Na antenie: Radio eM
www.em.kielce.pl

online button
Jesteś tutaj:Radio eM»KOŚCIÓŁ

Na antenie: Radio eM
www.em.kielce.pl


DIECEZJA KIELECKA WIADOMOŚCI

Tradycyjnie przed Świętami w Domu Biskupa Kieleckiego można było złożyć życzenia świąteczne naszym Księżom Biskupom: Janowi Piotrowskiemu, Marianowi Florczykowi i Andrzejowi Kalecie.

Zabrzmiały katedralne dzwony

diecezja kielecka / 18 kwietnia 2019 /

W środę o godz. 18.50 w ramach solidarności z Francuzami zabrzmiały dzwony kieleckiej Bazyliki Katedralnej.

Święte Triduum Paschalne

diecezja kielecka / 17 kwietnia 2019 /

Przed nami Triduum Paschalne i rozważanie najważniejszych wydarzeń dla chrześcijan: Męki, Śmierci i Zmartwychwstania Jezusa Chrystusa. Przypomnijmy, jakie mają znaczenie i jak są obchodzone poszczególne dni.

Pomoc dla Notre Dame

Kościół / 17 kwietnia 2019 /

O pomoc materialną w odbudowie katedry Notre Dame zaapelował abp Stanisław Gądecki, przewodniczący Konferencji Episkopatu Polski.

Ks. prof. Wojciech Misztal, kapłan diecezji kieleckiej i kierownik Katedry Duchowości Mediów i Relacji Społecznych Instytutu Dziennikarstwa i Komunikacji Społecznej UPJPII został powołany na członka Komisji Medioznawczej Polskiej Akademii Umiejętności. Zajmuje się ona badaniem mediów, ich historią oraz komunikacją.

Już po raz dziewiętnasty ulicami Kielc przeszła Droga Krzyżowa nazwana Świętokrzyskim Misterium Męki Pańskiej. W nabożeństwie wzięło udział kilkaset osób.

Pójdą na Święty Krzyż

Nowa Słupia/Święty Krzyż / 15 kwietnia 2019 /

W Wielki Piątek odbędzie się tradycyjna Droga Krzyżowa z Nowej Słupi na Święty Krzyż. Po niej, wierni wezmą udział w Liturgii Męki Pańskiej w Bazylice Sanktuarium Relikwii Drzewa Krzyża Świętego.

Dziś w Kościele Katolickim obchodzimy Niedzielę Palmową, która rozpoczyna Wielki Tydzień i upamiętnia uroczysty wjazd Jezusa do Jerozolimy. Na pamiątkę tego wydarzenia wierni przynoszą do kościoła do poświęcenia kolorowe palmy, a podczas mszy czytana jest pasja. Uroczystej Eucharystii w katedrze kieleckiej przewodniczył biskup Jan Piotrowski.

Jak co roku w wigilię Niedzieli Palmowej odbył się Diecezjalny Dzień Młodzieży, przeżywany pod hasłem "Żyję nie na próbę". Eucharystii w kościele św. Maksymiliana Kolbego w Kielcach przewodniczył  biskup kielecki  Jan Piotrowski.

Msza Święta poprzedziła Ekstremalną Drogę Krzyżową, w którą wierni wyruszyli z klasztoru na kieleckiej Karczówce. Po pokonaniu 45 kilometrów pątnicy dotrą do Świętej Katarzyny.

Z Krzyżem na Karczówkę

Diecezja Kielecka / 12 kwietnia 2019 /

– Droga jaką podejmujemy to droga nadziei – mówił podczas Mszy Świętej poprzedzającej Drogę Krzyżową na Karczówkę biskup Jan Piotrowski, biskup kielecki. Rozważania, w trakcie najstarszego w naszym mieście nabożeństwa pasyjnego, poprowadziła wspólnota Domowego Kościoła.

Chrzest dał początek Polsce

diecezja kielecka / 12 kwietnia 2019 /

14 kwietnia po raz pierwszy obchodzimy Narodowy Dzień Chrztu Polski. Książę Mieszko przyjął chrzest najprawdopodobniej w tym dniu, bo w 966 roku przypadał on w Wielką Sobotę. – A nieochrzczonym dorosłym udziela się chrztu podczas liturgii Wigilii Paschalnej – wyjaśnia ks. dr Sebastian Wieczorek, notariusz kurii diecezjalnej w Kielcach. 

Wspomóżmy młodych pielgrzymów

Diecezja Kielecka / 11 kwietnia 2019 /

W niedzielę, 14 kwietnia ofiarą zebraną do puszek będziemy mogli wspomóc młodzież naszej diecezji, która pojedzie na Światowe Dni Młodzieży do Lizbony w 2022 roku. Niedziela Palmowa to również czas szczególnej modlitwy za młodych katolików.

"Maryja. Matka Jezusa" oraz "Trudne miejsca w Ewangelii" to dwie pozycje Wydawnictwa Jedność wyróżnione nagrodą Feniks 2019 przez Stowarzyszenie Wydawców Katolickich.

Uczestnicy z różnych stron Polski przejdą 25 km w nocy z 12 na 13 kwietnia w Nocnej Drodze Krzyżowej organizowanej przez parafię Skalbmierz. Punktem docelowym jest sanktuarium maryjne w Zielenicach.

Święty to grzesznik, któremu przebaczono

diecezja kielecka / 05 kwietnia 2019 /

W Wielkim Poście Kościół zachęca do sakramentu pokuty i pojednania, który przypomina, że Bóg przebacza nam, grzesznikom, i obdarza nas swoim miłosierdziem.

Ponad 16 ton produktów spożywczych zebrali wolontariusze Caritas Diecezji Kieleckiej podczas przedświątecznej zbiórki żywności, która odbyła się w miniony piątek i sobotę, 29 -30 marca. Posegregowana żywność trafi przed świętami do osób samotnych, ubogich, do wielodzietnych rodzin i niepełnosprawnych.

Droga Krzyżowa na Karczówkę wyruszy 12 kwietnia po Mszy Świętej odprawionej przez biskupa Jana Piotrowskiego, biskupa kieleckiego. Jest to najstarsze terenowe nabożeństwo pasyjne w naszym mieście.

Kolejna „BOGAWĘDKA”, czyli dyskusja na temat wiary, odbędzie się już 7 kwietnia w Dworku przy ul. Bodzentyńskiej 29. Organizatorem spotkania jest wspólnota „Zarażę Cię Bogiem”.

Wyjątkowe uroczystości u kapucynów

Diecezja Kielecka / 03 kwietnia 2019 /

Wprowadzenie relikwii św. Jana Pawła II i odsłonięcie tablicy poświęconej ojcu Papieża Polaka – te uroczystości odbędą się w najbliższych dniach w kościele św. Franciszka z Asyżu w Kielcach.  Mają one wielkie znaczenie nie tylko dla wspólnoty parafialnej, ale także dla całej naszej diecezji.

– Pamiętamy słowa Ojca Świętego broniące pokrzywdzonego, słowa ulgi wobec cierpiącego i prześladowanego oraz nadziei dla każdego, ale tak naprawdę bardzo często był sam i mógł liczyć tylko na Jezusa – mówił w swojej homilii podczas Mszy Świętej w 14.rocznicę śmierci św. Jana Pawła II biskup Marian Florczyk, biskup pomocniczy diecezji kieleckiej.

Mija 14. rocznica śmierci św. Jana Pawła II. Co roku wierni naszej diecezji upamiętniają odejście papieża do Domu Ojca uczestnictwem w Mszy św. i Drodze Krzyżowej w Masłowie. – Droga Krzyżowa ukazuje nam Jezusa, który złączył swoje życie z losem każdego człowieka. Chciał dokonać odkupienia świata poprzez wszystko to, co wpisane jest w życie każdego z ludzi. Przez cierpienie, ból i mękę. Jan Paweł II został dotknięty nie tylko chwałą i uwielbieniem, ale także i cierpieniem. Kiedy odszedł do Domu Ojca, w Masłowie zgromadziło się kilka tysięcy ludzi. Ułożyli tam prawie stumetrowy krzyż ze zniczy – powiedział ks. biskup Marian Florczyk w audycji Prawdę Mówiąc Katarzyny Bernat na antenie Radia eM Kielce w audycji Prawdę Mówiąc Katarzyny Bernat na antenie Radia eM Kielce.

2 kwietnia o godzinie 18.30 w kościele parafialnym w Masłowie Mszę Świętą odprawi biskup Marian Florczyk, biskup pomocniczy diecezji kieleckiej. Po niej odbędzie tradycyjna Droga Krzyżowa na lotnisko.

Przekaż 1 procent na Caritas

Diecezja Kielecka / 01 kwietnia 2019 /

Caritas Diecezji Kieleckiej pomógł w zeszłym roku około 35 tysiącom  potrzebującym. Możemy wesprzeć działanie fundacji poprzez przekazanie 1 procenta swojego podatku.

Strona 1 z 59

ZNAJDZIESZ NAS

NA ŻYWO ul. Sienkiewicza

WYSZUKIWARKA

TYGODNIK EM

FACEBOOKSŁUCHAJ ONLINE

online button

TVS

Pobierz aplikacje radia eM

appstore

googleplay

banner edukacja ekonomiczna