Słuchaj nas: Kielce 107,9 FM | Busko-Zdrój 91,8 FM

KOŚCIÓŁ

Biskup Jan Piotrowski do osób niewidomych: Bóg jest blisko każdego człowieka

czwartek, 15 października 2020 10:10 / Autor: Michał Łosiak
Michał Łosiak

– Bóg, który jest miłością, nie czyni różnicy między ludźmi z powodu ich choroby, czy niepełnosprawności, ponieważ Jego miłość wobec wszystkich jest taka sama – mówił podczas Mszy Świętej z okazji Międzynarodowego Dnia Białej Laski biskup kielecki Jan Piotrowski. Jak co roku, 15 października, w sposób szczególny pamiętamy o osobach niewidomych.

Eucharystia została odprawiona przy ołtarzu Matki Bożej Łaskawej Kieleckiej w bazylice katedralnej. W swojej homilii biskup kielecki przypomniał, że Bóg kocha każdego, bez względu na jego stan zdrowia.

– Każdy człowiek ceni sobie zmysł wzroku, dlatego współcześni Jezusowi na widok niewidomego, którego uzdrowił pytali: „Rabbi, kto zgrzeszył, że się urodził niewidomym? On, czy jego rodzice?”. Pytanie było brutalne, ale odzwierciedlało sposób myślenia epoki Jezusa. Sądzono bowiem, że ślepota jest karą za grzechy. Dziś tak nie pytamy, ale w inny sposób szukamy odpowiedzi na ten problem. Bóg, który jest miłością, nie czyni różnicy między ludźmi z powodu ich choroby czy niepełnosprawności, ponieważ Jego miłość wobec wszystkich jest taka sama. On jest blisko każdego człowieka i przez Jezusa Chrystusa daje nam łaskę, aby człowiek był święty i widział Boże oblicze – tłumaczył pasterz naszej diecezji i przypomniał jak ważne jest wparcie dla osób niewidomych.

– Mimo pandemii dziękujemy Bogu za dar eucharystycznego spotkania, które pozwala nam odkrywać, czym jest Międzynarodowy Dzień Niewidomych, zwany również Międzynarodowym Dniem Białej Laski. Historia białej laski jest symbolem osób niewidomych i sięga roku 1921, kiedy to młody fotograf mieszkający w Anglii uległ wypadkowi i stracił wzrok. Był bardzo załamany, ale szczęśliwie dla siebie spotkał ociemniałego żołnierza, który przywrócił mu wiarę w siebie i pomógł rozpocząć nowe życie. My, dzięki łasce wiary, mamy coś więcej. Wiemy, że Bóg nas nie dyskwalifikuje i wciąż na naszej drodze stawia dobrych ludzi, dlatego z nadzieją podążajmy bezpiecznie życiowymi drogami.

Posłuchaj całej homilii:

Geneza Dnia Białej Laski wywodzi się ze Stanów Zjednoczonych, gdzie w 1964 roku obchodzono Dzień Bezpiecznej Białej Laski. Po raz pierwszy święto zyskało międzynarodowy charakter w 1970 roku, zaś w Polsce rozpoczęto jego obchody w 1993 roku.

Nowy numer!
41/2020 41/2020
TWÓJ NEWS
POSŁUCHAJ
WIDEO