Na antenie: Radio eM
www.em.kielce.pl
online button
Jesteś tutaj:Radio eM»KOŚCIÓŁ»Biskup Marian Florczyk: To dzień refleksji

Na antenie: Radio eM
www.em.kielce.pl

DIECEZJA KIELECKA WIADOMOŚCI

Biskup Marian Florczyk: To dzień refleksji

Diecezja Kielecka / 11 lutego 2019 / Tekst

11 lutego Kościół obchodzi Światowy Dzień Chorego. w Hospicjum im. św. Matki Teresy z Kalkuty w Kielcach Mszę Świętą odprawił biskup Marian Florczyk, biskup pomocniczy diecezji kieleckiej.

– To miejsce szczególne. Choroba jest cierpieniem nie tylko dla osoby jej doświadczającej, ale także dla całego najbliższego otoczenia oraz tajemnicą weryfikującą ludzkie postawy i wrażliwość. My wszyscy, którzy dysponujemy zdrowiem jesteśmy wezwani do uprzytomnienia sobie i refleksji. Powinniśmy dziękować Panu Bogu za zdrowie, prosić o nie, ale jednocześnie modlić się za wszystkich chorych – mówił biskup Marian Florczyk.

Na Eucharystii w kaplicy hospicjum zebrali się chorzy, opiekunowie i wolontariusze. Homilię wygłosił ksiądz Krzysztof Banasik, wicedyrektor Caritas Diecezji Kieleckiej, która prowadzi placówkę. – To wyjątkowy dzień, którego obchody zapoczątkował św. Jan Paweł II. Chorzy byli mu bardzo drodzy. Gdy sam doświadczył cierpienia potrafił je godnie znosić i nadać mu wartość. To 27. Światowy Dzień Chorego, który przypada we wspomnienie Matki Bożej z Lourdes – przypominał.

Posłuchaj całej homilii:

W trakcie liturgii biskup Marian Florczyk udzielił chorym sakramentu namaszczenia chorych, zaś potem spotkał się z nimi w ich salach. – Z jednej strony ten dzień to docenienie krzyża jaki dźwigają pacjenci. Z doświadczenia widzę, że ludzie przychodzący do naszego hospicjum obserwując sposób przeżywania cierpienia przez chorych nabierają dystansu do swoich problemów, które mają na co dzień i podchodzą do nich z szacunkiem – zauważył ksiądz Adrian Bydliński, kapelan hospicjum.

ZOSTAW KOMENTARZ