Dąbrowa 750x200

Na antenie: Radio eM
www.em.kielce.pl

online button
Jesteś tutaj:Radio eM»KALENDARZ WYDARZEŃ»Wkrótce Firmament Festival 2018

Na antenie: Radio eM
www.em.kielce.pl


WYDARZENIA KULTURALNE KIELCE

Wkrótce Firmament Festival 2018

  • 14 grudnia 2018
  • Scena Kameralna Kieleckiego Centrum Kultury
  • 18.00

Przed nami 17. edycja festiwalu Firmament. Odbędzie się on w dniach od 14 do 15 grudnia w Kieleckim Centrum Kultury i będzie wspaniałą okazją do spotkań i wspólnego odkrywania nowych zjawisk ze świata muzyki i obrazu.

Festiwal zainauguruje swoim koncertem w piątek o godzinie 18 Szatt, czyli Łukasz Pałkiewicz, jeden z najbardziej inspirujących obecnie polskich producentów muzycznych. Choć muzycznie trudny do sklasyfikowania, to jego solowe występy można określić jako muzyka organiczna. Szatt ma na swoim koncie kilka solowych albumów, współpracę z wieloma artystami (Piotr Rogucki, Paulina Przybysz czy Iza Lach), oraz mistrzostwo Polski w kategorii beatmakerów. Z zespołem Kroki był dwukrotnie nominowany do nagrody Fryderyki.

Tego dnia przed publicznością wystąpi również projekt Sehno, który tworzy dwóch japończyków Shingo Inao (fortepian, elektronika) i Masaya Hijikata (perkusja). Sehno to eksperyment, udowadniający, że muzyka jest wyjątkowym narzędziem komunikacji dając możliwość pełnego wyrażenia stanu dycha artystów. Wydany w tym roku nakładem Fundacji Kaisera Söze album Vitra zbiera bardzo dobre recenzje. Nagrana w Berlinie płyta powstała w sposób improwizowany. Artyści komunikowali się ze sobą wyłącznie muzycznie – przebywali w oddzielnych pomieszczeniach studia nagrań, nie mając ze sobą kontaktu wzrokowego.

Następnego dnia, w sobotę, o godzinie 18 przed publicznością wystąpi trio Gadt Chojnacki Gradziuk. Artyści czerpią z ducha i kompozycji okresu renesansu, opowiadają, improwizują, próbując oddać atmosferę tamtej epoki. Muzyka, jaką zaprezentują podczas koncertu pochodzi z najnowszego albumu Anny Gadt, Zbigniewa Chojnackiego i Krzysztofa Gradziuka, „Renaissance”, który zawiera osiem utworów należących dziś do kanonu dzieł kompozytorskich epoki renesansu.

Sobotni koncert zakończy występ duetu Buba Badjie Kuyateh & Michał Górczyński. Buba Badjie Kuyateh pochodzi z Gambii i od 7 roku życia kontynuuje rodzinną tradycję gry na korze, tradycyjnym instrumencie nazywanym “afrykańską harfą”, natomiast Michał Górczyński to klasycznie wykształcony klarnecista, kompozytor i pedagog muzyczny. Artyści skupiają się na procesie improwizacji, która uwalnia wyobraźnię i pozwala komunikować się muzykom ponad doświadczeniami kulturowymi. Utwory rodzą się ze wspólnego odczuwania i łączenia doświadczeń muzyki klasycznej z muzyką afrykańską.

Wszystkie koncerty będą się odbywać na scenie kameralnej Kieleckiego Centrum Kultury. Wydarzeniem towarzyszącym tegorocznej edycji festiwalu będzie wystawa fotografii Łukasza Wierzbowskiego, prezentowana w foyer sceny kameralnej KCK. Artysta w swojej twórczości poszukuje, eksperymentuje, ewoluuje, ale jak sam mówi, inspirują go ludzie, przestrzeń i światło. Fotografia to jego sposób na życie.  Podróżuje, spotyka ludzi i realizuje różnorodne projekty, od sesji modowych do wystaw i działań artystycznych.

Wstęp na wszystkie festiwalowe wydarzenia jest bezpłatny dzięki wsparciu finansowemu przez Urząd Miasta Kielce. Bezpłatne wejściówki na festiwal można odbierać osobiście w kasie Kieleckiego Centrum Kultury.

Przy okazji festiwalu prowadzona będzie zbiórka karmy dla bezdomnych psów i kotów. Będzie ona zbierana w fabrycznych opakowaniach (torby, saszetki, konserwy), a przed świętami Bożego Narodzenia trafi do schroniska w Nowinach pod Kielcami. Do tej pory organizatorom udało się zebrać i przekazać w sumie prawie pół tony smakołyków dla potrzebujących zwierzaków.

Organizatorami imprezy są Fundacja Kultury Wici i Kieleckie Centrum Kultury

Więcej informacji na bieżąco można śledzić na stronie festiwalu www.firmament.wici.info  oraz na fanpagu https://www.facebook.com/FirmamentFestival

ZOSTAW KOMENTARZ

ZNAJDZIESZ NAS

WYSZUKIWARKA

TYGODNIK EM

FACEBOOKSŁUCHAJ ONLINE

online button

TVS

Pobierz aplikacje radia eM

appstore

googleplay

banner edukacja ekonomiczna