Dąbrowa 750x200

Na antenie: Radio eM
www.em.kielce.pl

online button
Jesteś tutaj:Radio eM»KALENDARZ WYDARZEŃ»Wernisaż wystawy „Pielgrzym Tysiąclecia”

Na antenie: Radio eM
www.em.kielce.pl


WYDARZENIA KULTURALNE KIELCE

Wernisaż wystawy „Pielgrzym Tysiąclecia”

  • 2 czerwca 2017
  • Muzeum Narodowe - Pałac Biskupów Krakowskich
  • 17.30
  • 0 zł

Wystawę niepublikowanych w mediach zdjęć ukazujących papieża Polaka będziemy mogli zobaczyć w Pałacu Biskupów Krakowskich. Wojewoda świętokrzyski i Muzeum Narodowe w Kielcach przygotowują wystawę pod hasłem „Pielgrzym Tysiąclecia”. Składa się na nią ponad 300 różnych zdjęć pozyskanych z serwisu fotograficznego watykańskiego dziennika „L’Osservatore Romano”.

Jedne możemy potraktować jako zwykłą dokumentację fotograficzną, inne – jako relację wyjątkowych, emocjonalnych chwil. To, co łączy zdjęcia, które zobaczymy na wystawie to niepowtarzalność. Nie były one publikowane w gazetach czy serwisach internetowych i często występują tylko w jednym egzemplarzu. Zdjęcia pogrupowane zostały w 21 działach, które omawiają poczynania św. Jana Pawła II w różnych aspektach. Jak mówi właściciel wystawy Jerzy Michalski, jej przygotowania ruszyły ponad 20 lat temu, a jej sporządzenie było możliwe dzięki wsparciu sekretarza papieża Polaka, księdza Stanisława Dziwisza. - Po dłuższej rozmowie Jan Paweł II zaakceptował ideę wystawy, ale pod pewnym warunkiem. Otóż pierwszy warunek, jaki został postawiony podczas naszej rozmowy, to ukazanie człowieka, który został papieżem a nie papieża. W ten sposób ta wystawa została skonstruowana – mówi Jerzy Michalski.

Wsparcie logistyczne w przygotowywaniu wystawy w stolicy regionu zapewnia Muzeum Narodowe w Kielcach. I właśnie w siedzibie instytucji, czyli w Pałacu Biskupów Krakowskich, wystawa o papieżu będzie prezentowana. - To ważny dla nas temat. Myślę, że wystawa przypomni nam pięknego człowieka, piękne momenty z jego życia wzbogacone fragmentami homilii i jego poezji. To na pewno da nam niezapomniane przeżycia. Wystawa będzie dostępna na piętrze Pałacu, w reprezentacyjnych salach. Myślę, że to godne miejsce - mówi zastępca dyrektora MNKi Agnieszka Kowalska-Lasek.

Rzecznik Kurii Diecezjalnej ksiądz Mirosław Cisowski mówi, że mieszkańcy Kielc czują więź ze świętym Janem Pawłem II. - Proszę zauważyć, że w Kielcach na placu Jana Pawła II, przy pomniku zawsze są kwiaty, znicze. Tam ludzie przystają na chwilę modlitwy czy zadumy. Ten obraz świadczy o tym, jak bliski jest nam Jan Paweł II – mówi ks. Mirosław Cisowski.

Wernisaż wystawy odbędzie się w piątek 2 czerwca o godzinie 17.30. Zaś dla zwiedzających zostanie udostępniona 3 czerwca, czyli w 26. rocznicę papieskiej wizyty w Kielcach. - Na wystawie zobaczymy również zdjęcia z miejsca, w którym będzie prezentowana. To też jest wyjątkowe. Mam nadzieję, że oglądanie zdjęć i wysłuchanie słów Ojca Świętego da nam niesamowite przeżycia - mówi wojewoda Agata Wojtyszek.

Wystawa będzie prezentowana w Pałacu Biskupów Krakowskich do 2 lipca. Wstęp bezpłatny.

ZOSTAW KOMENTARZ

ZNAJDZIESZ NAS

WYSZUKIWARKA

TYGODNIK EM

Oglądaj nas na żywo!

FACEBOOKSŁUCHAJ ONLINE

online button

Pobierz aplikacje radia eM

appstore

googleplay

banner edukacja ekonomiczna