Na antenie: Radio eM
www.em.kielce.pl

online button
Jesteś tutaj:Radio eM»KOŚCIÓŁ»Jubileusz 50-lecia koronacji obrazu Matki Bożej Miłosierdzia w Piekoszowie

Na antenie: Radio eM
www.em.kielce.pl


DIECEZJA KIELECKA WIADOMOŚCI

Jubileusz 50-lecia koronacji obrazu Matki Bożej Miłosierdzia w Piekoszowie

09 września 2018 / Tekst

W parafii Narodzenia Najświętszej Maryi Panny w Piekoszowie odbyły się uroczystości jubileuszowe 50-lecia koronacji Obrazu Matki Bożej Miłosierdzia. Uroczystej sumie pontyfikalnej przewodniczył ordynariusz diecezji kieleckiej biskup Jan Piotrowski. Homilię wygłosił pochodzący z Kowali na Kielecczyźnie arcybiskup Tadeusz Wojda, metropolita białostocki.

-„Pan mnie stworzył swe arcydzieło przed swymi czynami od dawna, od wieków jestem stworzona, od początku, nim ziemia powstała” – arcybiskup Tadeusz Wojda rozpoczął homilię słowami z Księgi Przysłów. –Te słowa w wielkim stylu odzwierciedlają prawdę o Maryi, którą czcimy w tej piekoszowskiej świątyni. Gromadzimy się dla Niej, bo chcemy się z Nią spotkać i nawiązywać nieustanną przyjaźń – podkreślił arcybiskup Wojda. Arcybiskup wspomniał podczas homilii historię Obrazu Matki Bożej Miłosierdzia. –W tym spokojnym pełnym pocieszenia Obliczu odnajdujemy pokorę Dziewicy z Nazaretu – dodał.

-Dzisiejszy jubileusz nakazuje nam nie tyle wskrzeszać historię, ale tworzyć nową jako chrześcijan i wiernych naszej diecezji. Zawsze w wydarzeniach religijnych jest wątek rodzinny i kulturowy, możemy się nacieszyć dziś obecnością parafian, którzy tak licznie przybyli na uroczystość – zaakcentował biskup kielecki Jan Piotrowski. Jak dodał takie uroczystości w sposób szczególny przypominają nam, że jesteśmy wspólnotą. –Mamy dziś za co dziękować Panu Bogu, ale jednocześnie prosić, żeby rodziny diecezji kieleckiej były rodzinami dobrymi i trwałymi – dodał ordynariusz diecezji kieleckiej.

-To jest nasza wspólna historia, historia pokoleń które są w naszej parafii. Muszę przyznać, że parafianie czują ogromne przywiązanie do Maryi. Dla mnie uroczystość jest dowodem na to, że Bóg mnie prowadzi przez zawierzenie Maryi – podkreślił proboszcz parafii w Piekoszowie ksiądz Zygmunt Kwieciński.

W czasie liturgii wprowadzone zostały relikwie świętej Joanny Beretty Molla, włoskiej lekarki, która oddała życie, by uchronić od śmierci swoje dziecko. Relikwie przyniósł do ołtarza syn świętej. Święta Joanna będąc w czwartej ciąży, dowiedziała się, że jest chora na nowotwór. Lekarze namawiali ją by usunęła ciąże, co pomogłoby uratować jej życie. Kobieta odmówiła. Urodziła córkę, a po tygodniu umarła w wyniku zapalenia otrzewnej.

Podczas mszy poświęcono także odnowioną elewację świątyni. W czasie remontu, w kuli, w północnej wieży kościoła znaleziono „Kapsułę czasu”. Znajdowały się w niej m.in. medaliony z Matką Bożą Miłosierdzia i Chrystusem Boleściwym. Znalezisko to zainspirowało duszpasterzy, aby w roku jubileuszowym takie medale przygotować dla wiernych. Będzie można je nabywać jako cegiełkę na potrzeby sanktuarium.

Koronacji obrazu Matki Bożej w Piekoszowie dokonał kardynał Stefan Wyszyński w 1968 roku. Niestety korony Matki Bożej zostały w 1983 roku skradzione. Ponownej koronacji dokonał w 1986 roku Prymas Polski kardynał Józef Glemp. Obraz został namalowany przez nowicjusza ojców Paulina w Częstochowie - Krzysztofa Latackiego w 1691 roku.

Po Mszy Świętej odbył się koncert pieśni maryjnych w wykonaniu orkiestry górniczej "Power of Winds" z Piekar Śląskich. Wierni mogli także obejrzeć wystawę "Maryja ­- Królowa Polski o wielu obliczach".

Zobacz zdjęcia z uroczystości:

http://em.kielce.pl/galeria/50-lecie-koronacji-obrazu-matki-bozej-milosierdzia-w-piekoszowie

http://em.kielce.pl/galeria/50-lecie-koronacji-obrazu-matki-bozej-milosierdzia-w-piekoszowie-cz-2

http://em.kielce.pl/galeria/wystawa-maryja-krolowa-polski-o-wielu-obliczach

 

 

 

 

 

ZOSTAW KOMENTARZ

ZNAJDZIESZ NAS

NA ŻYWO STUDIO eM

WYSZUKIWARKA

TYGODNIK EM

FACEBOOKSŁUCHAJ ONLINE

online button

TVS

Pobierz aplikacje radia eM

appstore

googleplay

banner edukacja ekonomiczna