online button
Jesteś tutaj:Radio eM»KOŚCIÓŁ»Biskup Piotrowski już dwa lata z nami
online button
online button

DIECEZJA KIELECKA WIADOMOŚCI

Biskup Piotrowski już dwa lata z nami

Kielce / 29 listopada 2016 / Tekst

Dziś mija druga rocznica Ingresu Biskupa Kieleckiego Jana Piotrowskiego do Bazyliki Katedralnej w Kielcach.  Z tej okazji, w  kieleckiej Bazylice odprawiona została Msza Święta. Przewodniczył jej ks. biskup Jan Piotrowski. Homilię wygłosił ks. Tomasz Rusiecki, ojciec duchowny księży.

-  Świętujemy dziś drugą rocznicę wejścia do kieleckiej katedry biskupa Jana. Pasterza posłanego przez Ojca Świętego Franciszka do kościoła na świętokrzyskiej ziemi. Jest to wydarzenie ważne dla kościoła lokalnego, którym jest diecezja kielecka. Bo gdy do diecezji przychodzi nowy biskup to  staje w jego progach niejako sam Chrystus, by umacniać jedność wspólnoty kościoła  i poczucie jej solidarności – podkreślał w czasie homilii ksiądz Tomasz Rusiecki, ojciec duchowny księży.

Kapłan przypomniał także o znaczeniu i roli biskupa w kościele. – Święty Ignacy uczył: Gdzie biskup tam kościół. Nie róbcie niczego bez biskupa i kapłanów. Nie próbujecie przedstawić tego, co robicie na własną rękę jako coś rozsądnego, lecz wszystko róbcie wspólnie… Dziś, w czasach zamieszania tę prawdę trzeba mieć przed oczami i w sercu. Należymy do kościoła powszechnego. Kościół ten stanowimy, gdy pozostajemy w jedności z papieżem poprzez więź z biskupem kieleckim i pasterzami kościoła – zaznaczył. - Prowadź więc nas do Chrystusa obecnego w Kościele i w świecie. Niech Twoje słowo  otwiera nasze oczy  na Niego, bo bez Chrystusa  tylko byśmy błądzili. Niech przez Twoją posługę pasterską  Pan da nam światłe oczy serca abyśmy wiedzieli czym jest nadzieja naszego powołania – powiedział zwracając się do biskupa na zakończenie.

Po Mszy świętej przedstawiciele kapłanów, sióstr zakonnych oraz wszystkich wiernych wręczyli księdzu biskupowi kwiaty i złożyli życzenia.

Biskup podziękował wszystkim za pamięć i wspólną modlitwę. – Bóg zapłać za wspólny dar modlitwy, za Wasz czas i trud przy tej niesprzyjającej pogodzie. Bóg zapłać tym wszystkim, którzy wypowiedzieli życzliwe słowo. Noszę Was wszystkich w sercu – mówił. 

4 grudnia 2013 r. Ojciec Święty Franciszek mianował ks. dr. Jana Piotrowskiego, biskupem pomocniczym diecezji tarnowskiej, przydzielając mu stolicę tytularną Siniti. 25 stycznia 2014 r. w katedrze tarnowskiej ks. Jan Piotrowski przyjął sakrę biskupią. Głównym konsekratorem był bp Andrzej Jeż, a towarzyszyli mu abp Celestino Migliore, nuncjusz apostolski w Polsce oraz biskup senior Władysław Bobowski. 11 października 2014 r. Ojciec Święty mianował go nowym Biskupem Kieleckim. 28 listopada 2014 r. kanoniczne objął rządy w diecezji kieleckiej, a dzień później odbył Ingres do Bazyliki Katedralnej.

Biskup Jan Piotrowski jest również członkiem Komisji do spraw Misji w Konferencji Episkopatu Polski. Jego dewizą jest „W Miłości głosić Ewangelię”

 

ZOSTAW KOMENTARZ

ZNAJDZIESZ NAS

WYSZUKIWARKA

TYGODNIK EM

FACEBOOKSŁUCHAJ ONLINE

online button

TVS

Pobierz aplikacje radia eM

appstore

googleplay

banner edukacja ekonomiczna