Na antenie: Radio eM
www.em.kielce.pl

online button
Jesteś tutaj:Radio eM»KOŚCIÓŁ»Jałmużna wielkopostna

Na antenie: Radio eM
www.em.kielce.pl


DIECEZJA KIELECKA WIADOMOŚCI

Jałmużna wielkopostna

diecezja kielecka / 06 marca 2019 / Tekst

Modlitwa, post i jałmużna to trzy filary, na których opiera się rozpoczynający się dzisiaj Wielki Post. Z tej okazji Caritas Diecezji Kieleckiej proponuje wiernym podjęcie dzieł, wśród których są jałmużna wielkopostna, zbiórka żywności i zakup Baranków Wielkanocnych.

Jałmużna wielkopostna to ogólnopolska ekumeniczna akcja charytatywna, która ma na celu zwrócenie uwagi społeczeństwa, a szczególnie dzieci, na los chorych i osób starszych. Prowadzona jest od 1995 roku. Akcja związana jest z tzw. skarbonką miłosierdzia, czyli tekturowym pudełkiem, do którego trafiają niewielkie kwoty zbierane przez młodzież i dzieci. W tym roku do parafii na terenie diecezji kieleckiej trafiło około 18 tysięcy skarbonek. Następnie zostaną one przekazane wiernym.

- Zachęcamy, by te skarbonki otrzymały szczególnie dzieci, ale też zachęcamy do tego, by dzieci inspirowały do dzielenia się z potrzebującymi rodziców i całą rodzinę. Skarbonka ma wymiar edukacyjny i wychowawczy, bo ma nam przypomnieć, że każdy chrześcijanin jest zobowiązany do jałmużny, czyli do miłosierdzia, bo jest to nieodzowna część naszej chrześcijańskiej postawy - mówi ks. Krzysztof Banasik, zastępca dyrektora Caritas Diecezji Kieleckiej.

Zebrane środki zostaną rozdysponowane przez parafialne zespoły Caritas i zostaną przeznaczone na wsparcie osób starszych czy niepełnosprawnych. Finał akcji odbędzie się w Niedzielę Miłosierdzia, czyli w pierwszą niedzielę po Wielkanocy.

Kolejną inicjatywą będzie zbiórka żywności, która zostanie przeprowadzona w dniach od 29 do 30 marca w kilkudziesięciu sklepach regionu świętokrzyskiego. Zostanie ona zorganizowana w ramach ogólnopolskiej akcji "Tak, Pomagam". Z pozyskanych produktów przygotowane zostaną paczki żywnościowe, które trafią przed Świętami Wielkanocnymi do ubogich rodzin, osób samotnych i bezdomnych.

W ramach Wielkanocnego Dzieła Miłosierdzia do wszystkich parafii diecezji kieleckiej do końca marca zostanie przekazanych 25 tysięcy baranków z białej czekolady. - Baranek jest symbolem Chrystusa zmartwychwstałego i tradycyjnie jest nieodzowną składową koszyka ze święconką. Ma nas również inspirować do tego, byśmy też w naszym życiu potrafili być ofiarni - tłumaczy ks. Banasik.

Pieniądze ze sprzedaży baranków wielkanocnych zostaną przeznaczone na prowadzenie zajęć w świetlicach środowiskowych, dożywianie i organizację letniego wypoczynku dla dzieci i młodzieży z ubogich rodzin.

ZOSTAW KOMENTARZ

ZNAJDZIESZ NAS

NA ŻYWO ul. Sienkiewicza

WYSZUKIWARKA

TYGODNIK EM

FACEBOOKSŁUCHAJ ONLINE

online button

TVS

Pobierz aplikacje radia eM

appstore

googleplay

banner edukacja ekonomiczna