Słuchaj nas: Kielce 107,9 FM | Busko-Zdrój 91,8 FM

KOŚCIÓŁ

[FOTO] Wernisaż wystawy "Odblask tajemnicy" - pierwsze w Polsce wydarzenie związane z obchodami roku św. Jana Pawła II

piątek, 10 stycznia 2020 19:58 / Autor: Weronika Kępa
Weronika Kępa

Z okazji obchodów roku świętego Jana Pawła II w kieleckim Muzeum Diecezjalnym odbył się wernisaż wystawy „Odblask tajemnicy” poświęconej papieżowi-Polakowi. Spotkanie zostało zorganizowane we współpracy z Przeoratem Pomorskim Orderu Świętego Stanisława. W uroczystości wziął udział biskup diecezji kieleckiej Jan Piotrowski.

Rok 2020 został poświęcony świętemu Janowi Pawłowi II, który w maju obchodziłby swoje setne urodziny. Wystawa, którą przez kolejny miesiąc będzie można oglądać w Muzeum Diecezjalnym, to odpowiedź artystów na list papieża z 1999 roku skierowany właśnie do ich grona.

- Być może, dla wielu, ta wystawa będzie pewnym zaskoczeniem, bo zdecydowanie wyróżnia się na tle innych - mówił ks. dr Paweł Tkaczyk, dyrektor Muzeum Diecezjalnego. - Te prace zwracają uwagę przede wszystkim na nauczanie Jana Pawła II. Poprzez ekspozycję chcemy znaleźć odpowiedzieć na pytania dotyczące związku między artystami, a Kościołem, między sztuką, a wiarą, czyli kwestii poruszonych przez papieża w liście. Wydaje mi się, że ten rok powinien być poświęcony przede wszystkim na ponowne odczytanie nauczania ojca świętego - stwierdził.

Wystawa składa się z blisko 50 prac. Do ich powstania przyczyniło się 12 artystów z całej Polski. Wśród nich znaleźli się między innymi: Karol Bąk, Andrzej Boj Wojtowicz, Dariusz Kaleta, Wacław Jagielski oraz Krzysztof Wiśniewski.

- W pracach widać tęsknotę artystów do piękna, prawdy, a przede wszystkim do dobra. Za pomocą prezentowanych dzieł próbują przekazać nam swoje doświadczenie wiary. To jest oczywiście bardzo trudne zadanie, ale sam Jan Paweł II porównywał ich rzemiosło z pracą Boga stwarzającego świat - zauważył ksiądz Tkaczyk.

Wernisaż był pierwszym tego typu wydarzeniem w Polsce związanym z obchodami roku świętego Jana Pawła II.

- Sztuka jest tak bogata, że zawsze trzeba szukać w niej czegoś więcej niż dotąd - stierdził biskup diecezji kieleckiej Jan Piotrowski. - Myślę, że to co prezentują artyści w związku z setną rocznicą urodzin papieża może dać nam wszystkim satysfakcję. Ta wystawa zachęca nas w pewien sposób do szukania w sztuce harmonii i piękna - dodał biskup, który tego dnia znalazł się w gronie osób odznaczonych medalem roku Jana Pawła II.

Wystawę „Odblask tajemnicy” będzie można oglądać w Muzeum Diecezjalnym do 12 lutego. Po tym czasie ekspozycja wyruszy w trasę i będzie prezentowana w różnych miejscach w Polsce, a być może nawet poza jej granicami.

Nowy numer!
31/2020 31/2020
TWÓJ NEWS
POSŁUCHAJ
WIDEO