Lotto extra pensja

Na antenie: Radio eM
em.kielce.pl
online button
Jesteś tutaj:Radio eM»KOŚCIÓŁ»Diecezjalny Zjazd Szkolnych Kół Caritas

Na antenie: Radio eM
em.kielce.pl
×

Uwaga

There was a problem rendering your image gallery. Please make sure that the folder you are using in the Simple Image Gallery Pro plugin tags exists and contains valid image files. The plugin could not locate the folder: media/k2/galleries/30196

DIECEZJA KIELECKA WIADOMOŚCI

Diecezjalny Zjazd Szkolnych Kół Caritas

Piekoszów / 24 maja 2019 / Tekst

Trzystu wolontariuszy wzięło udział w IV Diecezjalnym Zjeździe Szkolnych Kół Caritas. Spotkanie rozpoczęła Msza Święta w parafii Narodzenia Najświętszej Maryi Panny w Piekoszowie pod przewodnictwem ordynariusza diecezji kieleckiej, biskupa Jana Piotrowskiego.

Spotkanie młodych wolontariuszy, którzy skupieni są w prawie 90 kołach działających na terenie diecezji kieleckiej, miało charakter integracyjny, było też formą podziękowania za ich zaangażowanie w różne akcje charytatywne.

– Chrześcijaństwo poprzez dzieła miłosierdzia zmieniało świat i czyni to nadal, bo wciąż aktualna jest Ewangelia. Sam Pan Jezus, opowiadając przypowieść o Miłosiernym Samarytaninie, wskazał na potrzebę ludzkiej wrażliwości wobec potrzebujących, która jest  nie tylko owocem współczucia i ofiarowanej jałmużny, ale ma wyrastać z autentycznej miłości Boga i bliźniego – mówił do młodych ludzi podczas homilii biskup Jan Piotrowski. – Wśród błogosławieństw znajdujemy to, które jest hymnem pochwały wobec ludzi dobrego i szlachetnego serca "Błogosławieni  miłosierni, albowiem oni miłosierdzia  dostąpią ”. Biblijne miłosierdzie to nie tylko podana głodnemu kromka chleba i spragnionemu kubek wody,  ale też braterskie upomnienie, dobry przykład i mądra ewangeliczna rada – podkreślił ordynariusz diecezji kieleckiej.

Ksiądz Stanisław Słowik, dyrektor Caritas Diecezji Kieleckiej, podkreślił, że Diecezjalne Zjazd Szkół Caritas to jest czas cieszenia się dobrem, które zostało uczynione. – To dzień, w którym dajemy wolontariuszom otuchy i więcej zapału do posługiwania ludziom chorym i potrzebującym. Świętując, jednocześnie zachęcamy do rozszerzenia tego dzieła i podejmowania nowych działań – podkreślił ksiądz Słowik.

– Jestem przekonany, że osoby, które dzisiaj tutaj przybyły, to kwiat młodzieży, ludzie o dobrych sercach. Często utyskujemy na młodzież, dziś możemy  popatrzeć, ile dobra dzieje się przez ich ręce. Trzeba mieć tylko dla nich czas, dlatego należy wspomnieć o ich opiekunach, nauczycielach, którzy często poza lekcjami są razem z nimi. Trzeba im podziękować za to, że wychowują w duchu miłosierdzia  – zaznaczył ksiądz Krzysztof Banasik, zastępca dyrektora Caritas Diecezji Kieleckiej.

Wolontariusze biorą udział w szeregu różnych akcji, m.in. prowadzą przedświąteczne zbiórki żywności oraz pomagają osobom starszym i chorym. – W tym roku wzięłam udział w kilku przedsięwzięciach.  Wolontariat pomaga nam odnaleźć własną osobowość i sens życia. Czujemy się potrzebni, czasami małe gesty wystarczą, by sprawić drugiej osobie mnóstwo radości – powiedziała Julia ze Szkoły Podstawowej w Mnichowie. – Ta droga bardzo mi się podoba, czuję, że wykorzystuję swój czas bardzo rozsądnie, daję cząstkę siebie innym ludziom – dodała Ilona z I LO w Jędrzejowie.

Po Mszy Świętej młodzi wolontariusze spotkali się z osobami przebywającymi w Domu dla Niepełnosprawnych w Piekoszowie. W całej diecezji funkcjonuje 90 Szkolnych Kół Caritas, do których należy około 1200 osób.

Posłuchaj homili biskupa Jana Piotrowskiego:

{gallery}30196{/gallery}

ZOSTAW KOMENTARZ