Słuchaj nas: Kielce 107,9 FM | Busko-Zdrój 91,8 FM

KOŚCIÓŁ

Arcybiskup Henryk Jagodziński: Katedra zajmuje szczególne miejsce w moim życiu

sobota, 15 sierpnia 2020 13:59 / Autor: Beata Kwieczko
Beata Kwieczko

– Gdyby te kamienie potrafiły mówić usłyszelibyśmy historie o świętych, którzy się tu modlili, o uroczystościach radosnych i smutnych i o modlitwach tu zanoszonych – mówił podczas homilii w Bazylice Katedralnej w Kielcach niedawno wyświęcony arcybiskup Henryk Jagodziński. 15 sierpnia to uroczystość Wniebowzięcia Najświętszej Marii Panny, patronki kieleckiej katedry.

Arcybiskup rozpoczął homilię od słów pieśni "W prastarej kieleckiej świątyni" autorstwa śp. prof. Jerzego Rosińskiego, wieloletniego organisty Bazyliki Katedralnej.

– Pieśń, którą tu często śpiewacie zawsze napawała mnie wielkim wzruszeniem. Szczególnie dzisiaj w szczególny sposób brzmią jej słowa, kiedy święto patronalne, które obchodzimy wpisują się również obchody jej jubileuszu 850-lecia. Kiedy patrzymy na tę wspaniałą Bazylikę i kiedy zagłębimy się w jej historię, to możemy powiedzieć, że jest jedna wielką relikwią. Gdyby te kamienie potrafiły mówić usłyszelibyśmy historie o świętych, którzy się tu modlili, o uroczystościach radosnych i smutnych i o modlitwach tu zanoszonych – powiedział arcybiskup Henryk Jagodziński.

Podkreślił też, że katedra zajmuje szczególne miejsce w jego życiu.

– Tu 25 lat temu przyjąłem święcenia kapłańskie, a prawie miesiąc temu otrzymałem pełnię kapłaństwa przez przyjęcie święceń biskupich – mówił. – Rok jubileuszowy, który obchodzimy to nie tylko okazja do wspomnień, ale też do duchowego skupienia i pogłębienia swojego zaangażowania w kroczeniu za Chrystusem – dodał.

Uroczystą Mszę Świętą koncelebrował biskup kielecki Jan Piotrowski.

Posłuchaj całej homilii:

Nowy numer!
41/2020 41/2020
TWÓJ NEWS
POSŁUCHAJ
WIDEO