Na antenie: Radio eM
www.em.kielce.pl
online button
Jesteś tutaj:Radio eM»KOŚCIÓŁ»Bp Jan Piotrowski: Kapłaństwo nie jest przywilejem

Na antenie: Radio eM
www.em.kielce.pl

DIECEZJA KIELECKA WIADOMOŚCI

Bp Jan Piotrowski: Kapłaństwo nie jest przywilejem

Diecezja Kielecka / 18 kwietnia 2019 / Tekst

– Powołanie do kapłaństwa to powołanie do świadectwa prawdzie – mówił w homilii podczas uroczystej Mszy Świętej z poświęceniem krzyżma biskup Jan Piotrowski, biskup kielecki. Najświętszą Ofiarę koncelebrowali biskupi pomocniczy i kapłani z całej naszej diecezji.

Eucharystia została odprawiona w Bazylice Katedralnej. Przewodniczył jej biskup Jan Piotrowski, który wygłosił także homilię. Pasterz diecezji kieleckiej przypomniał zgromadzonym jakie znaczenie ma powołanie kapłańskie. – Nie jest ono jakimś przywilejem, jeszcze mniej awansem na zaszczytny urząd, ani też odpowiedzią na otrzymane naturalne talenty jakimi Pan Bóg nas obdarzył. Jest to powołanie do świadectwa prawdzie, aby świecić niczym pochodnia. Z drugiej strony, Słowo Boże i to nieustanne wołanie Jezusa „Pójdź za Mną” nie może być zgaszone przez opór, który by się w nas pojawił, osobiste interesy, upodobania, czy pragnienie niezaangażowania się w nic, co by wymagało jakiegokolwiek wysiłku – zauważył biskup kielecki, który przedstawił także sytuację kapłanów we współczesnym świecie. – Świat w jakim żyjemy nieustannie robi nam kapłanom rachunek sumienia z naszych niedoskonałości i grzechu, nawet jeśli sam żyje omotany siecią pychy, intryg i hipokryzji. Niestety, ma jednak rację, ponieważ tylko to co dobre i szlachetne, czyste ewangelicznie i uczciwe może nas uwiarygodnić w oczach świata. Nasze kapłańskie życie na ziemi osiąga swoją pełnię kiedy staje się ofiarą – dodał biskup Jan Piotrowski i zacytował fragment najnowszego artykułu papieża emeryta Benedykta XVI, który napisał: „Jedynie posłuszeństwo i miłość do naszego Pana Jezusa Chrystusa mogą wskazać właściwą drogę. Spróbujmy więc najpierw zrozumieć na nowo i od wewnątrz, czego Pan chciał i chce wobec nas”.

Posłuchaj całej homilii:

Po homilii kapłani odnowili przyrzeczenia kapłańskie. W procesji z darami do ołtarza przyniesiono także oleje przeznaczone do poświęcenia. Biskup Jan Piotrowski poświęcił olej chorych pod koniec modlitwy eucharystycznej. Przed końcowym błogosławieństwem odbyła się także konsekracja krzyżma, czyli oliwy zmieszanej z balsamem. Poświęconych olejów używa się do niektórych sakramentów: krzyżmo do chrztu, bierzmowania, i kapłaństwa, zaś oleju chorych do sakramentu namaszczenia chorych.

Dziś w Kościele obchodzimy Wielki Czwartek. Mszę Świętą z poświęceniem krzyżma odprawia się tylko w kościołach katedralnych. Wieczorem, we wszystkich kościołach, celebrowania będzie Msza Wieczerzy Pańskiej.

ZOSTAW KOMENTARZ