Na antenie: Radio eM
em.kielce.pl
online button
Jesteś tutaj:Radio eM»KOŚCIÓŁ»Diecezjalne Spotkanie Kolędników Misyjnych

Na antenie: Radio eM
em.kielce.pl

bobik 750x200

DIECEZJA KIELECKA WIADOMOŚCI

Diecezjalne Spotkanie Kolędników Misyjnych

12 stycznia 2019 / Tekst

Ponad 200 dzieci uczestniczyło w III Diecezjalnym Spotkaniu Kolędników Misyjnych, które odbyło się w Sanktuarium św. Józefa Opiekuna Rodziny w Kielcach. Spotkaniu przewodniczył biskup Andrzej Kaleta.

Podczas homilii biskup Andrzej Kaleta zwracał uwagę na najważniejsze aspekty kolędowania misyjnego. Podkreślił, że jest to przede wszystkim przedsięwzięcie ewangelizacyjne. -Aby dobrze odczytać ideę jaka przyświeca kolędnikom misyjnym trzeba nam sięgnąć do Pisma Świętego. Pan Jezus powiedział do apostołów: "Idźcie na cały świat i nauczajcie wszystkie narody udzielając im chrztu w imię Ojca i Syna i Ducha Świętego". Przez sakrament Chrztu Świętego staliśmy się uczniami Jezusa Chrystusa, dlatego na nas wszystkich spoczywa obowiązek głoszenia ewangelii. Spoczywa na nas obowiązek dzielenia się darem wiary - mówił hierarcha. -Każdy z nas może uczestniczyć w dziele misyjnym, nie wyjeżdżając nawet za granicę. Kolędnicy misyjni są tego najlepszym przykładem, ponieważ realizują zadania misyjne, pomagając dzieciom, które są daleko. Jeden z księży proboszczów powiedział: "Nic tak nie integruje parafii jak kolędowanie misyjne". Obok dzieci są ich rodzice, sąsiedzi, którzy jednoczą się w jednym celu - dodał biskup Kaleta.

Kapłan przybliżył zebranym również sytuację dzieci z krajów misyjnych. -W tym roku owoce kolędowania trafią do Burundi i Rwandy. W tych dwóch zwaśnionych krajach do dziś jest mnóstwo ubóstwa i głodu. Jak opowiadał jeden z misjonarzy dzieci przychodzące na lekcje są tak głodne, że nie są w stanie brać udziału w zajęciach. W dużych miastach Rwandy znajdują się takie dzielnice nędzy, w których osierocone dzieci są narażone na liczne niebezpieczeństwa. Misjonarze pomagają im, tworząc dla nich przyjazne miejsca, integrując i wychowując według chrześcijańskich wartości - mówił biskup.

Mszę Świętą poprzedziła animacja misyjna oraz konkurs na najpiękniejszą gwiazdę misyjną. -Dzieci miały dziś okazję zapoznać się również z tematyką misji. Papieskie Dzieło Misyjne Dzieci to wspaniałe przedsięwzięcie podczas, którego dzieci pomagają swoim rówieśnikom z krajów misyjnych. Śpieszą z pomocą duchową, modlitewną i materialną. Jestem pełen podziwu dla ich ogromnego zaangażowania - mówił ksiądz Łukasz Zygmunt, dyrektor Misyjnego Dzieła Diecezji Kieleckiej.

Na sobotnie spotkanie przybyła m.in. Gabriela ze Szkoły Podstawowej nr 1 w Kazimierzy Wielkiej. -Jestem kolędnikiem misyjnym od trzech lat. Pomaganie sprawia mi mnóstwo radości i daje dużo satysfakcji. Ja i moi koledzy w szkole możemy się normalnie uczyć, mamy książki, ładne ubrania , natomiast wiemy, że gdzieś daleko są dzieci dla których takie życie jest wielkim marzeniem. Chcemy im pomóc i dać szansę na lepsze życie - mówiła dziewczynka.

Podczas spotkania został rozstrzygnięty konkurs na najładniejszą gwiazdę misyjną, który wygrały dzieci z Parafii Pw. Matki Bożej Nieustającej Pomocy w Cierchach.

Posłuchaj całej homilii:

ZOSTAW KOMENTARZ