Słuchaj nas: Kielce 107,9 FM | Busko-Zdrój 91,8 FM

KOŚCIÓŁ

Caritas na Święta, czyli tony żywności dla mniej zamożnych

wtorek, 24 grudnia 2019 06:01 / Autor: Michał Łosiak
Michał Łosiak

Święta Bożego Narodzenia to czas szczególnej pamięci o osobach potrzebujących. Caritas Diecezji Kieleckiej podejmuje się wtedy wielu przedsięwzięć, dzięki którym ubodzy będą mogli godnie je przeżyć. Pomoc nie ogranicza się jednak do okresu świątecznego.

W tym roku kielecka Caritas obchodzi 30-lecie istnienia. Wiele dzieł tej organizacji wpisało się na trwałe w życie naszej lokalnej wspólnoty. Szczególnie dostrzegalne jest to w okresie przedświątecznym, kiedy w sklepach możemy spotkać wolontariuszy zbierających żywność, a w parafiach - nabyć wigilijną świecę Caritas. 

– Te święta mają w sobie klimat i poczucie bliskości z drugim człowiekiem, a także otwartości i życzliwości wobec innych. Szczególnie wtedy nie sposób przejść obojętnie obok ludzi, którym żyje się o wiele trudniej – mówi ksiądz Stanisław Słowik, dyrektor Caritas Diecezji Kieleckiej.

Tony żywności dla ubogich 

Efekty podejmowanych działań są niezwykłe. Ponad 20 ton żywności zebrali wolontariusze podczas zbiórki prowadzonej w ramach ogólnopolskiej akcji „Tak. Pomagam”, która odbywała się 6 i 7 grudnia. Wolontariusze z Parafialnych i Szkolnych Kół Caritas, wychowawcy i pracownicy instytucji przygotują ponad dwa i pół tysiąca paczek z produktami o przedłużonym terminie ważności: mąką, makaronami, kaszami, olejami, konserwami, dżemami i słodyczami. Zbiórka przeprowadzona została na terenie diecezji kieleckiej  w 80 sklepach. Dzięki niej pomoc trafi do osób samotnych, bezdomnych, chorych oraz rodzin wielodzietnych. 

– Jestem bardzo zadowolony, bo w pierwszych latach dość trudno i z oporem przyjmował się zwyczaj przedświątecznej zbiórki. Z tego co zebraliśmy w tym roku trzeba się niezmiernie cieszyć – przyznaje ksiądz Słowik. 

Świeca niosąca pomoc

Od lat na milionach polskich stołów wigilijnych serca Polaków rozgrzewa ogień ze świątecznej świecy Caritas, rozprowadzanej przez cały Adwent w ramach Wigilijnego Dzieła Pomocy Dzieciom. W tym roku zapłoną ich dwa miliony. W naszej diecezji - około 80 tysięcy. Dochód z nich zostanie przekazany na pomoc młodym osobom z ubogich rodzin. 

– Wsparcie ofiarowane przez naszych diecezjan przeznaczamy na inicjatywy służące dzieciom. Są to głównie kolonie charytatywne, prowadzenie świetlic środowiskowych, dofinansowanie leczenia dla dzieci z niepełnosprawnością – informuje ksiądz Słowik. Od kilkunastu lat 10 groszy od każdej świecy przekazywane jest na dzieło poza granicami Polski. W tym roku celem będzie pomoc dzieciom w Wenezueli – kraju dotkniętym gigantycznym kryzysem gospodarczym i humanitarnym.

Wigilia z biskupami

Jak co roku 24 grudnia do wspólnego stołu zasiądą biskupi kieleccy, władze miasta i kilkaset osób bezdomnych oraz samotnych. Wigilia organizowana przez Caritas Diecezji Kieleckiej to wyjątkowe wydarzenie. – Spotkanie organizujemy w Wojewódzkim Domu Kultury, a nie - wzorem innych miast - w otwartej przestrzeni czy halach targowych. W Kielcach mamy dużo bardziej przyjazny, rodzinny i przyjacielski klimat – dodaje dyrektor Słowik. Uczestnicy Wigilii, oprócz spotkania i obfitego posiłku, będą mogli zabrać ze sobą specjalnie przygotowane świąteczne paczki. Początek o godzinie 11.

Caritas niesie ogromną pomoc wszystkim, którzy tego potrzebują. Pamiętajmy jednak, że bez naszego wsparcia nic nie uda się zrobić. Nie zastanawiajmy się i pomagajmy!

Nowy numer!
31/2020 31/2020
TWÓJ NEWS
POSŁUCHAJ
WIDEO