Lotto extra pensja

Na antenie: Radio eM
em.kielce.pl
online button
Jesteś tutaj:Radio eM»KALENDARZ WYDARZEŃ»Wystawa Kino „Warszawa” i inne obiekty, które zostały biedronkami

Na antenie: Radio eM
em.kielce.pl

WYDARZENIA KULTURALNE KIELCE

Wystawa Kino „Warszawa” i inne obiekty, które zostały biedronkami

  • 20 października 2019
  • Muzeum Miasta Gdyni

17 września w Muzeum Miasta Gdyni odbyła się druga odsłona wystawy ''Obiekty, które stały się biedronkami''. Partnerem edycji był Festiwal Polskich Filmów Fabularnych oraz Gdyńskie Centrum Filmowe. Wystawa potrwa do 20 października.

Nowa wystawa opowiada historię nieistniejącego kina ''Warszawa'', uważanego za miejsce kultowe przez kilka pokoleń gdynian. Powstało w 1938 roku z inicjatywy inżyniera Józefa Langiewicza jako kino ''Gwiazda'' i szybko zyskało sławę najnowocześniejszego i najmodniejszego w międzywojennej Gdyni. Po wojnie, już jako kino ''Warszawa'', nie straciło na popularności. Przez wiele lat gościło projekcje Festiwalu Polskich Filmów Fabularnych. Zmierzch „Warszawy” nadszedł wraz z erą multipleksów – ostatni seans odbył się w 2003 roku. Kino stało się ostatecznie sklepem jednej z sieci popularnych dyskontów. Podzieliło tym samym los wielu innych obiektów, takich jak kielecka ''Biruta'', warszawska ''Femina'' czy częstochowska ''Adria''. 

Celem wystawy było przede wszystkim dowartościowanie pamięci o miejscu, które choć fizycznie nie istnieje, stanowi ważny element tożsamości miasta, funkcjonujący we wspomnieniach kilku pokoleń jego mieszkańców

Wernisaż rozpoczął się przemowami kuratorów wystawy: Agnieszki Drączkowskej i Michała Miegonia z Muzeum Miasta Gdyni oraz Dominiki Janickiej i Olgi Grabiwody z Instytutu Dizajnu w Kielcach. Oddano też głos Malwinie Klimaszewskiej - córce ostatniego dyrektora kina Warszawa. 

Wystawa Kino „Warszawa” i inne obiekty, które zostały biedronkami przyciągnęła tłumy odwiedzających zainteresowanych tematem. Symboliczna była również data wernisażu  - w Gdyni trwa 44. Festiwal Filmów Fabularnych.

ZOSTAW KOMENTARZ