Dąbrowa 750x200

Na antenie: Radio eM
www.em.kielce.pl

online button
Jesteś tutaj:Radio eM»KOŚCIÓŁ»Alumni zaprosili do siebie

Na antenie: Radio eM
www.em.kielce.pl


DIECEZJA KIELECKA WIADOMOŚCI

Alumni zaprosili do siebie

06 czerwca 2017 / Tekst

Zwiedzanie najstarszej szkoły wyższej w regionie zorganizowali kieleccy alumni. Młodzież mogła zwiedzić wnętrza Wyższego Seminarium Duchownego przy ulicy Jana Pawła II. Zwykle nieco zamknięty i tajemniczy obiekt stanął przed uczniami z miasta otworem.

Dzień otwarty to możliwość zajrzenia w zakamarki seminarium, które na co dzień są niewidoczne dla oczu osób świeckich. Jak mówi alumn trzeciego roku Dawid Dzienniak chodzi również o uświadomienie ludziom, że kieleckie seminarium to również szkoła wyższa i do tego najstarsza w regionie. Od naszego uniwersytetu czy politechniki różni się tym, że prowadzi inną drogą. - Tutaj prowadzimy normalne życie tak naprawdę. Jak każdy człowiek przeżywamy zarówno gorsze dni jak i piękne dni. Momentem, który pomaga nam zobaczyć do czego zmierza nasz pobyt w seminarium jest dzień otwarty, kiedy spotykamy się z wiernymi, grupami młodzieży, którym kiedyś będziemy posługiwać – mówi alumn Dawid Dzienniak.

W programie dnia otwartego w seminarium znalazło się przede wszystkim zwiedzanie wnętrza siedziby szkoły dla przyszłych duszpasterzy. Odbyły się także konkursy, wykłady i dyskusje o filozofii kościoła i jego nauce społecznej. Poruszony został nawet temat polityki w odniesieniu do kościoła. Jedno z ciekawszych spotkań odbyło się w sali Ogniska Misyjnego. - W kilku słowach opowiedziałem dzieciom o misjach i misjonarzach z diecezji kieleckiej. Siedmiu misjonarzy pracuje w pięciu miejscach: Kazachstan, Afryka, Jamajka, Peru i Brazylia. Gdy misjonarze wracają do regionu na krótki wypoczynek opowiadają, że lekko nie jest - mówi kleryk Wojciech Rutczyński. - Dzięki wsparciu naszej diecezji i organizacji MIVA Polska księża misjonarze otrzymują środki transportu. W ostatnim czasie pojazdy terenowe trafiły do Brazylii i Afryki. Natomiast ks. Tomasz Cieniuch przebywający w Peru otrzymał łódź motorową, by mógł dotrzeć do kaplic, w których posługuje – dodaje kleryk.

Kieleckie seminarium zwiedziło około 200 młodych ludzi. Spotkanie zakończył koncert zespołu „Kerygmat” oraz wspólne grillowanie.

ZOSTAW KOMENTARZ

ZNAJDZIESZ NAS

WYSZUKIWARKA

TYGODNIK EM

Oglądaj nas na żywo!

FACEBOOKSŁUCHAJ ONLINE

online button

Pobierz aplikacje radia eM

appstore

googleplay

banner edukacja ekonomiczna