Słuchaj nas: Kielce 107,9 FM | Busko-Zdrój 91,8 FM

KOŚCIÓŁ

Sześć lat od kanonizacji św. Jana Pawła II. Co dziś mówi do nas papież?

poniedziałek, 27 kwietnia 2020 13:41 / Autor: Michał Łosiak
Michał Łosiak

Mija sześć lat od kanonizacji św. Jana Pawła II. – Już od 2005 roku towarzyszyło nam poczucie, że mamy w Niebie orędownika – mówi ks. Grzegorz Stachura, wikariusz parafii katedralnej w Kielcach. Czy przesłanie papieża Polaka jest nadal aktualne?

Dokładnie 27 kwietnia 2014 roku na placu św. Piotra w Rzymie papież Franciszek ogłosił Jana Pawła II świętym. W wielkiej uroczystości wziął również udział papież senior, bliski współpracownik papieża Polaka – Benedykt XVI. – To było formalne dopełnienie wszystkiego, co wiązało się z naszymi emocjami w 2005 roku. Wówczas pojawiło się słynne hasło „Santo Subito”, czyli „Święty Natychmiast”. Mieliśmy wówczas poczucie, że mamy w Niebie orędownika – tłumaczy ks. Grzegorz Stachura.

W procesie kanonizacyjnym główną rolę odegrał cud za wstawiennictwem św. Jana Pawła II, ale również jego bogate nauczanie, które jest aktualne również dzisiaj. – Myślę, że to co najważniejsze zawarte jest w dwóch ostatnich rozdziałach jego książki „Przekroczyć próg nadziei”. Doskonale wpisuje się to w nasze czasy, bo papież mówi o tym, żeby się nie lękać, żeby walczyć z lękiem i aby wejść w obszar nadziei. Święty Jan Paweł II genialnie mówi o budowaniu mądrości życia na bojaźni Bożej – wyjaśnia nasz rozmówca i dodaje, że obecnie ważna jest również modlitwa o wstawiennictwo papieża.

Święty Jan Paweł II podczas swojego pontyfikatu często zwracał uwagę na sytuację rodziny we współczesnym świecie. Jak zauważa ks. Grzegorz Stachura papieskie nauczanie w trakcie tzw. narodowej kwarantanny nabiera szczególnego znaczenia. – Trzeba budować rodzinę i spojrzeć, co możemy w niej poprawić oraz jak znaleźć drogę do zgody, szacunku i miłości.

Nowy numer!
31/2020 31/2020
TWÓJ NEWS
POSŁUCHAJ
WIDEO