Na antenie: Radio eM
www.em.kielce.pl

online button
Jesteś tutaj:Radio eM»KOŚCIÓŁ»Bp Piotrowski: nie bójmy się daru modlitwy za siebie wzajemnie [ZDJĘCIA]

Na antenie: Radio eM
www.em.kielce.pl


DIECEZJA KIELECKA WIADOMOŚCI

Bp Piotrowski: nie bójmy się daru modlitwy za siebie wzajemnie [ZDJĘCIA]

Włoszczowa / 12 czerwca 2017 / Tekst
fot. M.Klapa fot. M.Klapa

Msza Święta z błogosławieństwem dzieci rozpoczęła uroczystości 10 rocznicy ukoronowania obrazu Matki Bożej Włoszczowskiej Opiekunki Rodzin diademami papieskimi. Wieczorem natomiast zainaugurowano codzienną adorację Najświętszego Sakramentu. W swojej homilii Ordynariusz Kielecki ks. bp Jan Piotrowski nawiązał do ewangelicznej sceny nawiedzenia św. Elżbiety przez Maryję i znaczenia spotkania i daru dla drugiego człowieka.

Bp Jan Piotrowski zaznaczył, że scena nawiedzenia zapisana na kartach Ewangelii św. Łukasza – pokazuje jak Bóg wchodzi z ludzkie życie z błogosławieństwem i łaską.

- Możemy powiedzieć, że kiedy niesiemy Boga w swoim sercu idąc w gościnę do drugich, niesiemy wszystko – podkreślił. Biskup przypomniał słowa papieża Franciszka, według którego, „kto innym Boga nie daje, niewiele daje”. Tymczasem Maryja – przypomniał – z tym darem idzie do swej krewnej Elżbiety niosąc pod swoim sercem Jezusa. 

Według biskupa, warto zwrócić uwagę także na okrzyk radości i pochwały skierowany do Maryi przez Elżbietę, który – był zaskoczeniem dla młodziutkiej dziewczyny z Nazaretu. Nie ma tu jednak mowy o zwykłym grzecznościowym powitaniu krewnej. W tym przypadku, o pochyleniu się nad Maryją jako nową Arką Przymierza, Monstrancją – która niesie światu Jezusa.

W ten sposób pasterz diecezji kieleckiej przypomniał o rozpoczynającej się we Włoszczowie codziennej adoracji Najświętszego Sakramentu.

- Jest to wielkie wyzwanie i zobowiązanie nie tylko dla duszpasterzy, ale i dla wiernych tej parafii, tego miasta a może i nawet okolic. Aby tu Chrystus nigdy nie poczuł się samotny. Aby przebiła się do naszej świadomości ta prawda wyrażona prostym kongijskim przysłowiem, że dom przyjaciela nie jest nigdy daleko – mówił bp Piotrowski. 

Zaznaczył, że Jezus Eucharystyczny jest wiernym i cierpliwym przyjacielem - Przychodźcie tu, do tego miejsca z radością. Z tym co piękne w waszym życiu, szlachetne, co wam daje satysfakcję i radość, ale również i z tym co słabe, grzeszne, zabijające nadzieję i to co tak niespodziewanie i brutalnie wchodzi w przestrzeń naszego życia z powodu choroby, śmierci, przeróżnego rodzaju zdarzeń. Tu Jezus będzie dla Was i z Wami. - podkreślił bp Jan Piotrowski. Dziś, w opinii pasterza diecezji, szczególnym darem dla drugiego człowieka jest dar modlitwy za siebie.

Kapłani i wierni uczestniczący w jubileuszowych uroczystościach przeszli z procesją wokół świątyni z Najświętszym Sakramentem odmawiając Litanię do Serca Pana Jezusa. Po jej zakończeniu odśpiewali hymn „Ciebie Boga wysławiamy” - inaugurując w ten sposób codzienną adorację. Jak jednak poinformował dziekan włoszczowski i kustosz Sanktuarium ks. prałat Zygmunt Pawlik, faktycznie rozpocznie się ona za trzy tygodnie po ukończeniu prac remontowych we wnętrzu kościoła i rozebraniu rusztowań. Darem parafii jest bowiem bogata polichromia wewnątrz świątyni przedstawiająca sceny z życia Maryi. ZOBACZ GALERIĘ POLICHROMII

W uroczystościach oprócz wiernych z obu włoszczowskich parafii oraz z sąsiednich miejscowości, wzięli udział także księża z całej diecezji.

Najświętszy Sakrament będzie na stale wystawiany w nowej monstrancji będącej darem rodziców dzieci pierwszokomunijnych. Będzie ona na stałe ustawiona na zabytkowym, odrestaurowanym tronie znajdującym się w ołtarzu przed Cudownym Obrazem Matki Bożej Włoszczowskiej.

Początki kościoła Wniebowzięcia Najświętszej Maryi Panny we Włoszczowie sięgają pierwszej połowy XVII wieku. Stoi on w miejscu gdzie dokonały się objawienia Matki Bożej, w latach 1642-1643 (pierwsze objawienie 27 maja 1642 roku) Jak czytamy na stronie internetowej parafii - od tego też czasu można mówić o początkach sanktuarium maryjnego. Po zbadaniu prawdziwości objawień i wydaniu rozporządzenia przez ówczesnego prymasa Polski arcybiskupa gnieźnieńskiego Macieja Łubieńskiego, rozpoczęto budowę kaplicy, którą konsekrowano w 1648 roku. Wzrastający kult Matki Bożej Włoszczowskiej przyczynił się do rozbudowy kaplicy, a wreszcie do budowy kościoła murowanego.3 czerwca 2007 roku miało miejsce ukoronowanie obrazu Matki Bożej z Dzieciątkiem Jezus . Stolica Apostolska pozytywnie  ustosunkowała się prośby biskupa kieleckiego Kazimierza Ryczana na koronację zabytkowej ikony i wyraziła zgodę na ozdobienie skroni Jezusa i Maryi papieskimi diademami. Uroczystościom zorganizowanym na stadionie,przewodniczył kardynał Henryk Gulbinowicz.

Marek Klapa

ZOSTAW KOMENTARZ

ZNAJDZIESZ NAS

WYSZUKIWARKA

TYGODNIK EM

Oglądaj nas na żywo!

FACEBOOKSŁUCHAJ ONLINE

online button

Pobierz aplikacje radia eM

appstore

googleplay

banner edukacja ekonomiczna