Na antenie: Radio eM
www.em.kielce.pl
online button
Jesteś tutaj:Radio eM»KOŚCIÓŁ»Dwie pielgrzymki, jeden cel. Pieszo i rowerem na Jasną Górę

Na antenie: Radio eM
www.em.kielce.pl

DIECEZJA KIELECKA WIADOMOŚCI

Dwie pielgrzymki, jeden cel. Pieszo i rowerem na Jasną Górę

Diecezja Kielecka / 08 lipca 2019 / Tekst

Przed nami piesza i rowerowa pielgrzymka diecezji kieleckiej. Obie wyruszą już w sierpniu w stronę jasnogórskiego sanktuarium. Na pątniczy szlak udadzą się setki wiernych naszej diecezji.

„Z Maryją w mocy Bożego Ducha” – to hasło XXXVIII Kieleckiej Pieszej Pielgrzymki na Jasną Górę. Rozpocznie się ona tradycyjnie w Wiślicy, 5 sierpnia Mszą Świętą o godzinie 18. – Wyjście z Wiślicy planujemy o 6 rano następnego dnia. Do Kielc dotrzemy 8 sierpnia. O godzinie 14.30 odbędzie się powitanie pielgrzymów na Kawetczyźnie i wejście na plac przy katedrze, gdzie o 15.30 zapraszamy na wspólną Eucharystię. – To taki dzień, kiedy nasza pielgrzymka się rozrasta, bo ci, którzy nie mogli wcześniej dołączyć do nas, bardzo licznie się w nią włączają – tłumaczy ks. Jacek Iwan, kierownik pielgrzymki. Następnego dnia pątnicy udadzą się do Piekoszowa i ruszą w kierunku Włoszczowy. – Od zeszłego roku przechodzimy przez Przeprośną Górkę, gdzie znajduje się Sanktuarium św. o. Pio. Stamtąd idziemy do jasnogórskiego sanktuarium – informuje ks. Jacek Iwan. Pielgrzymkę zakończy Msza Święta 13 sierpnia o godzinie 19.30 na Wałach Jasnogórskich. Słowo Boże do wiernych wygłosi biskup kielecki Jan Piotrowski.

Rowerowa

Najważniejszym aspektem dla pielgrzymów jest oczywiście strona duchowa. – Będziemy próbowali się zmierzyć z tym, co nazywamy owocami Ducha Świętego. To trudny, ale jednocześnie bardzo praktyczny temat – wyjaśnia ks. Grzegorz Stachura, kierownik duchowy pielgrzymki. Pielgrzymi będą rozważali wierność, łaskawość, pokój, cierpliwość, wstrzemięźliwość, miłość i skromność. Głównymi patronami na pątniczym szlaku mają być św. Andrzej Bobola, bł. ks. Michał Sopoćko, którego relikwie nieść będą uczestnicy pielgrzymki, oraz św. Mikołaj. – Przypomnimy jego historyczną postać. To ukłon w stronę parafii w Lisowie, gdzie jest on patronem od 900 lat – dodaje ks. Grzegorz Stachura.

Po raz siódmy, 20 sierpnia z parafii. Św. Maksymiliana Marii Kolbego w Kielcach wyruszy Rowerowa Pielgrzymka Diecezji Kieleckiej na Jasną Górę. Trasa liczy 250 kilometrów i jest podzielona na 10- i 15-kilometrowe odcinki. – To doskonała okazja dla tych, którzy lubią jeździć na rowerze i kochają Matkę Bożą. Mogą wziąć w niej udział dzieci, młodzież, ale również osoby starsze. W zeszłym roku najmłodsi uczestnicy liczyli osiem lat, zaś najstarszy 77 – mówi ks. Tomasz Biskup, kierownik pielgrzymki rowerowej. Pielgrzymi dotrą na Jasną Górę 23 sierpnia.

Jak podkreśla Aneta Winiarska-Syska, rzecznik prasowy pielgrzymki, pątnicy powinni się do niej odpowiednio przygotować. – Chcemy, aby ze względów bezpieczeństwa wszyscy zabrali kaski, sprawdzili stan techniczny roweru, ale również swoje zdrowie – przypomina. W tym roku pielgrzymi wspomogą Dom Pomocy Społecznej w Mnichowie. W jej trakcie sprzedawane będą prace wykonane przez podopiecznych ośrodka.

Piesza

Rejestracja na pielgrzymkę odbywa się od 1 lipca wyłącznie poprzez system internetowy, a liczba miejsc jest ograniczona. Szczegóły na stronie internetowej: www.pielgrzymkarowerowa.pl

ZOSTAW KOMENTARZ