Słuchaj nas: Kielce 107,9 FM | Busko-Zdrój 91,8 FM

KOŚCIÓŁ

Osiemset lat parafii w Działoszycach. W weekend wyjątkowe obchody

piątek, 05 czerwca 2020 15:00 / Autor: Michał Łosiak
Fot. diecezja.kielce.pl
Michał Łosiak

Trwa wielki Jubileusz 800-lecia parafii w Działoszycach. W sobotę odprawiona zostanie uroczysta Msza Święta połączona z poświęceniem organów i specjalnym koncertem. Dla wiekowej wspólnoty parafialnej to czas wyjątkowy.

Jubileusz poprzedziły Misje Święte, które zakończą się w piątek Eucharystią o godzinie 17, której będzie przewodniczył arcybiskup nominat Henryk Jagodziński.

Centralne uroczystości odbędą się jednak w sobotę. Mszę Świętą o godzinie 18 odprawi biskup kielecki Jan Piotrowski. – Po jej zakończeniu poświęcone zostaną organy, a prof. Andrzej Białko zagra specjalny koncert. Chcemy pokazać możliwości dwudziestogłosowego instrumentu – mówi ks. Andrzej Jankowski, proboszcz parafii.

Kontynuację obchodów zaplanowano na niedzielę, kiedy to Najświętszą Ofiarę o godzinie 10 odprawi biskup pomocniczy diecezji kieleckiej Andrzej Kaleta.  Suma odpustowa sprawowana będzie o godzinie 12. – W czasie tej Mszy Świętej ksiądz biskup poświęci odnowiony ołtarz i zegar na wieży kościelnej, który powrócił po latach, wyznaczając przeszłość i przyszłość – tłumaczy ks. Andrzej Jankowski i dodaje, że to wielkie wydarzenie dla całej wspólnoty parafialnej.

– Czujemy działanie Bożej łaski, bo pomimo zagrożenia staramy się licznie uczestniczyć w uroczystościach. Parafianie zdają sobie sprawę z wielkiej i pięknej historii naszego kościoła. Pamiętajmy jednak, że my również tę historię tworzymy i ona dzieje się na naszych oczach – zauważa ksiądz proboszcz.

Historia Parafii Świętej Trójcy w Działoszycach sięga XII wieku. Zgodnie z wielowiekową tradycją, budowę kościoła w Działoszycach rozpoczęto w 1220 r. z fundacji biskupa krakowskiego Iwona Odrowąża.

Nowy numer!
36/2020 36/2020
TWÓJ NEWS
POSŁUCHAJ
WIDEO