STARCOM MULTI (7)

Na antenie: Wrzuć na luz!
Aleksandra Niemczyk
online button
Jesteś tutaj:Radio eM»KOŚCIÓŁ»Jubileuszowy Dzień Judaizmu w Kielcach

Na antenie: Wrzuć na luz!
Aleksandra Niemczyk
online button
online button

DIECEZJA KIELECKA WIADOMOŚCI

Jubileuszowy Dzień Judaizmu w Kielcach

Kielce / 12 stycznia 2017 / Tekst

Kielce staną się miejscem 20. Ogólnopolskiego Dnia Judaizmu. Tradycyjnie, wydarzenie zaplanowano na 17 stycznia. Hasłem tegorocznego spotkania są słowa: „Uwiodłeś mnie, Panie, a ja pozwoliłem się uwieść” (Jer. 20,7). 

 

 

-  Dzień Judaizmu w kościele katolickim to inicjatywa polskich biskupów. To oni dwadzieścia lat temu zdecydowali, żeby tuż przed rozpoczęciem Tygodnia Modlitwy o Jedność Chrześcijan  odbywał się dzień modlitwy katolików za Żydów. Ustalono więc, że zawsze będzie to data 17 stycznia. Jest to wyjątkowe wydarzenie, poprzez które katolicy nie tylko chcą nawiązać relacje ze swoimi współbraćmi Żydami, ale przede wszystkim modlą się za nich – powiedział ks. prof. Przemysław Kantyka, przewodniczący diecezjalnej Rady Ekumenicznej.

Tegoroczne – jubileuszowe spotkanie otworzy konferencja prasowa w Urzędzie Miejskim o godzinie 9:30. Tuż po niej  zaproszeni goście i oficjalne delegacje przejdą przed Pomnik „Menora”, który znajduje się przy Al. IX Wieków Kielc. – W tym miejscu będziemy wspominać i modlić się za Żydów zamordowanych podczas pogromu kieleckiego. Modlitwy poprowadzą Biskup Kielecki i Naczelny Rabin Polski – zapowiedział ks. prof. Przemysław Kantyka.  Następnie uczestnicy przejdą na plac przed budynek dawnej synagogi, by pomodlić się przy tablicy „Pamięci 27000 Żydów z kieleckiego getta zamordowanych przez Niemców w latach 1939-1944 w Kielcach, Treblince i innych obozach zagłady” oraz przy Murze Pamięci „Sprawiedliwych Wśród Narodów Świata”. – W tym miejscu będziemy wspominać nie tylko zamordowanych żydowskich mieszkańców Kielc, ale także Polaków ratujących Żydów w czasie II Wojny Światowej – uzupełnił kapłan.

Z kolei o godzinie 11:45 w auli Wyższego Seminarium Duchownego wykład wygłosi rabin prof. Abraham Skórka, rektor Latynoamerykańskiego Seminarium Rabinicznego w Buenos Aires.  Nie zabraknie także panelu dyskusyjnego. O godzinie 16: 00 w Muzeum Diecezjalnym otwarta zostanie wystawa okolicznościowa.

Centralnym punktem obchodów XX Dnia Judaizmu będzie nabożeństwo biblijne w Bazylice Katedralnej o godz. 16.30. Z kolei o 19:30  w Kieleckim Centrum Kultury odbędzie się żydowska modlitwa wieczorna: „Wieczór psalmów”.– Pierwsze tego typu wydarzenie w Kielcach budziło ogromne zainteresowanie. Kielczanie żywo włączyli się  w to nabożeństwo. Mamy nadzieję, że tym razem będzie podobnie. Zachęcam więc wszystkich  do wspólnego przeżywania tego dnia. Warto wziąć udział w obchodach, tym bardziej, że organizowane są one w Kielcach – powiedział kapłan.

Dzień Judaizmu w Kościele Katolickim został ustanowiony w 1997 roku z inicjatywy Episkopatu Polski. Każdego roku obchodzony jest w innym mieście Polski. 

ZOSTAW KOMENTARZ

ZNAJDZIESZ NAS

WYSZUKIWARKA

TYGODNIK EM

FACEBOOKSŁUCHAJ ONLINE

online button

TVS

Pobierz aplikacje radia eM

appstore

googleplay

banner edukacja ekonomiczna