burzawa.

Tomasz Bogucki radny Miasta Kielce dodaje, że marsz ma na celu także przekonać społeczeństwo, że wielodzietne rodziny to także coś normalnego i bardzo wartościowego.

Marsz dla Życia i Rodziny w Kielcach odbędzie się w niedzielę, 10 czerwca i rozpocznie się Mszą św. w Bazylice Katedralnej o godz. 13.00. Następnie uczestnicy marszu wyruszą z Placu Najświętszej Maryi Panny ulicami: Czerwonego Krzyża, Wesołą, Mickiewicza, przez Plac Wolności, Ewangelicką i Sienkiewicza do Placu Artystów, gdzie odbędzie się Festyn rodzinny.

- Będzie to świetna okazja, by pokazać to, że każde życie jest dla nas bardzo cenne i najważniejsze. Każdy ma prawo do godnego życia od poczęcia do naturalnej śmierci – informuje Włodzimierz Rybczyński ze wspólnoty "Domowy Kościół", która wspólnie z między innymi Stowarzyszeniem Rodzin Katolickich organizuje to wydarzenie.

W Kielcach marsze dla życia i rodziny są organizowane od 2011 roku. Początkowo funkcjonowały one jako Marsze życia. Pierwszy odbył się pod hasłem "Życie jest piękne".

W gronie miejsc organizujących Marsze dla Życia i Rodziny po raz pierwszy pojawi się w tym roku Włoszczowa. Marsz odbędzie się 10 czerwca, czyli w tym samym terminie co kielecki. Rozpocznie go o godzinie 14. Msza święta w Kościele Wniebowzięcia Najświętszej Maryi Panny, a po niej o godzinie 15. nastąpi przemarsz uczestników na boisko szkolne I Liceum Ogólnokształcącego im. gen. W. Sikorskiego. Gościem specjalnym odbywającego się tam pikniku rodzinnego będzie raper Wieczny. Nie zabraknie też rozgrywek sportowych. Na murawie boiska zmierzą się drużyny piłkarskie księży i strażaków.

W organizację włoszczowskiego marszu włączyła się Wspólnota Matki Bożej Opiekunki Rodzin "Miriam", a także małżeństwa należące do Domowego Kościoła i miejscowa młodzież. Wydarzenie promujące życie będzie połączone ze zbiórką pieniędzy na rzecz miejscowego hospicjum.

W 2018 roku w całej Polsce zgłoszonych zostało 121 Marszów dla Życia i Rodziny. Daty, godziny, osoby kontaktowe i inne szczegóły o każdym z nich można znaleźć na stronie internetowej www.marsz.org

 

ZOSTAW KOMENTARZ

ZNAJDZIESZ NAS

NA ŻYWO ul. Sienkiewicza

WYSZUKIWARKA

TYGODNIK EM

FACEBOOKSŁUCHAJ ONLINE

online button

TVS

Pobierz aplikacje radia eM

appstore

googleplay

banner edukacja ekonomiczna