Na antenie: Radio eM
www.em.kielce.pl

online button
Jesteś tutaj:Radio eM»KOŚCIÓŁ»Bp Piotrowski: Nienawiścią i niezgodą nie obronimy naszej Ojczyzny!

Na antenie: Radio eM
www.em.kielce.pl


DIECEZJA KIELECKA WIADOMOŚCI

Bp Piotrowski: Nienawiścią i niezgodą nie obronimy naszej Ojczyzny!

03 maja 2018 / Tekst

Od wspólnej Mszy świętej w intencji Ojczyzny w Bazylice Katedralnej rozpoczęły się obchody Święta Konstytucji 3 Maja w Kielcach. Eucharystii przewodniczył ks. biskup Jan Piotrowski.

 - W roku stulecia odzyskania przez Polskę niepodległości pytam się, co dla nas znaczą słowa znanej pieśni Maryjnej: "Z dawna Polski Tyś Królową". Przecież nie ma już dawnej Polski. Minęły ponad stuletnie rozbiory upokarzające kolejne pokolenia Polaków. Odległą historią dla wielu pozostają mało znane: wojna obronna z 1920 roku, dwie wojny światowe i okrucieństwo niemieckich obozów koncentracyjnych - mówił ks. biskup Jan Piotrowski podczas homilii.

Ordynariusz diecezji kieleckiej podkreślił, że choć obecnie żyjemy w nowej rzeczywistości, to nie brak w niej niepokoju i zazdrości politycznej. - Ciekawe, że ten sam naród i ta sama Matka Ojczyzna Polska, a tyle niepokonywalnych różnic, intryg, zdrad, afer gospodarczych, ekonomicznych i politycznych. A w tym wszystkim ogromna niewdzięczność wobec minionej historii i naszych bohaterów, którzy oddali życie dla Polski - kontynuował hierarcha.

Ks. biskup zaznaczył,  że tylko dobrem i miłością można zwyciężyć zło. Zachęcał więc, by powierzyć losy kraju Matce Bożej - Królowej Polski i zaufać Chrystusowi.  - Nienawiścią i niezgodą nie obronimy naszej Ojczyzny - mówił biskup Jan Piotrowski.

Posłuchaj całej homilii:

Oficjalna część święta wraz z podniesieniem flagi, przemówieniem wojewody świętokrzyskiego i salwą honorową rozpocznie się o godz. 12:50 w Parku Miejskim.

Następnie o godzinie 14 rozpocznie się piknik historyczny „Vivat 3 Maja!” z udziałem grup rekonstrukcyjnych przybliżających charakter Legionów Polskich. Jak zawsze, nie zabraknie poczęstunku wojskową grochówką.

O godz. 17 w muszli koncertowej w Parku Miejskim odbędzie się koncert majowy: "Witaj Jutrzenko Majowa" w wykonaniu zespołu "Rozmaryn" z Kielc.

Ponadto na Wzgórzu Zamkowym będzie można zobaczyć prezentację Wojsk Obrony Terytorialnej oraz wziąć udział w grze miejskiej "Majowa Jutrzenka" w Parku Miejskim.

 Aby zobaczyć więcej zdjęć kliknij TUTAJ

ZOSTAW KOMENTARZ

ZNAJDZIESZ NAS

NA ŻYWO ul. Sienkiewicza

WYSZUKIWARKA

TYGODNIK EM

FACEBOOKSŁUCHAJ ONLINE

online button

TVS

Pobierz aplikacje radia eM

appstore

googleplay

banner edukacja ekonomiczna