Słuchaj nas: Kielce 107,9 FM | Busko-Zdrój 91,8 FM

KOŚCIÓŁ

Ilu wiernych chodzi na Mszę Świętą w niedzielę?

wtorek, 07 stycznia 2020 14:14 / Autor: Michał Łosiak
Michał Łosiak

W niedzielnej Mszy Świętej w Polsce uczestniczyło 38,2 procent zobowiązanych katolików, a 17,3 procent przystępowało do Komunii Świętej – to najważniejsze informacje płynące z danych zaprezentowanych przez instytut Statystyki Kościoła Katolickiego.

reporterm

Dziś w Warszawie został zaprezentowany Rocznik Statystyczny Kościoła katolickiego w Polsce, „Annuarium Statisticum Ecclesia in Polonia AD 2020”. Zawiera on wyniki badań przeprowadzonych w 2019 roku i obejmuje dane za rok 2018. Dotyczą one m.in. liczby parafii, księży, zakonników i sióstr zakonnych, przyjmowania sakramentów, duszpasterstwa rodzin, liczby zabytków sakralnych, a także edukacji religijnej.

– Z przeprowadzonych badań wynika, że w 2018 r., jeśli chodzi o obecność na niedzielnych Mszach świętych i liczbę osób przystępujących do Komunii Świętej, nie zostały zaobserwowane istotne zmiany. Niewielkie różnice, w porównaniu z poprzednim rokiem, są na granicy błędu statystycznego, dlatego nie mogą być one podstawą do wyciągania wniosków co do ewentualnego spadku lub wzrostu. Można twierdzić, że praktyki religijne katolików w Polsce są na stałym poziomie – mówi dyrektor ISKK, ksiądz Wojciech Sadłoń.

Najwyższy poziom uczestnictwa w niedzielnej Mszy Świętej odnotowano w diecezji tarnowskiej (71,3 procent), zaś najniższy w diecezji szczecińsko-kamieńskiej (24,1 procent). Wynik diecezji kieleckiej to 41,4 procent.

Jeśli chodzi o communicantes, czyli osoby przyjmujące Komunię Świętą najwyższe statystyki dotyczą diecezji tarnowskiej (26,9 procent), zaś najniższe – diecezja koszalińsko-kołobrzeska (11,3 procent). W diecezji kieleckiej do tego sakramentu przystępowało w 2018 roku 19,5 procent wiernych.

Najwyższą aktywność wiernych w parafiach odnotowano w diecezji przemyskiej (18,8 procent), zaś najmniej zaangażowani w życie swoich parafii są wierni z diecezji elbląskiej (4,4 procent). Nasza diecezja zanotowała wynik na poziomie 6,8 procent.

Cały raport ISKK

Nowy numer!
31/2020 31/2020
TWÓJ NEWS
POSŁUCHAJ
WIDEO