Na antenie: Radio eM
www.em.kielce.pl

online button
Jesteś tutaj:Radio eM»KOŚCIÓŁ»Blisko Jasnej Góry. Pielgrzymi doszli do Mstowa

Na antenie: Radio eM
www.em.kielce.pl


DIECEZJA KIELECKA WIADOMOŚCI

Blisko Jasnej Góry. Pielgrzymi doszli do Mstowa

Diecezja Kielecka / 12 sierpnia 2018 / Tekst
Blisko Jasnej Góry. Pielgrzymi doszli do Mstowa www.pielgrzymka.kielce.pl

37. Kielecka Piesza Pielgrzymka na Jasną Górę wkracza w ostatnią fazę. Za pielgrzymami już 7 dni wędrówki przez województwo świętokrzyskie i śląskie.

Wyruszyli oni w niedzielny poranek po Mszy Świętej w parafii pw. Trójcy Świętej w Koniecpolu. Mieli do przejścia prawie 32 kilometry. Ich celem była miejscowość Mstów, która znajduje się 18 kilometrów od jasnogórskiego Sanktuarium.

Na ten dzień zaplanowano rozważanie sakramentu małżeństwa i jego charyzmatu. Mówiono o wyzwaniach współczesności związanych z tą sferą życia chrześcijańskiego. Uczestnicy wysłuchali konferencji pod tytułem „Duch przybrania na synów”. – Wielu pielgrzymów idzie wymodlić sobie dobrą żonę, albo dobrego męża. To jest bardzo cenne. Tak jak cenne jest kapłaństwo, tak równie ważne jest małżeństwo. W godności jest ono na równi z sakramentem święceń. Małżeństwo to świętość, która powinna otwierać się na dar nowego życia – mówił ksiądz Grzegorz Stachura, przewodnik duchowy pielgrzymki.

Wśród pielgrzymów idzie bardzo dużo małżeństw, które chcą zanieść wiele swoich intencji przed Cudowny Obraz Najświętszej Maryi Panny. W modlitewnikach, pątnicy mogli znaleźć modlitwę św. Jana Pawła II za rodziny.

Ostatnią postacią, jaką w setną rocznicę odzyskania przez Polskę niepodległości będą przypominać sobie pielgrzymi podczas Apelu Jasnogórskiego, będzie błogosławiony ksiądz Michał Piaszczyński. Urodził się 1 listopada 1885 roku w Łomży. W 1903 roku wstąpił do Seminarium Duchownego w Sejnach. Przyjął święcenia kapłańskie w Rzymskokatolickiej Akademii Duchowej w Petersburgu 13 czerwca 1911 roku. Studiował m.in. we Fryburgu. We Francji pełnił posługę kapelana polskich górników. Był profesorem w Wyższym Seminarium Duchownym w Łomży, a potem jego wicerektorem. 1 września 1939 r. został dyrektorem Gimnazjum im. św. Kazimierza w Sejnach. 7 kwietnia 1940 roku został aresztowany przez Niemców i przewieziony do więzienia w Suwałkach. Sześć dni później trafił do niemieckiego obozu w Działdowie, a 3 maja do Sachsenhausen. Był duchowym przewodnikiem współwięźniów. Pocieszał ich i modlił się za nich. W obozowych warunkach głosił nawet konferencje ascetyczne. Często wyręczał słabszych w pracach obozowych i dzielił się tym co miał. Wymęczony i schorowany zmarł 18 grudnia 1940 roku. Został beatyfikowany przez św. Jana Pawła II w 1999 roku.

Wszystkie grupy nocują na polach namiotowych w Mstowie. Jutro najważniejszy i najbardziej wzruszający etap pielgrzymki. Pielgrzymi dotrą na Jasną Górę, zanosząc tam swoje intencje.

ZOSTAW KOMENTARZ

ZNAJDZIESZ NAS

WYSZUKIWARKA

TYGODNIK EM

Oglądaj nas na żywo!

FACEBOOKSŁUCHAJ ONLINE

online button

TVS

Pobierz aplikacje radia eM

appstore

googleplay

banner edukacja ekonomiczna