Słuchaj nas: Kielce 107,9 FM | Busko-Zdrój 91,8 FM

KOŚCIÓŁ

Biskup kielecki wydał dekret regulujący życie Kościoła kieleckiego

środa, 25 marca 2020 07:21 / Autor: Piotr Wójcik
Piotr Wójcik

Dyspensa od obowiązku uczestnictwa w niedzielnej Mszy świętej przedłużona do odwołania czy dostosowanie liczby wiernych w kościołach do aktualnych wskazań władz państwowych – to niektóre z postanowień dekretu bp. Jana Piotrowskiego, regulującego funkcjonowanie Kościoła w diecezji kieleckiej. Dekret składa się z siedmiu punktów.

W związku ze stanem epidemii, mając na uwadze wskazania Stolicy Apostolskiej i Konferencji Episkopatu Polski biskup kielecki zdecydował m.in., że liczba wiernych, uczestniczących w Eucharystii, pogrzebach i nabożeństwach w kościołach i kaplicach powinna być dostosowana do aktualnych wskazań organów państwowych i służb sanitarnych. Dyspensa od obowiązku uczestnictwa w niedzielnej Mszy Świętej, udzielona przez bpa Jana Piotrowskiego 13 marca br., zostaje przedłużona do odwołania. Komunię świętą, udzielaną tylko pod jedną postacią, wierni mogą przyjmować zarówno do ust, jak i na rękę.

Ponadto Biskup Kielecki zachęca, aby w okresie przedświątecznym umożliwić wiernym skorzystanie z indywidualnej spowiedzi, przy zachowaniu zasad sanitarnych. „Nie należy stosować ogólnego rozgrzeszenia wiernych. Nie ma również możliwości skorzystania z sakramentu pokuty i pojednania na odległość za pośrednictwem telefonu lub internetu” – pisze bp Piotrowski. Zachęca także uczestniczenia w rekolekcjach transmitowanych przez media i do skorzystania z łaski odpustu zupełnego udzielonego przez Ojca Świętego z racji trwającej pandemii.

Informuje ponadto, że wskazania dotyczące przeżywania Triduum Paschalnego zostaną wydane osobnym dekretem, w najbliższym czasie.

Źródło: eKAI

Nowy numer!
31/2020 31/2020
TWÓJ NEWS
POSŁUCHAJ
WIDEO