Słuchaj nas: Kielce 107,9 FM | Busko-Zdrój 91,8 FM
DECORTREND

KOŚCIÓŁ

Co Apostołowie mówią nam o Zmartwychwstałym Chrystusie?

niedziela, 12 kwietnia 2020 12:08 / Autor: Michał Łosiak
Michał Łosiak

– Czy znamy takiego Jezusa o jakim mówił św. Piotr? – pytał podczas Mszy Świętej w Niedzielę Zmartwychwstania Pańskiego biskup kielecki Jan Piotrowski. Eucharystia pod przewodnictwem pasterza naszej diecezji została odprawiona w bazylice katedralnej.

reporterm

W swojej homilii biskup kielecki nawiązał do dzisiejszej Liturgii Słowa i do świadectwa jakie św. Piotr dał o Jezusie.

– Bez wątpienia było ono aktem jego wiary i aktem pierwszej katechezy misyjnej i kerygmatycznej. Przywołał on bowiem istotne wydarzenia z życia Jezusa, jakie miały miejsce w Judei i Galilei. Mówi o tym wszystkim co dokonało się po chrzcie, który głosił prorok z Pustyni Judzkiej – Jan Chrzciciel. Przedstawił on swoim słuchaczom Jezusa z Nazaretu działającego mocą Ducha Świętego, który szedł drogami Palestyny dobrze czyniąc: uzdrawiając chorych, przywracając wzrok ociemniałym, stawiając na nogi sparaliżowanych i wszystkich, którzy w jakikolwiek sposób byli pod władzą diabła - mówił pasterz naszej diecezji.

- Zadajmy sobie pierwsze pytanie: czy znam takiego Jezusa, o jakim mówił święty Piotr? Czy może mój Jezus jest inny: do interesów, do próśb, do narzekań? Piotr Apostoł jako świadek mówił o tym, co Jezus zdziałał w Jerozolimie, w świętym mieście oraz w innych regionach swojej ziemskiej ojczyzny. W swojej katechezie dotarł do tych wydarzeń, jakimi były nauczanie Jezusa, Ukrzyżowanie, Śmierć i Zmartwychwstanie Pana i na koniec wyjaśniał, że to właśnie takiego Jezusa Bóg wskrzesił trzeciego dnia. Ze Zmartwychwstania Jezusa narodziła się Jego nowa obecność. To On, wielokrotnie i w różnych sytuacjach spotykał swoich uczniów, a nawet był z nimi przy stole – mówił biskup Jan Piotrowski.

Biskup kielecki przypomniał także, że otrzymana na Chrzcie Świętym godność wyznacza chrześcijanom nowe drogi życia. – Dlatego też podziwiamy wiarę i misyjną odwagę św. Pawła, który Kolosanom mówił coś, czego dotąd nie słyszeli: „Dążcie do tego co w górze,  nie do tego co na ziemi. Umarliście bowiem i wasze życie jest ukryte z Chrystusem w Bogu. Gdy się ukaże Chrystus – nasze życie, wtedy i wy razem z nim ukażecie się w chwale”.

Biskup Jan Piotrowski zwrócił również uwagę na dzisiejszą, trudną dla katolików sytuację. – Niech zatem wiara paschalna budzi w nas żywą tęsknotę za Jezusem Eucharystycznym, którego dziś tak wiele osób nie może przyjąć w Komunii Świętej.

Posłuchaj całej homilii:

Nowy numer!
31/2020 31/2020
TWÓJ NEWS
POSŁUCHAJ
WIDEO