Słuchaj nas: Kielce 107,9 FM | Busko-Zdrój 91,8 FM
lotto082020

KOŚCIÓŁ

Kielczanka laureatką Ogólnopolskiego Konkursu Papieskiego

wtorek, 17 maja 2016 16:06 / Autor: Iwona Gajewska-Wrona
Iwona Gajewska-Wrona

Wiktoria Długosz – uczennica II klasy II Liceum Ogólnokształcącego im. Jana Śniadeckiego w Kielcach została laureatką XII edycji Ogólnopolskiego Konkursu Papieskiego - największego konkursu w naszym kraju dotyczącym wiedzy o życiu i nauczaniu Jana Pawła II.

 

XII edycja Ogólnopolskiego Konkursu Papieskiego odbywała się pod hasłem „Moje Westerplatte”. – Jego formuła jest bardzo interesująca. Pierwsze dwa etapy odbywają się w Internecie on-line i polegają na rozwiązaniu testu w określonym czasie na podstawie wskazanej literatury przedmiotu. W trzecim etapie uczeń wybiera jeden z trzech tematów i przygotowuje esej w oparciu o wskazane lektury. Osoby zakwalifikowane do czwartego etapu bronią tekst przed jury konkursowym– informuje  ks. Jacek Malewski, katecheta uczennicy.  

Wiktoria podkreśla, że konkurs dał jej bardzo wiele. – Ten konkurs bardzo różni się od pozostałych. Nie jest to typowa olimpiada przedmiotowa, na której tak naprawdę liczy się wiedza zdobyta w szkole. Tutaj chodzi o coś więcej. Satysfakcja jest znacznie większa, bo całą wiedzę odkrywa się samemu – przyznaje.  

W ramach trzeciego etapu konkursu uczennica  przygotowała  esej pt.  „Jak rozumieć słowa Jana Pawła II: „Każdy ma swoje Westerplatte?”. – Wybrałam ten temat z trzech powodów. Po pierwsze odwoływał się on bezpośrednio do hasła tegorocznej edycji konkursu,  po drugie z tym tematem spotkałam się już wcześniej - było to podczas przygotowań do Olimpiady Teologii Katolickiej. Po trzecie w końcu, uznałam, że ten temat będzie najbardziej kreatywny. Tak naprawdę nikt na co dzień  nie zastanawia się co to znaczy mieć swoje Westerplatte. Kojarzymy to tylko z historią, a ten esej wymagał głębszej refleksji – mówi.

W nagrodę wraz z innymi laureatami konkursu Wiktoria odbędzie Pielgrzymkę do Wiecznego Miasta Rzymu. Zwycięski esej Wiktorii już wkrótce będzie można przeczytać w piśmie „OBECNI”.

 

Tag:
Nowy numer!
37/2020 37/2020
TWÓJ NEWS
POSŁUCHAJ
WIDEO