Słuchaj nas: Kielce 107,9 FM | Busko-Zdrój 91,8 FM

KOŚCIÓŁ

W niedzielę Narodowe Czytanie Pisma Świętego

piątek, 24 kwietnia 2020 10:27 / Autor: Michał Łosiak
Michał Łosiak

W niedzielę, 26 kwietnia, obchodzić będziemy czwarte Narodowe Czytanie Pisma Świętego pod hasłem „Idźcie i nauczajcie wszystkie narody”. Wydarzenie rozpocznie dwunasty Tydzień Biblijny.

reporterm

Do wspólnotowej lektury została wybrana tym razem Ewangelia według św. Mateusza. Celem wydarzenia jest pokazanie wielkiej wartości, jaką jest Pismo Święte.

– Ma nam ono na nowo uświadomić, jak ważne jest czytanie Biblii dla człowieka wierzącego. Mówimy o narodowym czytaniu, więc podkreślamy naszą wspólnotę. Ta niedziela ma być impulsem do tego, żebyśmy czytanie Pisma Świętego uczynili stałą praktyką w życiu. Nie chodzi o to, aby „odkurzyć” swoją Biblię i raz na rok ją przeglądać, ale regularnie po nią sięgać. Takie inicjatywy mają w tym nam pomóc – mówi ks. prof. Tomasz Siemieniec, biblista i wykładowca w Wyższym Seminarium Duchownym w Kielcach.

Zarówno Narodowe Czytanie Pisma Świętego, jak i Tydzień Biblijny przypadły na trudny czas pandemii koronawirusa. Może to być jednak jednocześnie okazja do częstszego, osobistego kontaktu z Biblią.

– Oczywiście trzeba zacząć po prostu ją czytać i wyznaczyć plan, który wprowadzi pewną regularność. Dzisiaj mamy do dyspozycji bardzo dużo pomocy o charakterze duszpasterskim z komentarzami, będące niezwykle przystępnymi i każdy człowiek mający podstawową formację religijną jest w stanie to odczytać. Rozwija się także praktyka Lectio Divina. Mamy świadomość, że Biblia powstawała od trzech do dwóch tysięcy lat temu, więc jest to ogromna przestrzeń kulturowa, dlatego potrzebujemy pomocy – tłumaczy biblista.

Hasło tegorocznego wydarzenia nawiązuje do setnej rocznicy urodzin Karola Wojtyły, który jako papież Jan Paweł II odbył szereg podróży apostolskich i niósł Ewangelię do wielu narodów. Ma ono również szersze znaczenie.

– Zauważmy, że Biblia zrodziła się z potrzeby nauczania, a więc poszczególne księgi ściśle wiązały się z nauczycielską działalnością Kościoła. Bez Pisma Świętego nie ma bowiem nauczania, które jest świadectwem wobec drugiego człowieka. My zaś, jeśli czytamy Biblię i wcielamy ją w życie, to jesteśmy pierwszymi słuchaczami Słowa – dodaje ks. prof. Tomasz Siemieniec.

Organizatorem Narodowego Czytania Pisma Świętego i Tygodnia Biblijnego jest Dzieło Biblijne im. Jana Pawła II.

Posłuchaj rozmowy Katarzyny Bernat z ks. prof. Tomaszem Siemieńcem

Nowy numer!
31/2020 31/2020
TWÓJ NEWS
POSŁUCHAJ
WIDEO