Słuchaj nas: Kielce 107,9 FM | Busko-Zdrój 91,8 FM
lotto082020

KOŚCIÓŁ

Kaplica w Świętokrzyskim Centrum Pediatrii poświęcona

czwartek, 21 kwietnia 2016 17:41 / Autor: Iwona Gajewska-Wrona
Iwona Gajewska-Wrona

Ksiądz biskup Jan Piotrowski poświęcił kaplicę w budynku Świętokrzyskiego Centrum Pediatrii Wojewódzkiego Szpitala Zespolonego w Kielcach. Pomieszczenie zyskało też patrona-  świętą Joannę Beretta Molla.

 

- Przestrzeń duchowa jest niezmiernie ważna w życiu każdego człowieka.   To, co jest  duchowo zdrowe w człowieku rodzi nadzieję i pokonuje lęki powodujące stres zarówno u ludzi dorosłych, jak i dzieci i młodzieży.  Gratuluję dyrekcji Świętokrzyskiego Centrum Pediatrii, że przygotowała miejsce na kaplicę. Dzięki niej pacjenci mogą poczuć ten ważny- duchowy klimat. Życzę, aby wszystkie dzieci odnalazły tę upragnioną łaskę zdrowia,  życzliwość i przede wszystkim miłość, która również jest niezbędnym lekarstwem – podkreślał ks. biskup Jan Piotrowski.

Za patrona kaplicy wybrano osobę świętej Joanny Beretta Molla. - Ta włoska lekarka posiadała dyplom z medycyny i chirurgii oraz specjalizację z pediatrii. Była matką trójki dzieci. Zmarła po urodzeniu czwartej córki. Miała 39 lat. Papież Jan Paweł II beatyfikował ją 24 kwietnia 1994 roku, a 16 maja 2004 kanonizował. Czwarte dziecko Joanna Molla urodziła 21 kwietnia. Dlatego, to właśnie 21 kwietnia 2016 roku  odbyła się uroczystość, podczas której została ogłoszona patronką kaplicy – mówi Anna Mazur – Kałuża, rzecznik szpitala.

Ksiądz Sylwester Iwan,  kapelan Wojewódzkiego Szpitala Zespolonego tłumaczy, że kaplica, od zawsze, także w siedzibie przy ulicy Langiewicza, była miejscem chętnie odwiedzanym przez rodziców i dzieci. – Każdy potrzebuje takiego zaopiekowania duchowego. Szpital to jest nie tylko leczenie doraźne. Trafiają tu dzieci, które są  hospitalizowane bardzo długo: tygodniami, miesiącami. Ludzie przychodzą do kaplicy, po to, by trochę wzmocnić się duchowo, wyciszyć i znaleźć siłę do zmagania się z ciężką chorobą.  

Na ulicę Grunwaldzką została także przewieziona, z ulicy Langiewicza, prawie 100 – letnia figura Maryi, która znajdowała się we wnęce, w najstarszym budynku dawnego Szpitala Dziecięcego. Figura stanęła obok pawilonu pediatrycznego.

 

Nowy numer!
37/2020 37/2020
TWÓJ NEWS
POSŁUCHAJ
WIDEO