Na antenie: Radio eM
www.em.kielce.pl

online button
Jesteś tutaj:Radio eM»KOŚCIÓŁ

Na antenie: Radio eM
www.em.kielce.pl


DIECEZJA KIELECKA WIADOMOŚCI

Święta Wielkiej Nocy, które przeżywaliśmy w ostatnich dniach, są najważniejszymi świętami w chrześcijaństwie. – Prawda o Zmartwychwstaniu jest centralną prawdą, którą powinniśmy żyć przez cały rok, nie tylko w okresie Świąt. W tym kontekście warto zwrócić uwagę na to, że wiele osób w nie do końca odpowiedni sposób rozumie Święta Wielkanocne. Triduum Paschalne to nie przygotowanie do Świąt, ale to jeden świąteczny dzień składający się z trzech elementów. Istotą tych świąt jest Wigilia Paschalna, która nie należy już do Wielkiej Soboty. Jest ona tą najważniejszą w roku Eucharystią, w której gromadzimy się przy grobie Pana Jezusa i jesteśmy świadkami tego, że on powstaje z martwych – powiedział ks. Dariusz Gącik, wikariusz generalny diecezji kieleckiej w audycji Prawdę Mówiąc Katarzyny Bernat na antenie Radia eM Kielce.

„Proszę o modlitwę w intencji zamordowanych niewinnych ludzi oraz wszystkich dotkniętych tą tragedią” – napisał na Twitterze abp Stanisław Gądecki, przewodniczący Konferencji Episkopatu Polski.

W Poniedziałek Wielkanocny o godzinie 6 z kościoła NMP Królowej Polski i św. Augustyna biskupa w Sukowie wyruszy tradycyjna procesja „Emaus” organizowana na pamiątkę wędrówki uczniów, którzy w drodze do wioski pod Jerozolimą spotkali Pana Jezusa.

Trzeba wyzwolić w sobie wiarę

diecezja kielecka / 21 kwietnia 2019 /

„Jestem przekonany, że trudno jest zrozumieć zmartwychwstanie Jezusa. Trzeba sobie zatem pomóc. Poszukać dowodów, świadków, a nade wszystko wyzwolić w sobie wiarę” – powiedział ks. biskup Marian Florczyk w homilii wygłoszonej w kieleckiej bazylice katedralnej w Święto Zmartwychwstania Pańskiego. Mszy świętej przewodniczył ordynariusz diecezji kieleckiej ks. biskup Jan Piotrowski.

„Wielokrotne Alleluja, jakie wybrzmiewa w Wigilię Paschalną i w poranek wielkanocny jest pięknym i czytelnym sygnałem, że Jezus żyje” – tymi słowami ksiądz biskup Jan Piotrowski rozpoczął swoją homilię w czasie Mszy świętej rezurekcyjnej w Święto Zmartwychwstania Pańskiego.

Chrystus żyje

diecezja kielecka / 20 kwietnia 2019 /

To miłość zmartwychwstała

diecezja kielecka / 20 kwietnia 2019 /

Rozmowa z księdzem Dariuszem Gącikiem, wikariuszem generalnym diecezji kieleckiej.

W Wielki Piątek wierni Kościoła katolickiego wspominali śmierć Jezusa Chrystusa na krzyżu. Wspólnota „Zarażę Cię Bogiem” z parafii św. Wojciecha w wielkopiątkową noc po raz kolejny przedstawiła Misterium Męki  Chrystusa.

Poświęciliśmy pokarmy

Kielce / 20 kwietnia 2019 /

Dziś Wielka Sobota. Wierni przynoszą do kościołów koszyczki z pokarmami do poświęcenia. To, co znajdziemy w koszyczkach nie jest przypadkowe, bowiem święta w polskiej religijności, tradycji i kulturze mają swoją bogatą symbolikę. Sprawia ona, że silniej odczuwamy atmosferę świąt oraz może przyczynić się do pogłębienia naszej więzi z Bogiem.

Dziś obchodzimy Wielki Piątek. To dzień, w którym umarł na krzyżu Jezus Chrystus. W świątyniach nie grają organy, nie dzwonią dzwony, a na ołtarzach nie ma nawet obrusów. Wiernych obowiązuje post ścisły. To jedyny dzień w roku, kiedy nie  sprawuje się Mszy Świętej. Liturgia Męki Pańskiej koncentruje się na adoracji Krzyża, po której Najświętszy Sakrament przenoszony jest do kaplicy Grobu Bożego.

Mszą Świętą Wieczerzy Pańskiej rozpoczęło się Święte Triduum Paschalne. Dla chrześcijan okres ten to najważniejszy czas w kalendarzu liturgicznym. Rozważa się w nim mękę, śmierć i zmartwychwstanie Jezusa. 

Caritas na Święta

Diecezja Kielecka / 18 kwietnia 2019 /

Caritas Diecezji Kieleckiej jak co roku organizuje świąteczną pomoc dla osób najbardziej potrzebujących.

– Powołanie do kapłaństwa to powołanie do świadectwa prawdzie – mówił w homilii podczas uroczystej Mszy Świętej z poświęceniem krzyżma biskup Jan Piotrowski, biskup kielecki. Najświętszą Ofiarę koncelebrowali biskupi pomocniczy i kapłani z całej naszej diecezji.

Tradycyjnie przed Świętami w Domu Biskupa Kieleckiego można było złożyć życzenia świąteczne naszym Księżom Biskupom: Janowi Piotrowskiemu, Marianowi Florczykowi i Andrzejowi Kalecie.

Zabrzmiały katedralne dzwony

diecezja kielecka / 18 kwietnia 2019 /

W środę o godz. 18.50 w ramach solidarności z Francuzami zabrzmiały dzwony kieleckiej Bazyliki Katedralnej.

Święte Triduum Paschalne

diecezja kielecka / 17 kwietnia 2019 /

Przed nami Triduum Paschalne i rozważanie najważniejszych wydarzeń dla chrześcijan: Męki, Śmierci i Zmartwychwstania Jezusa Chrystusa. Przypomnijmy, jakie mają znaczenie i jak są obchodzone poszczególne dni.

Pomoc dla Notre Dame

Kościół / 17 kwietnia 2019 /

O pomoc materialną w odbudowie katedry Notre Dame zaapelował abp Stanisław Gądecki, przewodniczący Konferencji Episkopatu Polski.

Ks. prof. Wojciech Misztal, kapłan diecezji kieleckiej i kierownik Katedry Duchowości Mediów i Relacji Społecznych Instytutu Dziennikarstwa i Komunikacji Społecznej UPJPII został powołany na członka Komisji Medioznawczej Polskiej Akademii Umiejętności. Zajmuje się ona badaniem mediów, ich historią oraz komunikacją.

Już po raz dziewiętnasty ulicami Kielc przeszła Droga Krzyżowa nazwana Świętokrzyskim Misterium Męki Pańskiej. W nabożeństwie wzięło udział kilkaset osób.

Pójdą na Święty Krzyż

Nowa Słupia/Święty Krzyż / 15 kwietnia 2019 /

W Wielki Piątek odbędzie się tradycyjna Droga Krzyżowa z Nowej Słupi na Święty Krzyż. Po niej, wierni wezmą udział w Liturgii Męki Pańskiej w Bazylice Sanktuarium Relikwii Drzewa Krzyża Świętego.

Dziś w Kościele Katolickim obchodzimy Niedzielę Palmową, która rozpoczyna Wielki Tydzień i upamiętnia uroczysty wjazd Jezusa do Jerozolimy. Na pamiątkę tego wydarzenia wierni przynoszą do kościoła do poświęcenia kolorowe palmy, a podczas mszy czytana jest pasja. Uroczystej Eucharystii w katedrze kieleckiej przewodniczył biskup Jan Piotrowski.

Jak co roku w wigilię Niedzieli Palmowej odbył się Diecezjalny Dzień Młodzieży, przeżywany pod hasłem "Żyję nie na próbę". Eucharystii w kościele św. Maksymiliana Kolbego w Kielcach przewodniczył  biskup kielecki  Jan Piotrowski.

Msza Święta poprzedziła Ekstremalną Drogę Krzyżową, w którą wierni wyruszyli z klasztoru na kieleckiej Karczówce. Po pokonaniu 45 kilometrów pątnicy dotrą do Świętej Katarzyny.

Z Krzyżem na Karczówkę

Diecezja Kielecka / 12 kwietnia 2019 /

– Droga jaką podejmujemy to droga nadziei – mówił podczas Mszy Świętej poprzedzającej Drogę Krzyżową na Karczówkę biskup Jan Piotrowski, biskup kielecki. Rozważania, w trakcie najstarszego w naszym mieście nabożeństwa pasyjnego, poprowadziła wspólnota Domowego Kościoła.

Strona 1 z 59

ZNAJDZIESZ NAS

NA ŻYWO ul. Sienkiewicza

WYSZUKIWARKA

TYGODNIK EM

FACEBOOKSŁUCHAJ ONLINE

online button

TVS

Pobierz aplikacje radia eM

appstore

googleplay

banner edukacja ekonomiczna