Na antenie: Radio eM
em.kielce.pl
online button
Jesteś tutaj:Radio eM»KALENDARZ WYDARZEŃ»Wystawa "Germanizacja dzieci polskich w okresie okupacji hitlerowskiej"

Na antenie: Radio eM
em.kielce.pl

bobik 750x200

WYDARZENIA KULTURALNE KIELCE

Wystawa "Germanizacja dzieci polskich w okresie okupacji hitlerowskiej"

  • 30 września 2019
  • Centrum Edukacyjne IPN "Przystanek Historia"
  • od 28 sierpnia do 30 września

W dniach 28 sierpnia - 3  wrzesnia w Centrum Edukacyjnym IPN "Przystanek Historia" obejrzymy wystawę „Germanizacja dzieci polskich w okresie okupacji hitlerowskiej”.

Ekspozycja przybliża tragedię jednostki, narodu, dziecka – efekt celowej polityki okupanta, który zmierzał do eksterminacji ras„niższych” od germańskiej. Spełniające nazistowskie kryteria rasowe polskie dzieci przeznaczano do zniemczenia. W zależności od wieku, trafiały do niemieckich rodzin zastępczych, niemieckich szkół ojczyźnianych, do niemieckich rodzin na wsi, do placówek Hitlerjugend (chłopcy) i Bund Deutcher Mädel (dziewczęta) oraz „ludowych ośrodków wychowawczych” w Niemczech, a także ośrodków germanizacji na terenie Kraju Warty.

Po wojnie polskie władze podjęły starania o rewindykację zgermanizowanych dzieci z obszaru Niemiec. Do 1947 r. powróciło do Polski blisko 30 tys. małych Polaków, z 200 tys. germanizowanych w czasie II wojny światowej.

Wystawa poświęcona germanizacji dzieci polskich w okresie drugiej wojny światowej jest zarazem hołdem wobec wszystkich nieletnich ofiar tego konfliktu. Ten trudny temat zaprezentowany został za pomocą archiwalnych fotografii i dokumentów. Ekspozycja przygotowana przez Oddział Instytutu Pamięci Narodowej w Łodzi prezentowana będzie od 28 sierpnia do 30 września w godzinach otwarcia „Przystanku Historia”.

ZOSTAW KOMENTARZ