Słuchaj nas: Kielce 107,9 FM | Busko-Zdrój 91,8 FM

KOŚCIÓŁ

#Krzyz, #Swieconka, #Wielkanoc. Triduum Paschalne i Wielkanoc w sieci

czwartek, 09 kwietnia 2020 09:34 / Autor: Michał Łosiak
Michał Łosiak

W czasie pandemii koronawirusa i braku możliwości uczestnictwa w bogatej liturgii Triduum Paschalnego media społecznościowe odgrywają ważną rolę. Pod hasztagami #Krzyz, #Swieconka i #Wielkanoc internauci mogą publikować materiały związane z tym świętym czasem.

Koronaw

– Media społecznościowe pomagają w przeżyciu Triduum i Wielkanocy – przyznał rzecznik Konferencji Episkopatu Polski, ks. Paweł Rytel-Andrianik.

Zaproponowane hasztagi odnoszą się do poszczególnych dni Wielkiego Tygodnia. – Zapraszam do tego, by w Wielki Piątek publikować zdjęcia krzyży, które mamy w domach z cytatami z Pisma Świętego i hasztagiem #Krzyz. W tym dniu umieśćmy krzyż w centralnym miejscu naszego domu, zatrzymujmy się przy nim na modlitwę i adorację. Pomyślmy także o naszym życiowym krzyżu i prośmy Pana Jezusa, aby nam pomógł nieść nasz codzienny krzyż – mówił rzecznik KEP.

Z kolei w Wielką Sobotę jesteśmy zachęceni do zamieszczania zdjęć swoich koszyczków wielkanocnych z hasztagiem #Swieconka. – W tym roku z powodu rygorów sanitarnych nie będzie tradycyjnego obrzędu poświęcenia pokarmów. W Niedzielę Wielkanocną, na początku uroczystego śniadania, pokarmy będzie błogosławił ojciec rodziny lub inna osoba.  Nie rezygnujmy jednak z przygotowania tradycyjnych koszyczków wielkanocnych m.in. z pisankami, zaangażujmy do tego szczególnie najmłodszych – dodał ks. Paweł Rytel-Andrianik.

Podobne posty będziemy mogli zamieszczać w trakcie Niedzieli Wielkanocnej pod hasztagiem #Wielkanoc. – Wiemy, że władze państwowe zalecają, by tegoroczne święta z powodu epidemii spędzić tylko w gronie domowników. Nie oznacza to jednak, że nie mamy być w kontakcie z rodzinami i znajomymi. Oprócz rozmów telefonicznych i przez komunikatory internetowe, możemy przesyłać bliskim wraz z życzeniami zdjęcia i nagrania naszych świątecznych stołów oraz tych, którzy przy nich zasiadają – zachęca kapłan.

Przypomnijmy, że transmisje z liturgii Triduum Paschalnego w kieleckiej katedrze przeprowadzi Radio eM Kielce. Szczegóły: LINK

Nowy numer!
30/2020 30/2020
TWÓJ NEWS
POSŁUCHAJ
WIDEO