Słuchaj nas: Kielce 107,9 FM | Busko-Zdrój 91,8 FM

KOŚCIÓŁ

Benedykt XVI kończy dziś 93 lata

czwartek, 16 kwietnia 2020 15:58 / Autor: Michał Łosiak
Fot. Episkopat.pl
Michał Łosiak

Emerytowany papież Benedykt XVI obchodzi dziś swoje 93 urodziny. „Przekazuję serdeczne pozdrowienia i zapewnienia o modlitwie od wiernych i pasterzy Kościoła w Polsce” – napisał w liście do Ojca Świętego abp Stanisław Gądecki, przewodniczący Konferencji Episkopatu Polski.

Zwrot podatków

Joseph Ratzinger urodził się w Wielką Sobotę 16 kwietnia 1927 roku w Marktl w Niemczech. Został ochrzczony następnego dnia w miejscowej parafii. W 1939 roku wstąpił do seminarium niższego w Traunstein. Po wojnie rozpoczyna naukę w Wyższym Seminarium Duchownym, a w 1951 roku przyjmuje święcenia kapłańskie, których udziela mu kardynał Michael von Faulhaber. Dwa lata później zostaje doktorem teologii na Uniwersytecie w Monachium. Następnie rozpoczyna pracę w Wyższej Szkole Teologicznej i Filozoficznej w Freising i obejmuje katedrę profesorską na Uniwersytecie w Bonn. Podczas Soboru Watykańskiego II, który rozpoczął się w 1962 roku jest głównym doradcą teologicznym kardynała Josepha Fringsa z Kolonii. Podczas pro-marksistowskich demonstracji studenckich staje po stronie wolności nauki wobec szerzących się ideologii.

W 1977 roku otrzymuje nominację na arcybiskupa Monachium i Freising i również w tym roku zostaje konsekrowany. W 1981 roku św. Jana Paweł II powołuje go na stanowisko Prefekta Kongregacji Nauki Wiary. W trakcie swojej kadencji stoi na straży nauczania Kościoła, czego najwyraźniejszym przejawem jest przygotowana przez jego kongregację Deklaracja o jedyności i powszechności zbawczej Jezusa Chrystusa i Kościoła „Dominus Iesus”.

Po śmierci św. Jana Pawła II, 19 kwietnia zostaje wybrany papieżem i przyjmuje imię Benedykta XVI. W czasie swojego pontyfikatu odbył 24 podróże zagraniczne. W 2006 roku odwiedził również Polskę, a swoje przywiązanie do kraju św. Jana Pawła II wyrażał poprzez zwracanie się do Polaków w języku polskim podczas swoich wystąpień. Wydał trzy encykliki, cztery adhortacje apostolskie i dziesięć konstytucji apostolskich. 11 lutego 2013 roku podjął decyzję o rezygnacji z posługi papieskiej, co dokonało się 28 lutego tego roku.

Życzenia, w imieniu Kościoła w Polsce, papieżowi-seniorowi złożył abp Stanisław Gądecki, przewodniczący KEP. Obecnie przebywa w klasztorze Mater Ecclesiae w Watykanie.

Pełna treść życzeń:

Wasza Świątobliwość, Umiłowany Ojcze Święty,

W imieniu Konferencji Episkopatu Polski składam Waszej Świątobliwości jak najserdeczniejsze życzenia z okazji 93. rocznicy urodzin. Przekazuję serdeczne pozdrowienia i zapewnienia o modlitwie od wiernych i pasterzy Kościoła w Polsce.

Trwając w Oktawie Wielkanocy życzę Waszej Świątobliwości pokoju i radości płynących z faktu zmartwychwstania oraz zdrowia i sił dla dalszego pełnienia posługi emerytowanego Biskupa Rzymu.

Wiele razy wracam swoją myślą do pielgrzymki Ojca Świętego do Polski, w rok po śmierci św. Jana Pawła II, i do głównego przesłania tamtych pamiętnych dni – „Trwajcie mocni w wierze”. Czternaście lat po ich wygłoszeniu, stojąc przed nowymi wyzwaniami w kontekście aktualnych wydarzeń społecznych w Polsce, słowa te nabierają zupełnie nowego, profetycznego znaczenia.

Wyrażając Bogu wdzięczność za życie, posługę i świadectwo Waszej Świątobliwości upraszam dla Kościoła w Polsce apostolskiego błogosławieństwa, a dalsze życie Ojca Świętego powierzam Jasnogórskiej Królowej Polski.

Z wyrazami szacunku oraz synowskim oddaniem,

Stanisław Gądecki

Arcybiskup Metropolita Poznański

Przewodniczący Konferencji Episkopatu Polski

Wiceprzewodniczący Rady Konferencji Episkopatów Europy (CCEE)

Nowy numer!
31/2020 31/2020
TWÓJ NEWS
POSŁUCHAJ
WIDEO