Na antenie: Tak wierzę
Katarzyna Bernat
online button
Jesteś tutaj:Radio eM»KOŚCIÓŁ

Na antenie: Tak wierzę
Katarzyna Bernat
online button
online button

DIECEZJA KIELECKA WIADOMOŚCI

- Nigdy o Nim nie zapomnimy. Był takim dobrym człowiekiem, wspaniałym biskupem -  mówią wierni, którzy zgromadzili się na Placu Jana Pawła II w Kielcach, by uczestniczyć w uroczystościach pogrzebowych śp. ks. biskupa Kazimierza Ryczana.

W diecezji kieleckiej odbyły się uroczystości pogrzebowe ks. biskupa Kazimierza Ryczana.  Mszy św. pogrzebowej  w Bazylice Katedralnej w Kielcach przewodniczył abp Marek Jędraszewski - metropolita krakowski. 

Katedra jest kościołem biskupa. Jest taki pradawny zwyczaj, że w podziemiach katedry jest przewidziany grób dla każdego biskupa diecezjalnego – powiedział w Radiu eM wikariusz generalny Diecezji Kieleckiej ks. Dariusz Gącik.

Biskup Kazimierz Ryczan nie był biskupem elit, stawał w obronie słabszych, wiele osób powróciło od niego z konkretną pomocą, wsparciem – powiedział w poniedziałek podczas specjalnego programu Radia eM Kielce ks. prof. Stefan Radziszewski prefektw Zespole Szkół Sióstr Nazaretanek im. św. Jadwigi Królowej w Kielcach.

Rozpoczęły się uroczystości pogrzebowe ks. biskupa Kazimierza Ryczana. Po godzinie 16. trumna z ciałem biskupa została przeniesiona w uroczystej procesji do Bazyliki Katedralnej, gdzie o godz. 17. rozpoczęła się Msza św. pod przewodnictwem kardynała Stanisława Dziwisza.

Żegnamy Biskupa Seniora

Kielce / 18 września 2017 /

Dziś rozpoczynają się uroczystości związane z pogrzebem świętej pamięci księdza biskupa Kazimierza Ryczana. – Spodziewamy się dużej liczby osób, które będą chciały pożegnać księdza biskupa i dlatego wydarzenia rozłożone są na dwa dni. Dziś o 16. ciało Zmarłego zostanie przewiezione do Domu Biskupów. Później nastąpi wyprowadzenie do Bazyliki Katedralnej. O 17. rozpocznie się Msza św. pod przewodnictwem kardynała Stanisława Dziwisza. Po niej nieszpory odprawi ksiądz biskup Marian Florczyk – poinformował ks. dr Mirosław Cisowski, rzecznik prasowy kieleckiej Kurii Diecezjalnej w audycji Prawdę Mówiąc Katarzyny Bernat na antenie Radia eM Kielce.

Uroczystości pogrzebowe śp. biskupa Kazimierza Ryczana rozpoczną się w poniedziałek - 18 września.

Około 60 osób uczestniczyło  w VI Rodzinnym Rajdzie Pieszym pt. "Kielce znane i nieznane". Pomimo deszczu i zimna wierni szli uśmiechnięci. Towarzyszył im ks. biskup Marian Florczyk.

W nocy z wtorku na środę, w wieku 78 lat, zmarł ksiądz biskup Kazimierz Ryczan, senior diecezji kieleckiej, jej ordynariusz w latach 1993-2014. Od wielu lat zmagał się z chorobą.

W diecezji kieleckiej trwają przygotowania do pogrzebu ks. biskupa Kazimierza Ryczana.  - Trwamy w modlitwie - podkreśla ks. biskup Jan Piotrowski. 

- Ksiądz biskup Kazimierz Ryczan był dobrym pasterzem, który w swojej nauce mówił o miłości pasterskiej. Mówił z miłością pasterza głosem proroka, przewidując nawet to, co może spotkać dane stado - powiedział ksiądz biskup Marian Florczyk wspominając w rozmowie z Katarzyną Bernat zmarłego biskupa Kazimierza Ryczana.

Na poniedziałek i wtorek zaplanowano uroczystości pogrzebowe  zmarłego w tym tygodniu ks. biskupa Kazimierza Ryczana. Biskup pochowany zostanie w Krypcie Biskupów Kieleckich w Bazylice Katedralnej w Kielcach.

Kir i dzwony

14 września 2017 /

W nocy z wtorku na środę - po ciężkiej chorobie – zmarł ksiądz biskup Kazimierz Ryczan, wieloletni ordynariusz diecezji kieleckiej.  Uroczystości pogrzebowe będą odbywały się w poniedziałek i wtorek. Ks. biskup Jan Piotrowski prosi, aby z racji śmierci księdza biskupa Kazimierza, w parafiach diecezji kieleckiej został wywieszony kir i do wtorku włącznie biły dzwony o godz. 12.00.

O dzieciństwie, młodości, przyjaźniach, życiu rodzinnym i prywatnym z ks. bp. Kazimierzem Ryczanem rozmawiała Katarzyna Bernat.

Strona 1 z 56

ZNAJDZIESZ NAS

WYSZUKIWARKA

FACEBOOKSŁUCHAJ ONLINE

online button

Pobierz aplikacje radia eM

appstore

googleplay