Słuchaj nas: Kielce 107,9 FM | Busko-Zdrój 91,8 FM

KOŚCIÓŁ

Dziś wspieramy chrześcijan w Ziemi Świętej. Ojciec Stanisław Klimas: Sytuacja jest trudna

niedziela, 13 września 2020 09:14 / Autor: Michał Łosiak
Michał Łosiak

Dziś wśród wiernych na całym świecie prowadzona jest zbiórka na rzecz chrześcijan w Ziemi Świętej i najważniejszych miejsc związanych z chrześcijaństwem. O sytuacji w tamtym regionie mówi w rozmowie  z  Radiem eM Kielce o. Stanisław Narcyz Klimas, delegat administratora apostolskiego sede vacante łacińskiego patriarchatu Jerozolimy arcybiskupa Pierbattisty Pizzaballi.

Jesteśmy w Miechowie, miejscu szczególnym w naszej diecezji, gdzie znajduje się wierna kopia Grobu Bożego. Jak wygląda obecnie sytuacja tam, gdzie możemy podziwiać oryginalny grobowiec Chrystusa?

Jest tam nieciekawie. Nie ma żadnych pielgrzymów, wszystko praktycznie jest zamknięte. Oczywiście otwarte są kościoły, ale od 18 września planowany jest kolejny lockdown, co dotknie również miejsca kultu. Od pół roku nie przybywają do nas pielgrzymki, więc czekamy z niecierpliwości aż to wszystko się skończy i minie. W Izraelu liczba zakażeń jest spora, bo to nawet cztery tysiące dziennie. Miejmy nadzieję, że pójdzie to w dobrą stronę.

Dlaczego Grób Boży otaczany jest tak wielkim kultem?

To najważniejsze miejsce dla chrześcijan i najświętsze na całej ziemi. To tutaj ukrzyżowany został nasz Zbawiciel, tu został pochowany i tu zmartwychwstał. Pielgrzymi z całego świata zmierzający do Grobu Bożego czekają przed nim w wielkiej kolejce i zdenerwowani zastanawiają się, czy uda im się wejść do środka, czy też nie. Kiedy to się uda i wychodzą to widać na ich twarzach niesamowitą ulgę, wielokrotnie płaczą ze wzruszenia. Być w Jerozolimie i nie dostać się do Grobu Chrystusa byłoby rzeczą straszną.

Mówi się, że Ziemia Święta to piąta Ewangelia.

To prawda. Przeżywając pielgrzymkę do tych miejsc i zwiedzając tereny opisane na kartach Ewangelii mamy możliwość lepszego zrozumienie jej sensu. Jeśli czytamy Dobrą Nowinę i natrafiamy na fragment, gdzie mowa o wydarzeniu, odbywającym się w miejscu, w którym się znajdujemy to wówczas dodajemy frazę „tutaj”. To słowo sprawia niesamowite wrażenie na pielgrzymach, bo zdają sobie sprawę gdzie są.

Jerozolima to miejsce święte dla trzech religii: chrześcijaństwa, judaizmu i islamu. Jak wygląda wspólna egzystencja wyznawców?

Konflikty były, są i będą. Niestety, musimy to podkreślić. Na szczęście w samej Ziemi Świętej konfliktów religijnych tak nie odczuwamy. Na pierwszy plan wysuwają się konflikty natury politycznej między stroną żydowską i arabską. Rozwiązania tej kwestii wciąż nie widać.

W jaki sposób możemy pomóc chrześcijanom w Ziemi Świętej

Po pierwsze, będzie to modlitwa. Po drugie – ofiary materialne. W niedzielę, 13 września odbywa się oficjalna kolekta na rzecz Ziemi Świętej. Możemy także wesprzeć naszych współbraci poprzez podróż do tych miejsc.

Dziękuję za rozmowę

Więcej o niedzielnej zbiórce na rzecz Ziemi Świętej: http://em.kielce.pl/kosciol/biskup-kielecki-zacheca-do-wsparcia-chrzescijan-w-ziemi-swietej

Nowy numer!
41/2020 41/2020
TWÓJ NEWS
POSŁUCHAJ
WIDEO