Na antenie: Radio eM
www.em.kielce.pl
online button
Jesteś tutaj:Radio eM»KOŚCIÓŁ»25 lat niezwykłej wspólnoty

Na antenie: Radio eM
www.em.kielce.pl

DIECEZJA KIELECKA WIADOMOŚCI

25 lat niezwykłej wspólnoty

Diecezja Kielecka / 15 lutego 2019 / Tekst

Katolickie Stowarzyszenie Młodzieży Diecezji Kieleckiej obchodzi w tym roku swoje 25-lecie. Ten niezwykle zasłużony dla formowania wielu młodych ludzi ruch niezmiennie działa ku pożytkowi Kościoła i Ojczyzny. Jubileuszowa uroczystość odbędzie się 23 lutego.

W trakcie Mszy Świętej kończącej Światowe Dni Młodzieży w Panamie, papież Franciszek przypomniał, że młodość nie jest synonimem poczekalni, ale „Bożym teraz”, które trzeba dobrze przeżyć i wykorzystać do „zaangażowania się w marzenia i budowanie jutra”. Przesłanie Ojca Świętego doskonale odczytują młodzi ludzie z Katolickiego Stowarzyszenia Młodzieży.

– Po to, żeby zrozumieć czym jest KSM, warto wyjaśnić jego nazwę. Jesteśmy wspólnotą związaną z Kościołem, a działają w niej osoby w wieku od 14 do 30 lat. Kierujemy się zasadami zapisanymi w naszym statucie, ale najważniejsze jest formowanie swojej duszy i ciała – tłumaczy ksiądz Marek Blady, asystent diecezjalny stowarzyszenia.

Służba Bogu i Ojczyźnie

„Przez cnotę, naukę i pracę służyć Bogu i Ojczyźnie Gotów!” – to zawołanie, będące głównym hasłem organizacji, oddaje istotę działalności KSM-u.

– Przez cnotę, czyli dobre życie, młodzi ludzie rozwijają wartości duchowe i kroczą w stronę nieba. Przez naukę uczymy się i poznajemy świat oraz to wszystko, co wytworzył człowiek dzięki Bożej Opatrzności. Codziennie odkrywamy coś nowego. Stowarzyszenie to nie tylko zabawa, ale również wysiłek. Formujemy się także przez fizyczne zmęczenie, organizując różne akcje. Służymy zaś Bogu przez to wszystko, co robimy w zgodzie z nauczaniem Kościoła. Każdy, kto należy do naszego ruchu kocha Polskę i dba o jej rozwój poprzez dobre uczynki. W ten sposób zbliżamy się do naszej Ojczyzny, która jest w Niebie – wyjaśnia ksiądz Marek Blady.

Prężne działanie KSM w naszej diecezji owocuje licznymi przedsięwzięciami. Warto wspomnieć chociażby o Nocnej Drodze Krzyżowej z Kielc na Święty Krzyż, czy konferencji z okazji Walentynek, na które zapraszani są znani kaznodzieje i prelegenci. Stowarzyszenie organizuje coroczne rekolekcje przybliżające funkcjonowanie KSM-u oraz tzw. Bierzmoreko, przygotowujące do sakramentu bierzmowania.

Będą świętować cały rok

Mija ćwierć wieku od kiedy Katolickie Stowarzyszenie Młodzieży zaczęło działać na terenie diecezji kieleckiej. Z tej okazji w Zespole Szkół Katolickich Diecezji Kieleckiej odbędzie się wyjątkowa uroczystość. Rozpocznie się ona Mszą Świętą o godzinie 12. Następnie zaplanowano jubileuszową galę, na którą zaproszeni zostali również byli członkowie KSM.

 – Obchody nie ograniczają się do jednego dnia. Chcielibyśmy, żeby atmosfera 25-lecia towarzyszyła nam przez cały rok, więc postanowiliśmy, że w każdym organizowanym przez nas wydarzeniu będzie w jakiś sposób pojawiać się motyw jubileuszu – mówi Zuzanna Malec, skarbnik KSM Diecezji Kieleckiej.

Ruch w trakcie swej działalności ukształtował setki młodych ludzi, którzy swoim życiem świadczą o tym, że warto zostać członkiem tej wspólnoty. Zachęcają do tego także osoby działający obecnie w jej strukturach.

– Możemy tutaj znaleźć odpowiedź na nurtujące nas pytania dotyczące Pana Boga, Kościoła i społeczeństwa. Cały czas poznajemy nowych ludzi. Gwarantuję, że każdy spotka w KSM osoby dzielących podobne wartości i  poczuje się przy nich szczęśliwy – zapewnia Mikołaj Nawrocki, członek Zarządu. – Bo oprócz poznawania Pana Boga, w stowarzyszeniu możemy znaleźć przyjaciół na całe życie – dodaje Zuzanna Malec.

Młodość to nie poczekalnia, więc warto już dziś realizować marzenia i z dnia na dzień polepszać swoją relację z Panem Bogiem i innymi ludźmi, więc członkostwo w Katolickim Stowarzyszeniu Młodzieży to z pewnością doskonały pomysł.

Michał Łosiak

ZOSTAW KOMENTARZ