Słuchaj nas: Kielce 107,9 FM | Busko-Zdrój 91,8 FM

KOŚCIÓŁ

Bp Piotrowski: Niech prowadzi nas Maryja

czwartek, 07 maja 2015 19:35 / Autor: Katarzyna Bernat
Katarzyna Bernat

- Niech Maryja prowadzi nas bezpiecznie drogami naszego życia - mówił ks. biskup Jan Piotrowski, podczas homilii w Święto Patronki Kielc Matki Bożej Łaskawej.

- Matko Boża Łaskawa Kielecka, Pani o pięknym pełnym miłości obliczu wstawiaj się za nami jako Stolica Mądrości i ucz nas mądrości  dla nas samych, dla naszych rodzin, naszej diecezji i Ojczyzny - modlił się ks. biskup Jan Piotrowski. 

 

Kielczanie od wieków wielkim szacunkiem otaczają obraz Matki Łaskawej Kieleckiej, który w katedrze jest obecny już od początku XVII wieku. Wizerunek ten zasłynął z wielu łask, jakich doznawali czciciele Maryi z całej okolicy. Na starej ramie można odczytać napis: „Matka Boska Łaskawa Kielecka XVII wiek”. Z zachowanych od 1650 roku katalogów kościelnych dowiadujemy się o licznych wotach, jakie wierni zostawiali Bogurodzicy dziękując za otrzymywane łaski.

Obraz w 1991 roku ukoronował święty Jan Paweł II. Na zakończenie Eucharystii w Masłowie Papież powiedział:„Dokonałem koronacji od wieków czczonego obrazu Matki Bożej Łaskawej w katedrze kieleckiej. Owa koronacja przypada dokładnie w 820 rocznicę konsekracji waszej katedry. W macierzyńskie dłonie Matki Bożej Łaskawej oddaję tę ziemię i jej mieszkańców”. Po wizycie Ojca Świętego w Kielcach w południowej nawie utworzono kaplicę Matki Bożej Łaskawej Kieleckiej, oddzielając ołtarz od wnętrza świątyni metalową kratą.

 

Audio clip: Adobe Flash Player (version 9 or above) is required to play this audio clip. Download the latest version here. You also need to have JavaScript enabled in your browser.

 

 

Nowy numer!
30/2020 30/2020
TWÓJ NEWS
POSŁUCHAJ
WIDEO