Słuchaj nas: Kielce 107,9 FM | Busko-Zdrój 91,8 FM

KOŚCIÓŁ

Jak dobrze przeżyć Triduum Paschalne? Msza Wieczerzy Pańskiej

czwartek, 09 kwietnia 2020 17:24 / Autor: Michał Łosiak
Michał Łosiak

Msza Wieczerzy Pańskiej rozpocznie dziś obchody Triduum Paschalnego. W związku z pandemią koronawirusa większość wiernych nie będzie mogła wziąć udziału w liturgii. Jak więc dobrze przeżyć ten ważny czas?

reporterm

Podczas tej Eucharystii wspominamy ustanowienie dwóch sakramentów: Eucharystii i kapłaństwa. W trakcie Mszy Świętej nie odbędzie się obrzęd obmycia nóg, czyli tzw. mandatum. – Ponadto Najświętszy Sakrament nie będzie przenoszony do ciemnicy. Pozostanie on w trwałym tabernakulum, które jest w każdym kościele. W naszych świątyniach przygotowane będą jednak tradycyjne ołtarze wystawienia, przy których możemy się zatrzymać i pomodlić – mówi ks. Mirosław Kowalski, dyrektor Wydziału Liturgicznego Kurii Diecezjalnej w Kielcach.

Większość z nas przeżyje tę liturgię w domach, włączając się w modlitwę Kościoła za pośrednictwem mediów. – Dobrze by było zorganizować się we wspólnocie domowego Kościoła, ustawić stół przykryty białym obrusem, na którym możemy ustawić krzyż i zanosić przy nim nasze modlitwy. To również dobra okazja do podziękowania Panu Bogu za dar kapłaństwa – przypomina liturgista.

Każdy z nas może również, przy zachowaniu wszelkich środków bezpieczeństwa, oddać cześć Panu Jezusowi w Najświętszym Sakramencie. – Nasze kościoły będą otwarte. Myślę, że w miarę możliwości, nie blokując miejsca innym wiernym, będziemy mogli zatrzymać się przy ciemnicy i pomodlić – dodaje ks. Mirosław Kowalski.

Nowy numer!
30/2020 30/2020
TWÓJ NEWS
POSŁUCHAJ
WIDEO