Słuchaj nas: Kielce 107,9 FM | Busko-Zdrój 91,8 FM

KOŚCIÓŁ

[FOTO] Biskup Jan Piotrowski: Maryja jest Matką miłosierdzia i pocieszenia

sobota, 19 września 2020 21:20 / Autor: Beata Kwieczko
Beata Kwieczko

Biskup Jan Piotrowski odprawił w sobotę (19 września) Mszę świętą i poświęcił ołtarz ku czci Matki Bożej Pocieszenia, który znajduje się w kościele pod wezwaniem Miłosierdzia Bożego na kieleckim Czarnowie. – Każdemu z nas potrzeba dojrzałej wiary, abyśmy jak Maryja potrafili odkryć radość z czułości Boga – powiedział podczas homilii pasterz naszej diecezji.

Figura Matki Bożej Pocieszenia trafiła do Sanktuarium Miłosierdzia Bożego w Kielcach przez przypadek. – Została porzucona przez wiernych, którzy burzyli kościół na północy Niemiec, a w naszej parafii znaleźli się ludzie, którzy ją odkupili i zdecydowali, że ufundują ołtarz – mówi ks. Jerzy Ostrowski, proboszcz parafii i dodaje, że rzeźba znajdowała się właśnie w świątyni pod wezwaniem Matki Bożej Pocieszenia.

Tłumaczy, że kult dotyczący Matki Bożej Pocieszenia doskonale łączy się z Miłosierdziem Bożym. – Matka Boża jest pierwszą, która rozumiała Miłosierdzie Boże i była Jego głosicielką, bo dała nam Jezusa. Chcemy jej podziękować za to, że jest z nami w najtrudniejszych chwilach naszego życia i to jest właśnie prawdziwe miłosierdzie, które polega na słuchaniu Słowa Bożego i przyjęciu tego, co mówi nam Jezus.

Mszy świętej, podczas której poświęcony został ołtarz, przewodniczył biskup kielecki Jan Piotrowski, który również wygłosił homilię.

– Sanktuarium Bożego Miłosierdzia w Kielcach to również miejsce czci Maryi, Matki Jezusa. W nim bowiem Bóg Ojciec wszelkiego miłosierdzia objawia nam swoją odwieczną miłosierną miłość. Potwierdzeniem tej prawdy są słowa z Ewangelii św. Jana: „Bóg tak umiłował świat, że dał swojego Syna, aby każdy, kto w niego wierzy nie umarł, ale miał życie wieczne” – mówił biskup.

Podkreślił, że wiara każdego człowieka rodzi się ze słuchania Słowa Bożego. – Maryja miała wrażliwe spojrzenie Matki i słuch. Nam potrzeba dojrzałej wiary, abyśmy jak Maryja potrafili odkryć radość z czułości Boga, bowiem nikt, tak jak Ona, nie poznał Jego tajemnicy. Maryja w domu Elżbiety wyśpiewała hymn uwielbienia Boga „Magnificat”, w którym wybrzmiały pełne nadziei słowa: „A Jego miłosierdzie z pokolenia na pokolenie dla tych, którzy się Go boją. Niech to będzie dla nas pocieszeniem i wsparciem, przede wszystkim kiedy będziemy korzystać z sakramentu pokuty i pojednania – powiedział.

Posłuchaj całej homilii:

Oprócz ołtarza, biskup Jan Piotrowski poświęcił witraż świętego Józefa oraz balustradę, które znajdują się w kaplicy całodziennej adoracji Najświętszego Sakramentu. Ufundowali je także parafianie.

Nowy numer!
41/2020 41/2020
TWÓJ NEWS
POSŁUCHAJ
WIDEO