Słuchaj nas: Kielce 107,9 FM | Busko-Zdrój 91,8 FM

KOŚCIÓŁ

Pielgrzymka w formie sztafety modlitwy

poniedziałek, 03 sierpnia 2020 11:20 / Autor: Michał Łosiak
Michał Łosiak

Nie zatrzymały jej władze komunistyczne, nie zatrzyma także koronawirus. Kielecka Piesza Pielgrzymka na Jasną Górę po raz 39. pójdzie w tym roku do Częstochowy. Przed Cudowny Obraz Najświętszej Maryi Panny wyruszą również pielgrzymi na rowerach.

„Kiedy wyruszymy na pielgrzymkowy szlak, pod opieką Maryi, Matki Kościoła i Łaskawej Pani Kieleckiej, poniesiemy tak wiele intencji osobistych, małżeńskich i rodzinnych. Tym razem nasze serca muszą być niezwykle ewangelicznie pojemne, aby wytrwale niosły intencje służby zdrowia, wszelkich służb walczących z pandemią koronawirusa oraz wszystkich chorych i tych, którzy z powodu choroby utracili swoich bliskich” – napisał w swoim słowie przed pielgrzymką biskup kielecki Jan Piotrowski.

Czas pandemii

Epidemia koronawirusa odcisnęła piętno właściwie na wszystkie sfery naszego życia. Nie pozostawiła bez wpływu także uroczystości religijnych, o czym przypomniał pasterz naszej diecezji. „Pamiętamy opustoszałe kościoły i kaplice, sprawowane Msze Święte niedzielne i świąteczne przy niewielkim udziale wiernych, odwołane rekolekcje wielkopostne, smutne Triduum Sacrum i Niedzielę Wielkanocną, brak procesji rezurekcyjnych i oczekiwanego wielkosobotniego poświęcenia pokarmów”.

Pandemia wpłynęła również na formę i przebieg sierpniowych kieleckich pielgrzymek: pieszej i rowerowej. „Jedną z głównych intencji, którą Wam polecam jako pasterz Kościoła kieleckiego, jest moja gorąca prośba o nasze eucharystyczne uzdrowienie, abyśmy powracali bezpiecznie do naszych świątyń i kaplic, ze świadomością, że Eucharystia jest sercem naszego chrześcijańskiego życia” – tłumaczył biskup Jan Piotrowski.

Pieszo…

W tym roku piesi pielgrzymi wyruszą pod hasłem „Oto wielka tajemnica wiary”. Homilie podczas codziennych Mszy Świętych będzie wygłaszał ksiądz Leszek Starczewski. – W konferencjach razem z księdzem Adamem Wilczyńskim podejmiemy temat tajemnicy znaczenia Eucharystii, czyli tego w co nas wprowadza Pan Bóg podczas Mszy Świętej – mówi ksiądz Grzegorz Stachura, przewodnik duchowy pielgrzymki.

Sama pielgrzymka, z powodu pandemii koronawirusa, przejdzie w nieco inny sposób, niż zawsze. Sposobem na bezpieczną, modlitewną wędrówkę na Jasną Górę będzie sztafeta złożona z poszczególnych grup pielgrzymkowych. Rekolekcje w drodze wyruszą tradycyjnie, 6 sierpnia z Wiślicy. – Od Wiślicy do Jasnej Góry trzynaście grup będzie szło po pół dnia. Rozpoczęcie o godzinie szóstej. Od południowej Mszy Świętej następuje zmiana grupy – wyjaśnia ks. Grzegorz Stachura. Pielgrzymkę zakończy Eucharystia na Jasnej Górze 13 sierpnia o godzinie 12.30.

… i rowerem

Na Jasną Górę pojedzie również Pielgrzymka Rowerowa Diecezji Kieleckiej. Do Częstochowy wyjedzie tylko 40-osobowa grupa osób najbardziej zaangażowanych w organizację modlitewnej wędrówki. – Cała pielgrzymka odbędzie się w jednym dniu, czyli 21 sierpnia. Pojedziemy do Wiślicy, skąd wyruszymy w stronę Jasnej Góry na pierwszy odcinek. Później podjedziemy samochodami na ostatni odcinek – tłumaczy ks. Tomasz Biskup, dyrektor pielgrzymki.

O godzinie 18.30 odprawiona zostanie Msza Święta na Jasnej Górze.Osoby chętne zapraszamy do organizowania pielgrzymki rowerowej w małych grupach do około 10 osób lub wyjazdu na Jasną Górę samochodem, tak byśmy mogli spotkać się na tej Mszy Świętej dodał ks. Tomasz Biskup. Nie będzie więc tradycyjnych zapisów przez internet.

Wszyscy jesteśmy zachęceni do łączności duchowej z pielgrzymami. Zarówno tych pieszych, jak i na rowerach.

Michał Łosiak

Nowy numer!
35/2020 35/2020
TWÓJ NEWS
POSŁUCHAJ
WIDEO