Słuchaj nas: Kielce 107,9 FM | Busko-Zdrój 91,8 FM

KOŚCIÓŁ

Chrześcijanie i muzułmanie apelują o większą liczbę wiernych w świątyniach

czwartek, 30 kwietnia 2020 13:15 / Autor: Michał Łosiak
Michał Łosiak

Jedna osoba na dziewięć metrów kwadratowych w większych świątyniach – o to zaapelowali do premiera Mateusza Morawieckiego przedstawiciele Polskiej Rady Ekumenicznej, Kościoła katolickiego oraz Muzułmańskiego Związku Religijnego w Rzeczpospolitej.

Zdaniem sygnatariuszy apelu kwietniowa zmiana przepisów, która zakłada obecność jednego wiernego na piętnaście metrów kwadratowych podczas obrzędów liturgicznych dotknęła szczególnie najmniejsze miejsca kultu. Oprócz wspomnianej propozycji w dokumencie zawarto również pomysł, aby w pomieszczeniach kultu religijnego o powierzchni do stu metrów kwadratowych mógł przebywać jeden wierny na sześć metrów kwadratowych.

Zwrócono także uwagę na nieścisłości związane z koniecznością zakrywania ust i nosa przez posługujących. „W niektórych Kościołach w czasie nabożeństw służą równocześnie duchowni i świeccy, zgodnie z przepisami wewnętrznymi danych Kościołów. Zależy nam na doprecyzowaniu tej sprawy, gdyż obawiamy się, że niezrozumienie tego niuansu, może narazić niektóre Kościoły na przykre konsekwencje” – czytamy.

PEŁNA TREŚĆ APELU:

Szanowny Panie Premierze,

w imieniu Polskiej Rady Ekumenicznej, Kościoła katolickiego oraz Muzułmańskiego Związku Religijnego w Rzeczpospolitej prosimy przyjąć podziękowania za zaangażowanie w walkę z pandemią. Jesteśmy wdzięczni za pracę wszystkich służb, szczególnie medycznych, ale także mundurowych i cywilnych. Rozumiemy także wagę podejmowanych decyzji, które nie są łatwe.

Dla ludzi wierzących ważną rolę odgrywa modlitwa i możliwość spotykania się razem jako wspólnota, nawet, jeśli jest to spotkanie w ograniczonym gronie. Wiemy, że o tym nie trzeba przekonywać Pana Premiera. Jesteśmy wdzięczni za wprowadzenie od 20 kwietnia br. zmian umożliwiających spotykanie się większej liczby wiernych w dużych pomieszczeniach sakralnych (par. 9, ust. 1, pkt 3, lit b Rozporządzenia Rady Ministrów z dnia 10.04.2020 r.). 

Jednakże dla wiernych, którzy spotykają się w małych miejscach kultu, limit 1 osoby na 15 m2 powierzchni budynku powoduje, że w nabożeństwach może uczestniczyć mniej osób niż przed zmianami. Dlatego zwracamy się z prośbą o rozważenie możliwości zmiany tego przepisu. Jedną z możliwości jest rozróżnienie dopuszczalnej liczby osób ze względu na powierzchnię, podobnie jak w przypadku sklepów, np. w pomieszczeniach kultu religijnego o powierzchni do 100 m2 – 1 osoba na 6 m2, a na większych powierzchniach 1 osoba na 9 m2.

Inną kwestią jest wyłączenie duchownego lub innej osoby sprawującej kult z konieczności zakrywania nosa i ust w czasie nabożeństw (par. 18, ust. 2, pkt 3. Rozporządzenia Rady Ministrów z dnia 10.04.2020 r.), za co jesteśmy wdzięczni. Chcemy jednak zwrócić uwagę, że w niektórych Kościołach w czasie nabożeństw służą równocześnie duchowni i świeccy, zgodnie z przepisami wewnętrznymi danych Kościołów. Zależy nam na doprecyzowaniu tej sprawy, gdyż obawiamy się, że niezrozumienie tego niuansu, może narazić niektóre Kościoły na przykre konsekwencje.

Życząc Bożego prowadzenia, ochrony i błogosławieństwa, zapewniamy o naszej modlitwie i wyrażamy nadzieję, że wkrótce zostaną zniesione ograniczenia i nasi wierni będą mogli brać udział w kulcie, tak jak to było przed epidemią.

Bp Jerzy Samiec Prezes Polskiej Rady Ekumenicznej Biskup Kościoła Ewangelicko-Augsburskiego w RP

Abp Stanisław Gądecki Metropolita Poznański Przewodniczący Konferencji Episkopatu Polski

Pan Tomasz Miśkiewicz Mufti Rzeczypospolitej Polskiej Przewodniczący Najwyższego Kolegium Muzułmańskiego Związku Religijnego w RP

Do wiadomości: Główny Inspektor Sanitarny Minister Zdrowia

Warszawa, 30 kwietnia 2020 r.

Nowy numer!
31/2020 31/2020
TWÓJ NEWS
POSŁUCHAJ
WIDEO