Słuchaj nas: Kielce 107,9 FM | Busko-Zdrój 91,8 FM

KOŚCIÓŁ

Bp Jan Piotrowski: Męczennicy wzywają nas do pojednania i zgody

środa, 29 kwietnia 2020 09:29 / Autor: Michał Łosiak
Fot. Mateusz Wolski
Michał Łosiak

– Dzień Męczeństwa Duchowieństwa Polskiego to czas pamięci I modlitwy oraz wspomnień o tych, którzy według naszego ludzkiego widzenia i dramatycznych doświadczeń, już tu na ziemi, przeżyli piekło – mówił podczas Mszy Świętej w 75. rocznicę wyzwolenia niemieckiego obozu KL Dachau biskup kielecki Jan Piotrowski.

Dziś obchodzimy Dzień Męczeństwa Duchowieństwa Polskiego, podczas którego pamiętamy o ofiarach niemieckich zbrodni wśród polskich kapłanów. W ich intencji Najświętszą Ofiarę przy ołtarzu Matki Bożej Łaskawej Kieleckiej odprawił biskup Jan Piotrowski. W swojej homilii pasterz naszej diecezji nawiązał nie tylko do dramatycznych wydarzeń z czasów II wojny światowej, ale również zwrócił uwagę na sytuację we współczesnym świecie. – Ile na świecie i w Polsce jest wzajemnej pogardy i nienawiści do Boga i ludzi. Zazdrość różnej natury, nie pomijając i politycznej, nie słabnie nawet w dobie pandemii. Dziś męczennicy mówią nam i mają do tego święte prawo: Szukajcie dróg pojednania i jedności, zgody, nadziei i przebaczenia.

Posłuchaj całej homilii:

Niemiecki obóz koncentracyjny w Dachau pełnił funkcję obozu dla duchownych, którzy stanowili zagrożenie dla zbrodniczego reżimu narodowo-socjalistycznego. Wśród męczenników zamordowanych w tym miejscu byli także kapłani diecezji kieleckiej. – W obozie więziono czternastu księży z naszej diecezji. Kilku z nich zostało tam zamordowanych, a wśród nich bł. ks. Józef Pawłowski, aresztowany wraz z nim profesor Wyższego Seminarium Duchownego i dyrektor Archiwum Diecezjalnego w Kielcach ks. Franciszek Mazurek, dwóch salezjanów z parafii Świętego Krzyża – ks. Wojciech Michałowicz i ks. Jan Podkul – mówi ks. dr Tomasz Gocel, dyrektor Archiwum Diecezjalnego w Kielcach.

Posłuchaj rozmowy Katarzyny Bernat z ks. dr. Tomaszem Gocelem:

Nowy numer!
31/2020 31/2020
TWÓJ NEWS
POSŁUCHAJ
WIDEO