Słuchaj nas: Kielce 107,9 FM | Busko-Zdrój 91,8 FM

KOŚCIÓŁ

Bp Jan Piotrowski podczas Rezurekcji: Bóg pragnie dla nas życia

niedziela, 12 kwietnia 2020 06:54 / Autor: Michał Łosiak
Michał Łosiak

– Niech czas spędzony w domu pośród bliskich i ten przeżywany w samotności będzie czasem pokoju serca, wzajemnej życzliwości i modlitwy –  mówił podczas Mszy Świętej Rezurekcyjnej w kieleckiej katedrze biskup kielecki Jan Piotrowski. Ze względu na pandemię koronawirusa przed Eucharystią nie odbyła się tradycyjna procesja.

Dziś obchodzimy najważniejszy dzień w kalendarzu liturgicznym – Niedzielę Wielkanocną Zmartwychwstania Pańskiego. Niedzielny poranek rozpoczął się w bazylice katedralnej Mszą Świętą Rezurekcyjną pod przewodnictwem biskupa kieleckiego Jana Piotrowskiego.

W swojej homilii pasterz naszej diecezji przypomniał o czym powinien pamiętać każdy chrześcijanin w dzisiejszej sytuacji. – W ten czas radości i łaski wpisujemy nasz niepokój i obawy z powodu pandemii koronawirusa oraz wynikających z tego ograniczeń uczestnictwa w wydarzeniach liturgicznych, a przede wszystkim w niedzielnej i świątecznej Mszy Świętej, ale - jak ufam - wszyscy rozumiemy, iż autentyczna miłość bliźniego przypomina nam, że wciąż aktualną jest zasada, aby przede wszystkim nikomu nie szkodzić – tłumaczył biskup kielecki.

Pasterz nawiązał także do Liturgii Słowa i świadectwa chrześcijańskiego, jakie dał św. Piotr w domu setnika Korneliusza w Cezarei. – To akt jego wiary, jak i pierwszej katechezy misyjnej. Przywołał on wydarzenia z życia Pana Jezusa jakie miały miejsce w Judei i Galilei, po chrzest jaki głosił Jan Chrzciciel, prorok z Pustyni Judzkiej. Przedstawił Piotr swoim słuchaczom Jezusa z Nazaretu działającego mocą Ducha Świętego, który szedł drogami Palestyny dobrze czyniąc, uzdrawiając chorych i tych, którzy byli pod władzą diabła. Jako uczeń i naoczny świadek mówi o tym co Jezus zdziałał w ziemi żydowskiej i Jerozolimie. W swojej narracji apostoł dociera do najważniejszych wydarzeń jakimi było Ukrzyżowanie, Śmierć i Zmartwychwstanie Pana. Z prawdy o Zmartwychwstaniu wypływa łaska wiary i zrozumienie tego, co Bóg ofiarował człowiekowi – wyjaśniał biskup Jan Piotrowski.

W swoim słowie biskup złożył wszystkim wiernym naszej diecezji życzenia wielkanocne. – Życzę wam paschalnej radości, nadziei i wiary, że Jezus Zmartwychwstały jest z nami i dla nas. Niech czas spędzony w domu pośród bliskich i ten przeżywany w samotności będzie czasem pokoju serca, wzajemnej życzliwości i modlitwy. Niech doświadczenia trwającej pandemii w nikim nie osłabiają ducha wzajemnej troski o siebie i wdzięczności wobec tych, którzy są na pierwszym froncie walki z koronawirusem, a także wobec naszych codziennych Samarytan, często bezimiennych. Dziś nikt nie ma prawa robić komukolwiek jakichkolwiek obietnic. Ufamy, że przyszłość będzie dla nas szczęśliwa i pomyślna. Jedno jest pewne: każdy z nas ma prawo życzyć sobie wzajemnie paschalnej miłości, radości, pokoju i nadziei.

Posłuchaj całej homilii:

Mszy Świętej nie poprzedziła tradycyjna procesja rezurekcyjna, ze względu na pandemię koronawirusa. Na zakończenie liturgii wystawiony został jednak Najświętszy Sakrament. Wierni zaśpiewali uroczyste Te Deum, a biskup kielecki udzielił błogosławieństwa Najświętszym Sakramentem całej diecezji.

Nowy numer!
31/2020 31/2020
TWÓJ NEWS
POSŁUCHAJ
WIDEO