Słuchaj nas: Kielce 107,9 FM | Busko-Zdrój 91,8 FM

KOŚCIÓŁ

Dla uczczenia Rocznicy 1050-lecia Chrztu Polski

niedziela, 15 maja 2016 05:47 / Autor: Redakcja
fot. materiał nadesłany
Redakcja

Było to pierwsze czuwanie modlitewne w Sanktuarium Matki Bożej Łaskawej Szczaworyskiej. W maju przybyła do Kościoła św. Jakuba Ap. w Szczaworyżu liczna grupa pielgrzymów z okolicznych parafii, aby oddać cześć Matce Boskiej Szczaworyskiej i uczestniczyć w „pierwszym „ cyklicznym nabożeństwie czuwania”. Inicjatywa powołania nabożeństwa, które będzie odbywać się już jeden raz w miesiącu, miała na celu uświetnienie Obchodów 1050 Rocznicy Chrztu Polski.

Z faktu przybycia pielgrzymów do Szczaworyża cieszył się nie tylko proboszcz parafii ale i wszyscy parafianie. Nie ukrywali tego w rozmowach z przybyłymi pielgrzymami. Prosili ich , aby w przyszłości nie zapominali o Sanktuarium i odwiedzali kościół już co miesiąc. Cieszyli się z przyjazdu do Szczaworyża sami pielgrzymi , podziwiając piękno usytuowanej na wzgórzu świątyni , która góruje nad całą okolicą. Podziwiali odrestaurowany Kościół , w którego prezbiterium w ołtarzu, jest umieszczony obraz łaskami słynący. Nabożeństwo rozpoczęło się od przywitania pielgrzymów przez Ks. Proboszcza Stanisława Kondraka . Następnie po ks. Dyrektor dr Andrzej Kwaśniewski rozmawiał z dziećmi. Poprosił najmłodsze parafianki , które przyszły z rodzicami do kościoła, aby podeszły do ołtarza i złożyły kwiaty przed obrazem Matki Boskiej w przygotowanych wcześniej naczyniach. Chłopcom natomiast ksiądz rozdał dzwoneczki. Dzieci udały się następnie do rodziców.

Kiedy wystawiono Najświętszy Sakrament i rozpoczęła się modlitwa oraz śpiewy , chłopcy z dużym zaangażowaniem zaczęli dzwonić dzwoneczkami wtórując śpiewom. Dzieci spisały się znakomicie. Po odmówieniu Litanii Loreteńskiej , zabrał głos Ks. Dyrektor dr Andrzej Kwaśniewski, który w swoim wystąpieniu zwrócił min. uwagę zebranych na to , że dzisiejsza uroczystość wynika z pragnienia uczczenia 1050 Rocznicy Chrztu Polski. Po odśpiewaniu Pieśni Maryjnych pielgrzymi wraz z kapłanami w procesji udali się na Dróżki Różańcowe. Tutaj w pięknej scenerii rozwijającej się wiosennej przyrody, wśród łąk i rozkwitających sadów, szli zatrzymując się przy kapliczkach i modlili się w skupieniu. Po procesji proboszcz parafii przyjął serdecznie wszystkich pielgrzymów na parafii , ugaszczając ich żurkiem z kiełbaską. Przy wspólnym stole wszyscy mogli zapoznać się bliżej i swobodnie porozmawiać. Po spotkaniu na plebanii odbyła się ostatnia część nabożeństwa - Msza św. z udziałem ośmiu księży z okolicznych kościołów. Buska, Balic , Chmielnika, Szańca, Nowego Korczyna. Piękną homilię z tej okazji wygłosił ks. Dyrektor dr Andrzej Kwaśniewski , który podkreślił jeszcze raz , że reaktywowanie cyklicznych czuwań w Sanktuarium w Szczaworyżu , ma na celu przede wszystkim uczczenie Rocznicy 1050 lecia Chrztu Polski. Przypomniał też , że przed 50 laty uwięziony Ks. Stefan Wyszyński również o tym fakcie nie zapomniał . Będąc jeszcze w odosobnieniu wpadł na pomysł aby ogłoszenia 9 letniej Wielkiej Nowenny. Nowenna ta była realizowana przez te wszystkie lata i przygotowała Kościół i Naród do obchodów 1000 Lecia Chrztu Polski w 1966 r. Nabożeństwo czuwania skończyło się składaniem życzeń dla Księdza Jubilata Proboszcza Parafii Szczaworyż ks. Stanisława Kondraka , w związku z Jego 25 rocznicą sprawowania Posługi Kapłańskiej na tej Parafii. Panie w ludowych strojach wręczyły Księdzu piękny kosz kwiatów , gdzie na tle białych kwiatów było ułożone z czerwonych kwiatów serce. Zebrani w kościele pielgrzymi odśpiewali tradycyjne 100 lat.

Sanktuarium Matki Boskiej Łaskawej Szczaworyskiej ma starą tradycję. Kult obrazu trwał tu od wieków. Niestety nie zachowało się zbyt wiele przekazów. W 1782 r. zanotowano, że obraz zdobiło 80 wotów z wyobrażeniem rąk, nóg, oczu i serca. Za wstawiennictwem Matki Boskiej Łaskawej Szczaworyskiej miały tu miejsca cudowne wskrzeszenia zmarłych dzieci , a wojska Stefana Czarnieckiego zadały klęskę Szwedom w pobliskim Kapturowie. Z Kultem Maryjnym wiążą się też ciekawe legendy, z którymi warto zapoznać się wcześniej przybywając do Szczaworyża na modlitwę czuwania. . Odpust w kościele przypada w drugi dzień Zielonych Świątek i na dzień 25 lipca na św. Jakuba Starszego Apostoła.

Z okazji Jubileuszu 25 lecia sprawowania Kapłaństwa w tej parafii, życzymy Księdzu Stanisławowi Kondrakowi zdrowia i aby zrealizował swoje wszystkie plany , w tym aby co miesiąc przybywały do Sanktuarium Matki Bożej liczne rzesze pielgrzymów na organizowane tu już od teraz comiesięczne spotkania modlitewne.

Nowy numer!
37/2020 37/2020
TWÓJ NEWS
POSŁUCHAJ
WIDEO