Słuchaj nas: Kielce 107,9 FM | Busko-Zdrój 91,8 FM

KOŚCIÓŁ

[FOTO] Misjonarze Oblaci Maryi Niepokalanej świętowali stulecie swojej obecności i posługi w Polsce

środa, 04 marca 2020 21:52 / Autor: Weronika Kępa
Weronika Kępa

Misjonarze Oblaci Maryi Niepokalanej z sanktuarium relikwii Drzewa Krzyża Świętego na Świętym Krzyżu, świętowali stulecie swojej obecności i posługi w Polsce. Koncert jubileuszowy odbył się w Filharmonii Świętokrzyskiej. Podczas spotkania za służbę misjonarską i duszpasterską wyróżniono znane osobistości z regionu.

reporterm

Misjonarze Oblaci Maryi Niepokalanej przybyli do Polski w 1919 roku, jednak początek ich posługi datuje się na 1920 rok. To właśnie wtedy powstał pierwszy dom zakonny zgromadzenia. Jednak, jak przyznaje ojciec Paweł Zając, prowincjał Polskiej Prowincji Misjonarzy Oblatów Maryi Niepokalanej, początki nie należały do łatwych.

- Pierwsze 20 lat niepodległej Polski to był niesamowity rozkwit, właśnie wtedy zagościliśmy między innymi na Świętym Krzyżu – mówi o. Paweł Zając. - II wojna światowa to z kolei bardzo trudny czas dla duchownych, wielu straciło życie, ale też wielu włączyło się w posługę przy Polskich Siłach Zbrojnych na Zachodzie. Czasy komunizmu sprawiły, że życie religijne znowu nie było w pełni wolne. Na szczęście przyszły lata 60., które wiele zmieniły. Wtedy nasi ojcowie otworzyli misje w Szwecji i Kamerunie, 50 lat temu wyjechało tam czterech z nas. Dzisiaj patrzymy na owoce tej misji w Afryce, gdzie zostały wybudowane kościoły, szkoły, przedszkola, a nawet studnie – zauważa.

W Polsce jest 21 domów zakonnych należących do Misjonarzy Oblatów Maryi Niepokalanej. Do krajowej Prowincji należą również delegatury i misje. - Przede wszystkim delegatura na Madagaskarze, Ukrainie, we Francji i Beneluksie – informuje o. Zając. - Misje w Turkmenistanie na Białorusi oraz dystrykty w Skandynawii, czyli w Szwecji, Norwegii oraz Danii. Są to kraje, w których ubóstwo jest na bardzo wysokim poziomie – tłumaczy.

W spotkaniu wziął udział Rafał Nowak, wicewojewoda świętokrzyski, który zwrócił uwagę na wielowymiarowość rocznicy. - To święto misjonarzy, ale również wszystkich Polaków. Stulecie ich istnienia na Świętym Krzyżu to również powrót Polski na mapę świata. Myślę, że można podwójnie się cieszyć ze stulecia ich obecności właśnie w tym miejscu – stwierdza wicewojewoda.

Na działania oblatów nie pozostaje również obojętny Andrzej Gąsior, burmistrz miasta i gminy Nowa Słupia. - W tej chwili można powiedzieć, że Święty Krzyż odzyskuje swój blask. Te działania, które prowadzą oblaci, ale również samorządy, myślę, że nabrały takiego wizerunku, że jest to na pewno na korzyść Świętego Krzyża i całej naszej gminy – mówi.

Wśród uhonorowanych za służbę misjonarską i duszpasterską w kraju i na świecie znaleźli się między innymi: biskup Krzysztof Nitkiewicz, Anna Krupka, Agata Wojtyszek, Krzysztof Lipiec, Mariusz Gosek, Zbigniew Koniusz, Andrzej Bętkowski, Mirosław Gębski, Bogdan Wenta, Magdalena Kusztal, Maria Zuba, Janusz Knap, prof. Jacek Semaniak oraz prof. Wiesław Trąmpczyński.

Gospodarze wręczyli również okolicznościowe pamiątki z wizerunkiem relikwii Drzewa Krzyża Świętego dedykowane instytucjom, samorządom, firmom, fundacjom, przedstawicielom lokalnych mediów oraz osobom indywidualnym.

Nowy numer!
31/2020 31/2020
TWÓJ NEWS
POSŁUCHAJ
WIDEO