Na antenie: Radio eM
em.kielce.pl
online button
Jesteś tutaj:Radio eM»KOŚCIÓŁ»Bp Piotrowski: Nienawiścią i niezgodą nie obronimy naszej Ojczyzny!

Na antenie: Radio eM
em.kielce.pl

bobik 750x200

DIECEZJA KIELECKA WIADOMOŚCI

Bp Piotrowski: Nienawiścią i niezgodą nie obronimy naszej Ojczyzny!

03 maja 2018 / Tekst

Od wspólnej Mszy świętej w intencji Ojczyzny w Bazylice Katedralnej rozpoczęły się obchody Święta Konstytucji 3 Maja w Kielcach. Eucharystii przewodniczył ks. biskup Jan Piotrowski.

 - W roku stulecia odzyskania przez Polskę niepodległości pytam się, co dla nas znaczą słowa znanej pieśni Maryjnej: "Z dawna Polski Tyś Królową". Przecież nie ma już dawnej Polski. Minęły ponad stuletnie rozbiory upokarzające kolejne pokolenia Polaków. Odległą historią dla wielu pozostają mało znane: wojna obronna z 1920 roku, dwie wojny światowe i okrucieństwo niemieckich obozów koncentracyjnych - mówił ks. biskup Jan Piotrowski podczas homilii.

Ordynariusz diecezji kieleckiej podkreślił, że choć obecnie żyjemy w nowej rzeczywistości, to nie brak w niej niepokoju i zazdrości politycznej. - Ciekawe, że ten sam naród i ta sama Matka Ojczyzna Polska, a tyle niepokonywalnych różnic, intryg, zdrad, afer gospodarczych, ekonomicznych i politycznych. A w tym wszystkim ogromna niewdzięczność wobec minionej historii i naszych bohaterów, którzy oddali życie dla Polski - kontynuował hierarcha.

Ks. biskup zaznaczył,  że tylko dobrem i miłością można zwyciężyć zło. Zachęcał więc, by powierzyć losy kraju Matce Bożej - Królowej Polski i zaufać Chrystusowi.  - Nienawiścią i niezgodą nie obronimy naszej Ojczyzny - mówił biskup Jan Piotrowski.

Posłuchaj całej homilii:

Oficjalna część święta wraz z podniesieniem flagi, przemówieniem wojewody świętokrzyskiego i salwą honorową rozpocznie się o godz. 12:50 w Parku Miejskim.

Następnie o godzinie 14 rozpocznie się piknik historyczny „Vivat 3 Maja!” z udziałem grup rekonstrukcyjnych przybliżających charakter Legionów Polskich. Jak zawsze, nie zabraknie poczęstunku wojskową grochówką.

O godz. 17 w muszli koncertowej w Parku Miejskim odbędzie się koncert majowy: "Witaj Jutrzenko Majowa" w wykonaniu zespołu "Rozmaryn" z Kielc.

Ponadto na Wzgórzu Zamkowym będzie można zobaczyć prezentację Wojsk Obrony Terytorialnej oraz wziąć udział w grze miejskiej "Majowa Jutrzenka" w Parku Miejskim.

 Aby zobaczyć więcej zdjęć kliknij TUTAJ

ZOSTAW KOMENTARZ